W ostatnim czasie zainteresowanie sankcją  kredytu darmowego wśród konsumentów wyraźnie wzrosło. To rozwiązanie szczególnie przyciąga uwagę osób próbujących zmniejszyć swoje miesięczne wydatki –  zwłaszcza te związane z coraz to wyższymi ratami kredytowymi. Wiele mówi się  o korzyściach płynących ze skorzystania z  sankcji kredytu darmowego. Warto jednak zastanowić się ile właściwie kosztuje sankcja kredytu darmowego. Czy sankcja kredytu darmowego jest dla kredytobiorców opłacalna? 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czym jest sankcja kredytu darmowego? 

Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na kredytodawców szereg obowiązków, w szczególności dotyczących treści umowy kredytu. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że kredytodawcy nie podają konsumentom wszystkich wymaganych przez prawo informacji, albo podają je w sposób, który dostarcza kredytobiorcom wielu wątpliwości. 

Sankcja kredytu darmowego to narzędzie, które pozwala na skuteczną walkę z nieuczciwymi praktykami kredytodawców. W przypadku gdy kredytodawca naruszy któryś z obowiązków wymienionych w ustawie o kredycie konsumenckim, konsument ma prawo do złożenia oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. 

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego trzeba spełnić następujące warunki:

  • kredytobiorca musi być konsumentem, to znaczy, że otrzymany kredyt nie może być przeznaczony na działalność gospodarczą,
  • kwota kredytu nie może przekraczać 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w innej walucie,
  • podpisane oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego musi zostać doręczone kredytodawcy osobiście w dowolnej placówce kredytodawcy albo za pomocą poczty czy kuriera,
  • oświadczenie należy złożyć w trakcie spłaty kredytu albo w ciągu roku od dnia wykonania umowy kredytu (zwykle wykonaniem umowy kredytu jest jego spłata). 

Sankcja kredytu darmowego – co mogę zyskać? 

Konsument korzystając z sankcji kredytu darmowego często zadaje sobie pytanie “co zyskam składając oświadczenie o sankcji kredytu darmowego?”. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy kredyt został spłacony czy nie. Jeżeli kredyt został spłacony kredytobiorca powinien zwrócić  konsumentowi wszystkie spłacone odsetki oraz inne koszty związane z umową kredytu, np. prowizję, opłatę przygotowawczą. W przypadku gdy kredyt nie został spłacony kredytobiorca powinien nie tylko zwrócić spłacone dotychczas odsetki oraz inne koszty kredytu, ale również ustalić nowy harmonogram spłat obejmujący wyłącznie pożyczony kapitał. 

Na jak wysokie kwoty może liczyć konsument? Każda umowa musi być rozpatrywana indywidualnie. Dokładna wysokość korzyści zależy m.in. od: 

  • kwoty udzielonego kredytu,
  • wysokości oprocentowania,
  • czasu trwania umowy,
  • wysokości opłat związanych z daną umową kredytu. 

Sankcja kredytu darmowego – cena 

Sankcja kredytu darmowego niesie za sobą wiele korzyści. Nie zmienia to jednak faktu, że złożenie takiego oświadczenia łączy się również z wieloma kosztami. 

Jeżeli konsument ma pewność, że jego umowa nie spełnia warunków stawianych przez ustawę o kredycie konsumenckim, jedynym kosztem który poniesie będzie czas, który poświęci na przygotowanie, podpisanie oraz dostarczenie do kredytodawcy oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Po złożeniu oświadczenia pozostaje jedynie oczekiwanie na pozytywną reakcję ze strony kredytodawcy. 

Jest to jednak rzadko spotykany przypadek. W przeważającej liczbie spraw konsument będzie potrzebował wsparcia ze strony specjalistów. Dzieje się tak, gdyż: po pierwsze konsument najczęściej nie ma wiedzy prawnej by ocenić czy jego umowa jest zgodna z ustawą, po drugie kredytodawcy zazwyczaj nie uznają żądań konsumentów. Jeżeli kredytodawca nie chce uznać oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego jedynym krokiem, który może podjąć konsument jest wejście na ścieżkę sądową. A w sądzie wsparcie ekspertów ma kluczowe znaczenie.

Konsument zgłaszając się do kancelarii w pierwszej kolejności zostanie poproszony o przesłanie do analizy umowy kredytu lub pożyczki. Na etapie analizy kancelarie często nie pobierają żadnych opłat. Dopiero po szczegółowej weryfikacji umowy konsumentowi zostaje przedstawiona indywidualnie przygotowana oferta współpracy. Cennik prowadzenia spraw bywa różny. Kwota uzależniona jest zwykle od stopnia skomplikowania, ryzyka przegranej, kwoty kredytu czy też nakładu pracy.  

Co składa się na wynagrodzenie kancelarii? Zwykle jest to tzw. wynagrodzenie podstawowe, które klient płaci przed podjęciem czynności przez kancelarię, a także tzw. success fee (opłata za sukces) czyli procent z kwoty, którą uda się wywalczyć przed sądem. 

Wynagrodzenie dla kancelarii nie jest jednak jedynym kosztem. Należy pamiętać, że wejście na ścieżkę sądową wiąże się również z opłatami uiszczanymi na rzecz sądów takimi jak: 

  • opłata od pozwu, 
  • opłata od pełnomocnictwa,
  • koszty zastępstwa procesowego (w przypadku przegranej sprawy),
  • opłata od apelacji (w przypadku przegranej sprawy).  

Na rynku funkcjonują podmioty, które wspierają konsumentów w walce z kredytodawcami poprzez finansowanie procesów sądowych. W przypadku braku wystarczających środków na samodzielne opłacanie kancelarii warto szukać pomocy w takich miejscach. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!