Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy dowiadujemy się o wadliwości tytułu wykonawczego lub w ogóle o fakcie toczącego się postępowania sądowego, w momencie, gdy egzekucja komornicza jest już na zaawansowanym etapie. Wówczas po zapoznaniu się z fotokopiami akt sądowych możemy dojść do wniosku, że na gruncie naszej sprawy znajdziemy podstawy do uchylenia sądowego tytułu wykonawczego, na którego podstawie toczy się egzekucja komornicza. Jak odzyskać środki zabrane przez komornika?

  • Pierwszym krokiem w celu odzyskania środków zabranych przez komornika jest obalenie tytułu wykonawczego;
  • W pierwszej kolejności należy wykonać fotokopię akt sprawy i dokonać ich analizy pod kątem dalszych możliwości;
  • Możesz wnieść zażalenie, wnioskować o przywrócenie terminu, czy nawet wnieść skargę – pamiętaj jednak, że nie wszystkie metody kończą sprawę.
Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Uchyl klauzulę wykonalności i odzyskaj środki zabrane przez komornika!

Dochodzenie kwot wyegzekwowanych w trakcie niesłusznie wszczętej egzekucji będzie związane z koniecznością obalenia tytułu wykonawczego, na podstawie którego przedmiotowa egzekucja była prowadzona. W zależności od stanu faktycznego sprawy jest kilka możliwości działania z wadliwymi tytułami lub błędami postępowania. Aby mieć pełen ogląd sprawy w pierwszej kolejności należy wykonać fotokopie akt sprawy i dokonać ich analizy pod kątem dalszych możliwości. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz sytuacji procesowej jest kilka rozwiązań dla wzruszenia tytułu wykonawczego.

Wnieś zażalenie

Na postanowienie sądu, co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie, na które termin wniesienia dla dłużnika biegnie od dnia doręczenia jemu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Jednak takie zażalenie sprawdzi się jedynie w sytuacji, kiedy naruszone zostały przepisy regulujące nadanie samej klauzuli. Należy pamiętać, że w takim zażaleniu nie można kwestionować istnienia i zasadności samego roszczenia.

Wniosek o przywrócenie terminu i odzyskaj środki zabrane przez komornika!

Wzruszyć klauzule wykonalności można również poprzez skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia środka zaskarżenia. Jeżeli przy doręczeniu pierwszej korespondencji sądowej np. nakazu zapłaty wraz z pozwem, zaistniały pewnie nieprawidłowości przy stosowaniu przepisów o doręczeniach zastępczych, jak np. doręczenie przesyłki sądowej osobie nieuprawnionej lub jej podwójne awizowanie pod nieodpowiednim adresem pozwanego, można złożyć taki wniosek. Jeżeli Sąd przywróci termin i uchyli klauzule wykonalności, możemy ubiegać się o zwrot środków wyegzekwowanych w toku niesłusznie wszczętej egzekucji.

Skarga o wznowienie postępowania

Kolejnym instrumentem dla obalenia tytułu wykonawczego będzie skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem – środek ten zmierza do obalenia orzeczenia w zakresie istoty sprawy, a jego skuteczne wniesienie powoduje ponowne rozpoznanie sprawy, na zasadzie przeprowadzenia postępowania przed Sądem I instancji.

Powództwo opozycyjne, które pozwoli odzyskać środki zabrane przez komornika

Jeżeli natomiast z wystawieniem tytułu wykonawczego wiążą się poważne uchybienia, dłużnik może wnieść powództwo opozycyjne, w którym może podważyć zdarzenia, na których oparto klauzule wykonalności – jeżeli Sąd uwzględni powództwo, będzie to równoznaczne z utratą mocy przez tytuł wykonawczy, co da podstawę do odzyskania nienależnie pobranych kwot. 

Nie wszystkie metody kończą sprawę!

Należy jednak mieć na uwadze, że w trzech pierwszych z opisanych powyżej przypadków, samo wzruszenie mocy nakazu zapłaty nie kończy sprawy. Zasadność roszczenia rozstrzygana jest ponownie w toku postępowania, a kwot wyegzekwowanych w uprzednio prowadzonej egzekucji można dochodzić tylko w przypadku wygrania sprawy przed sądem. Jeżeli jednak i w ponownym procesie sprawę przegramy egzekucja może zostać wszczęta ponownie na podstawie nowo uzyskanego tytułu wykonawczego.

Jak legalnie pozbyć się komornika? Co jeszcze można zrobić?

Klauzula wykonalności uchylona i co dalej?

Jeżeli z sukcesem uchyliliśmy klauzule wykonalności, a niezasadnie prowadzona egzekucja została umorzona, w następnej kolejności powinniśmy wezwać byłego wierzyciela do zwrotu kwot wyegzekwowanych na podstawie tytułu wykonawczego, który utracił moc w całości.

Doświadczenie jednak wskazuje, że wierzyciele rzadko decydują się na dobrowolny zwrot środków, dlatego też, aby odzyskać należne pieniądze, nie pozostaje nic innego jak wystąpienie z powództwem o zwrot kwot wyegzekwowanych w toku niezasadnej egzekucji prowadzonej na podstawie wzruszonego tytułu wykonawczego. Na takie rozwiązanie wskazał, chociażby Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu, podkreślając, że w wypadku, gdy sąd nadał klauzulę wykonalności swemu orzeczeniu w mylnym przekonaniu, że jest ono prawomocne, a dłużnik nie wniósł zażalenia na nadanie klauzuli lub mimo wniesienia zażalenia skutku nie osiągnął, gdyż orzeczenie zostało już wykonane, przepisy prawa nie dają innej podstawy, jak tylko powództwo o zwrot lub przywrócenie do stanu poprzedniego (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29.04.1949 r., sygn. akt Wa. C. 12/49, PiP 1950, nr 10, s. 156).        

Należy również pamiętać, że nawet w razie przegrania sprawy po jej ponownym rozpoznaniu i uzyskaniu przez wierzyciela nowego tytułu wykonawczego, nie może on prowadzić egzekucji w zakresie, w jakim kwoty zostały wyegzekwowane w uprzednio wszczętym postępowaniu egzekucyjnym. Dobrze jest zatem kontrolować prowadzone zajęcie. Jeżeli wierzyciel będzie wnioskował o zajęcie od dłużnika kwot, które zostały już wyegzekwowane, korzyść uzyskana w ten sposób przez wierzyciela będzie stanowiła świadczenie nienależne, co będzie uprawniało do dochodzenia ich zwrotu.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!