W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami finansowymi. Upadłość konsumencka to często ostatnia deska ratunku dla osób, które nie są w stanie uregulować swoich długów. Postępowanie upadłościowe to złożony proces, który jest na ogół kojarzony negatywnie. Czym dokładnie jest postępowanie upadłościowe? Jak ogłosić upadłości i jakie są tego konsekwencje? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące upadłości konsumenckiej. 

Czytaj również: Rejestr dłużników

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Upadłość konsumencka – co to jest i kiedy ją ogłosić?

Upadłość to najbardziej radykalny sposób na pozbycie się długu. Jest to rozwiązanie dla osób, dla których wszelkie inne sposoby wyjścia na prostą okazały się bezskuteczne. Chociaż samo pojęcie może brzmieć groźnie, postępowania upadłościowego nie należy unikać za wszelką cenę, zwłaszcza, gdy wszystko inne zawiodło. Osoby, które czytają nasze artykuły regularnie, wiedzą, że zawsze odradzamy tego rozwiązania, o ile istnieje realna szansa na pozbycie się zadłużenia w inny sposób. Nie znaczy to jednak, że upadłość konsumencka jest czymś złym. Wręcz przeciwnie. To szansa dla osób mocno zadłużonych na odzyskanie gruntu pod nogami. 

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu oddłużenie poprzez likwidację majątku dłużnika i umorzenie części długu. To właśnie kwestia majtku najbardziej martwi osoby, które rozważają tę opcję. Na szczęście możemy śmiało rozwiać obawę, że upadły na drodze postępowania zostaje całkowicie pozbawiony majątku. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, prawo nie jest jednostronne i chroni tak samo wierzyciela, jak i dłużnika. 

Jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? 

Kluczowa zasada jest taka, że zanim podejmiesz decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację, najlepiej korzystając z profesjonalnych porad. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez procedury prowadzące do upadłości przejść samodzielnie. Z naszej praktyki wynika jednak, że osoby zadłużone tak bardzo chcą pozbyć się uciążliwego długu, że często zupełnie niepotrzebnie upatrują w postępowaniu upadłościowym jedynego sposobu na ustabilizowanie finansów. 

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można z wypełnić według wzoru, który zamieściliśmy poniżej. 

Kilka pierwszych rubryk nie powinno przysporzyć kłopotu, należy w nich bowiem uzupełnić dane zgodne ze stanem faktycznym. Skupmy się na rubryce nr 4 widocznej poniżej. Często wątpliwości rodzi szacunkowa wycena majątku. Nie musi to być wycena profesjonalna. Najlepiej zorientować się na temat średnich wycen rynkowych i wpisać, jak wskazano, przybliżoną wartość majątku. 

Uczulamy, aby w rubryce nr 7 (poniżej) wpisać wszelkie źródła przychodu uzyskane w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Oznacza to, że dłużnik musi wskazać nie tylko wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, ale również przychody z tytułu świadczeń socjalnych, alimentów itp. Czym są przychody w definicji prawnej, reguluje m.in. art. 11 Ustawy o PIT. 

Najważniejszą częścią wniosku jest uzasadnienie, które znajduje się w rubryce nr 11. Musi być ono w miarę możliwości wyczerpujące – im dokładniejsze, tym lepiej. Jest to najdłuższa rubryka i z pewnością nie zabraknie w niej miejsca na obszerny opis sytuacji. Przykładowo, jeśli skutkiem trudnej sytuacji finansowej jest nagła choroba lub wypadek, koniecznie trzeba to wskazać i dołączyć kopię dokumentacji medycznej w załącznikach.

Poniżej znajduje się rubryka nr 12. Tutaj z kolei chodzi o to, by wymienione dowody uprawdopodobniły przedstawioną w uzasadnieniu sytuację. Po prawej stronie należy wskazać, jaki fakt wynika z przytoczonego dowodu. 

Pamiętaj! Jeśli napotkasz trudności przy wypełnianiu wniosku, nie czekaj i skorzystaj z pomocy. Nieprawidłowości skutkują oddaleniem wniosku lub wezwaniem do uzupełnienia braków, a to z kolei wydłuża procedurę. 

Wniosek o ogłoszenie upadłości-dalsze kroki

Wypełniony wniosek należy złożyć do sądu rejonowego (wydział gospodarczy) zgodnie z miejscem zamieszkania dłużnika. Dokument trzeba dostarczyć w dwóch egzemplarzach, uiszczając przy tym opłatę skarbową w wysokości 30 zł. Wniosek można złożyć nie później niż w terminie 30 dni od momentu wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości (art. 21 ust. 1 p.u.). Ta z kolei występuje w momencie, gdy dłużnik nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy. Pismo powinno zostać rozpatrzone w przeciągu 30 dni od złożenia go przez dłużnika. W rzeczywistości różnie to bywa i czas ten może być dłuższy. 

Jeżeli wniosek zostanie korzystnie rozpatrzony, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości na posiedzeniu niejawnym (bez obecności stron). Wówczas wyznaczany jest syndyk, który przejmuje majątek dłużnika celem spieniężenia go i przeznaczenia uzyskanych funduszy na spłatę wierzycieli. 

Wróćmy na chwilę do początkowych rozważań. Powiedzieliśmy sobie, że prawo chroni dłużnika, zatem zgodnie z art.63 Prawa Upadłościowego z masy upadłościowej wyłączona jest chociażby część wynagrodzenia, sprzęt niezbędny do wykonywania pracy celem utrzymania, czy też składniki majątku osobistego małżonka. Co więcej, nieruchomość osoby zadłużonej może zostać spieniężona, ale nie oznacza to, że zostanie on bez dachu nad głową. Na wniosek upadłego sąd ma obowiązek zapewnić mu inne lokum. 

Czy samemu można ogłosić upadłość konsumencką?

Postępowanie upadłościowe to procedura sądowa i tylko sąd może ogłosić upadłość konsumencką. 

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Dłużnik traci prawo do zarządzania swoim majątkiem (poza częścią niewchodzącą w skład masy upadłości). 


Jakie warunki trzeba spełniać, żeby ogłosić upadłość konsumencką?

Dłużnik musi być niewypłacalny, czyli nie być w stanie regulować swoich zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy. 


Ile trzeba mieć długu, żeby ogłosić upadłość konsumencką?

Nie ma określonej minimalnej wartości zadłużenia, która umożliwia złożenie wniosku o ogłoszenia upadłości. Upadłość konsumencka nie ma sensu w przypadku długów o niewielkiej wartości. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: