Większość z nas marzy o własnym domu. Przeglądając oferty, trzeba jednak uważać, by nie dać się nabrać na kupno mieszkania z lokatorem. Zdarza się, że sprzedawca zataił informację o rezydencie, a transakcja została już zapieczętowana. Trudno w takiej sytuacji winić nieświadomego lokatora, jednocześnie trzeba ten problem w jakiś sposób rozwiązać. Jak zachować się, gdy kupiliśmy mieszkanie z zameldowanym lokatorem? Czy można taką osobę eksmitować? 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Sprzedaż domu z zameldowanym lokatorem

Wystawienie na sprzedaż mieszkania z lokatorem forum może wydawać się czynnością pogwałcającą prawa lokatora. W świetle prawa praktyka ta jest jednak legalna. Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że każda atrakcyjna oferta jest wręcz rozchwytywana. Działając pod presją, nie ma czasu zastanowienie się, dlaczego cena domu jest niższa niż zazwyczaj. Dla większości kupców oferta mieszkania z lokatorem nie jest zachęcająca, dlatego sprzedawcy starają się przyciągnąć uwagę przystępną ceną. 

Oferty zatytułowane „sprzedam dom z lokatorem” stawiają sprawę jasno. Sprzedawca mógł przecież wynajmować swoje lokum innej osobie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy sprzedawca nie informuje nas, że w mieszkaniu przebywa osoba zameldowana. Ukrycie tego faktu tożsame jest z oszustwem. W takim wypadku nabywca ma prawo zgłosić sprawę do sądu.  

Kupiłem mieszkanie z lokatorem jak się go pozbyć?

W przypadku niespodziewanego lokatora istnieje możliwość przeprowadzenia eksmisji, choć zalecamy, by w pierwszej kolejności podjąć z nim rozmowę i przedstawić sytuację. Istnieje szansa, że będziecie w stanie dojść do porozumienia i rozwiązać tę sprawę polubownie. Właściciel mieszkania może bowiem złożyć wniosek o wymeldowanie lokatora z mieszkania. Niestety, może się również zdarzyć, że lokator poczuje się oszukany i nie będzie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania. W takiej sytuacji konieczne będzie złożenie pozwu o eksmisję do sądu rejonowego. Jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne, ale skuteczne.

W pozwie o eksmisję najważniejszy jest dobór argumentów. Przygotowując się do złożenia pozwu, warto skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości, który będzie w stanie udzielić profesjonalnej porady i pomóc w przeprowadzeniu procedury eksmisji zgodnie z obowiązującym prawem.


Kupno mieszkania z lokatorem zameldowanym-czy ma jakieś zalety?

Na zdrowy rozum kupno mieszkania z lokatorem forum wydaje się położeniem niekorzystnym pod każdym względem. Osoby, które nieświadomie dokonały takiego zakupu, ocenią sytuację pesymistycznie. Są jednak osoby, które biorą udział w licytacjach komorniczych, gdzie podmiotem transakcji są właśnie mieszkania z lokatorem. 

Jeśli chodzi o nieświadomy zakup, sytuacja prawdopodobnie ma więcej wad niż zalet. Atrakcyjna cena mieszkania nie zawsze stanowi rekompensatę za trudności w pozbyciu się zameldowanego lokatora. 

W przypadku licytacji mieszkania z kolei ostateczna cena wcale nie musi być korzystna. Wiele zależy od jej przebiegu i osób, które biorą w niej udział. Może być przykładowo tak, że licytowane mieszkanie znajduje się w bardzo atrakcyjnej okolicy, o którą zabiega wiele osób. Finalnie cena nieruchomości będzie wtedy odbiegać znacznie od przeciętnej ceny mieszkania z lokatorem. 

To, czy kupno mieszkania z lokatorem ma zalety, jest zależne od indywidualnego podejścia i planów odnośnie do zarządzania daną nieruchomością. Obiektywnie rzecz biorąc, takie rozwiązanie jest niestety kłopotliwe i ograniczające dla osób, które chcą urządzić swój własny kąt. 

Sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym

Spójrzmy na sprawę również z drugiej strony. Osoby, które chcą sprzedać mieszkanie z lokatorem, powinny zainteresować się skupem nieruchomości z lokatorami. Nietrudno jest znaleźć w internecie miejsce, w którym tego typu nieruchomości są podstawowym podmiotem obrotu. Czy jednak takie rozwiązanie jest korzystniejsze od samodzielnej próby sprzedaży? To zależy. 

Jak wspomnieliśmy, oferty mieszkań z lokatorami cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Sprzedaż takiej nieruchomości jest trudna, ale nie niemożliwa. Z pewnością w takim wypadku trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, będąc gotowym, że potencjalny kupiec może rozmyślić się w ostatniej chwili. 

Oczywistym jest to, że skup nieruchomości zechce zarobić na transakcji. W związku z tym zaproponowana przez firmę cena będzie niższa. Zastanawiając się nad lepszym rozwiązaniem, trzeba zadać sobie pytanie, na czym nam bardziej zależy. Jeśli możemy pozwolić sobie na cierpliwe czekanie, finansowo korzystniej będzie sprzedać dom samodzielnie. Natomiast jeżeli chcemy uniknąć żmudnego oczekiwania i rozmów z niezdecydowanymi na kupno osobami, lepiej będzie skorzystać ze skupu nieruchomości z lokatorem. 

Mieszkanie w spadku z zameldowanym lokatorem

Dziedziczenie mieszkania z zameldowanym lokatorem może być dużym zaskoczeniem dla osoby dostającej spadek. Pierwsze co należy zrobić w takiej sytuacji, to zorientować się, czy osoba ta przebywa w mieszkaniu na podstawie umