Czy założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym jest możliwe? 

Coraz więcej osób będących w trudnej sytuacji finansowej szuka rozwiązań na zwiększenie swoich przychodów co ma sprawić, że szybciej będą mogli wyjść z zadłużenia. Jednym z takich pomysłów jest założenie własnej firmy.

Osoba planująca założenie firmy i jednocześnie borykająca się z zajęciem komorniczym i długami musi jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej. Komornik ma bowiem prawo do zajęcia majątku dłużnika, w tym majątku i dochodów wynikających  z działalności gospodarczej. To sprawia, że przedsiębiorca z długami musi skrupulatnie zaplanować każdy krok.

W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku, jak założyć firmę, mając długi, czy w ogóle osoba zadłużona może założyć działalność oraz jak zabezpieczyć się przed wpływem komornika na prowadzenie działalności gospodarczej.

Komornik a działalność gospodarcza: Realia i Ryzyko

W Internecie można przeczytać wiele mitów dotyczących zadłużenia oraz możliwości założenia działalności gospodarczej przez osobę z długami. W polskim systemie prawnym istnieje niewiele sytuacji, które wykluczają daną osobę z możliwości założenia własnej firmy.

Zakaz prowadzenia działalności może wydać tylko sąd m in. w poniższych przypadkach:

– w postępowaniu upadłościowym gdy osoba upadła utrudniała przebieg postępowania upadłościowego poprzez np. niszczenie czy ukrywanie majątku, niewydanie majątku, niszczenie lub ukrywanie niezbędnych dokumentów lub też gdy upadły nie wykonał innych obowiązków sądu;

– w postępowaniu karnym – sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności na okres od roku do 10 lat w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli dalsze jej prowadzenie zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Czy założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym jest więc możliwe? Zgodnie z powyższym jest to jak najbardziej możliwe.

Zanim jednak zdecydujesz się na założenie firmy, należy dokładnie zrozumieć, jakie ryzyko niesie za sobą obecność komornika.

Założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym.

W procesie zakładania firmy przez osobę z zajęciem komorniczym kluczowe jest podejście z kalkulacją ryzyka i skonsultowanie się z profesjonalistami, którzy dokładnie przeanalizują sprawę Twojego zadłużenia. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kroków:

  • Analiza toczących się spraw komorniczych. Zanim przystąpisz do zakładania firmy, dokładnie przeanalizuj swoje zadłużenie i sytuację finansową. To pozwoli lepiej zrozumieć, jakie ryzyko ponosisz. Warto przeanalizować czy i jakie zadłużenia mogą być przedawnione oraz czy w danej sprawie można umorzyć trwającą egzekucję oraz unieważnić wydany tytuł wykonawczy poprzez przywrócenie terminu sprawy o czym możesz przeczytać np. tutaj.

W tym filmie również mówimy o tym, jak umorzyć egzekucję komorniczą:
https://youtu.be/YLO7wSo0xwk

  • Jeżeli w Twojej sprawie nie ma możliwości przywrócenia terminu sprawy warto porozumieć się z wierzycielem co do spłat dobrowolnych. Unikniesz nie tylko kosztów komorniczych ale też nieprzyjemności w postaci zajęć rachunków.

Pamiętaj! W sprawie zadłużenia decydentem jest wierzyciel a nie komornik! To wierzyciel decyduje o tym jak ma wyglądać egzekucja i z jakiego majątku mają być ściągane środki;

  • Analiza sytuacji finansowej co pomoże sprawdzić ryzyko pojawienia się kolejnych egzekucji w przyszłości;
  • Analiza umów kredytowych – warto sprawdzić czy w Twoich umowach nie znajdują się błędy, które mogłyby skutkować zastosowaniem sankcji kredytu darmowego a co za tym idzie odzyskaniem kosztów kredytu, które można wykorzystać np. na spłatę komornika.
    O sankcji więcej mówimy w tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=w23sgzzdyP0
  • Analiza pod kątem możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej – w niektórych sytuacjach spłata zadłużenia nie ma ekonomicznego sensu i warto przeanalizować czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem nie będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

O upadłości więcej dowiesz się z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=T8w9a4KYckI

  • Wybór odpowiedniej formy prawnej prowadzonej działalności o czym będzie w kolejnej części artykułu.

Ile komornik może zabrać z własnej działalności gospodarczej? Jednoosobowa działalność gospodarcza a zajęcie komornicze.

W odróżnieniu od egzekucji komorniczej, toczącej się wobec osoby zatrudnionej na umowie o pracę w przypadku przedsiębiorców nie istnieje pojęcie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego.

Komornik, który prowadzi egzekucję może zająć wszystkie środki, które znajdują się na koncie firmowym.
Dodatkowo komornik może zgłosić się do kontrahentów przedsiębiorcy z informacją aby nie przekazywali przedsiębiorcy kwot należnych z tytułu wystawionych faktur a przesyłali je bezpośrednio do komornika.

Jedyne środki, które z egzekucji mogą zostać zwolnione to te, które są niezbędne do opłacenia wynagrodzeń pracowników oraz ich składek ZUS. W tym celu dłużnik będący przedsiębiorcą musi przedstawić kompletną i rzetelną listę płac. 

Jak widać osoba, wobec której toczy się egzekucja komornicza może stracić wszystkie środki z rachunków firmowych a także majątek należący do jednoosobowej działalności jeżeli nie jest on niezbędny do prowadzenia firmy.

Jak zabezpieczyć firmę przed komornikiem? Prywatne długi a działalność gospodarcza.

Komornik może zająć rachunki firmowe i majątek jednoosobowej działalności nie tylko za długi firmowe ale również za wszelkie należności należące do dłużnika jako osoby fizycznej niezależnie od tego czy długi te powstały przed czy po założeniu firmy.

Skoro komornik może zająć wszystkie środki na rachunku firmowym dłużnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej formy formy prawnej prowadzonego biznesu.

Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej, która jest prowadzona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i i tzw. spółek osobowych(spółka jawna, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna, spółka partnerska) w Polsce można prowadzić firmę poprzez spółki kapitałowe:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • prosta spółka akcyjna;
  • spółka akcyjna.

Wymienione spółki kapitałowe są tzw. osobami prawnymi, które działają we własnym imieniu oraz na własną odpowiedzialność. Oznacza to, że rachunki firmowe spółek a także ich majątek i przychody są wolne od wszelkiego zadłużenia ich właścicieli. Komornik nie zajmie więc konta ani majątku spółki kapitałowej za długi osobiste jej właściciela.

Należy jednak pamiętać, że komornik ma prawo do zajęcia udziałów w spółce a także wszelkich dochodów dłużnika pochodzących ze spółki jak na przykład dywidendy, wynagrodzenie członka zarządu spółki. 

Jednym z rozwiązań wykorzystywanych przez dłużników jest zatrudnienie się we własnej spółce na umowę o pracę i korzystanie z “przywilejów” jakie mają osoby pracujące na etacie czyli z kwoty wolnej od zajęcia, która równa jest obowiązującej w danym roku kwocie najniższego wynagrodzenia.

Działalność nierejestrowana a komornik

Prowadzenie firmy w postaci coraz popularniejszej w Polsce działalności nierejestrowanej również nie ochroni nas przed egzekucją. Działalność nierejestrowana jest możliwa po spełnieniu kilku warunków a w świetle prawa traktowana jest jak jednoosobowa działalność gospodarcza ze wszelkimi jej konsekwencjami a więc posiadając komornika może on dokonać zajęcia egzekucyjnego.

Dużym plusem działalności nierejestrowanej jest jednak to, że nie wymaga ona posiadania firmowego rachunku bankowego. W związku z tym środki z tytułu prowadzenia biznesu w tej formie prawnej mogą być przelewane na konto osobiste dłużnika a te jest zwolnione z zajęcia do kwoty wolnej od zajęć komorniczych na rachunku bankowym.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności a długi. Czy dofinansowanie jest wolne od zajęć komorniczych?

Część osób planujących założenie firmy, zwłaszcza w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może liczyć na wsparcie finansowe w postaci dofinansowania na rozpoczęcie działalności. 

Należy pamiętać, że wszelkiego typu dotacje i dofinansowania nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Mimo zwolnienia dotacji z zajęć komorniczych mimo wszystko może dojść do ich zajęcia gdyż trafiają one na konto bankowe a bank nie rozróżnia z jakiego tytułu wpływają środki na rachunek.

W przypadku zajęcia środków na rachunku pochodzących z dofinansowań należy zgłosić się do organu egzekucyjnego z dokumentacją potwierdzającą wpływ z tytułu dofinansowania. Proces ten jednak jest czasochłonny więc na uwolnienie środków z dofinansowania będzie trzeba poczekać.

Umowa B2B a komornik.

Umowy typu business-to-business (B2B) mogą wprowadzać dodatkowe ryzyko dla przedsiębiorców z długami. Umowa B2B nie jest umową o pracę i wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niesie to za sobą wszystkie konsekwencje wymienione wcześniej. Osoba zadłużona, która otrzymała więc propozycje współpracy w formie B2B musi więc przygotować się na to, że całe jej “wynagrodzenie” zostanie zajęte przez komornika.

Prywatne długi a działalność gospodarcza.

Wiemy już, że jednoosobowa działalność gospodarcza w żaden sposób nie uchroni nas przed konsekwencjami związanymi z posiadanym zadłużeniem i egzekucją komorniczą a nawet może pogorszyć sytuację dłużnika gdyż komornik zajmie wszystkie środki znajdujące się na rachunku bankowym przedsiębiorcy.

Dzieje się tak dlatego, że w polskim prawie nie ma rozróżnienia pomiędzy majątkiem osobistym a firmowym majątkiem osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

Pewnym rozwiązaniem może być prowadzenie firmy poprzez spółki kapitałowe jednak należy pamiętać że udziały dłużnika oraz środki uzyskane w postaci dywidend czy zatrudnienia w spółce również mogą podlegać zajęciu.

Mam komornika, czy dostanę dofinansowanie z urzędu pracy?

Posiadane długi oraz prowadzone egzekucje komornicze co do zasady nie są przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jednakże, dostępność zależy od różnych czynników, dlatego zaleca się skonsultowanie się z urzędem pracy w celu uzyskania dokładnych informacji.

Czy założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym jest możliwe?

Tak! Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań aby osoba zadłużona prowadziła firmę.

Ile komornik może zabrać z własnej działalności gospodarczej?

Komornik może zająć wszystkie środki znajdujące się na koncie firmowym dłużnika niezależnie od tego czy są to długi osobiste czy też firmowe.

Jak zabezpieczyć firmę przed komornikiem?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest spłata długów przed założeniem firmy.

Jeżeli nie jest to możliwe to warto wybrać odpowiednią formę prawną prowadzonego biznesu.

Działalność nierejestrowana a komornik

Działalność nierejestrowana jest traktowana dokładnie tak jak jednosobowa działalność gospodarcza i wszystkie jej przychody mogą zostać zajęte przez komornika.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności a długi.

Wszelkiego typu dotacje są zwolnione z egzekucji komorniczej.

Umowa B2B a komornik.

Umowa typu B2B nie jest umową o pracę i absolutnie nie chroni przed zajęciem wszystkich przychodów poprzez egzekucję komorniczą.

Prywatne długi a działalność gospodarcza.

Niezależnie od tego czy długi są prywatne czy firmowe komornik może zająć cały majątek należący do jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawo nie rozróżnia w tym przypadku majątku firmowego od osobistego.

Mam komornika czy dostanę dofinansowanie z UP?

Tocząca się egzekucja komornicza co do zasady nie stanowi problemu z uzyskaniem dofinansowania na założenie działalności gospodarczej.

Czy będąc w BIK można założyć działalność gospodarczą?

Negatywna historia kredytowa nie stanowi problemu w założeniu działalności gospodarczej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niespłacone zadłużenie może skończyć się egzekucją komorniczą i zajęciem wszystkich wpływów z tytułu prowadzonej firmy.

Warto przeanalizować swoją sytuację ze specjalistami w dziedzinie długów – zapraszamy do kontaktu.

Podsumowanie

Zakładanie firmy mając długi i komornika na karku to trudne zadanie, ale możliwe do zrealizowania przy odpowiednim podejściu.

Skonsultowanie się z profesjonalistami, analiza sytuacji finansowej i zadłużenia oraz wybór odpowiedniej formy prawnej mogą pomóc w minimalizacji ryzyka związanego z działalnością gospodarczą w obliczu komornika.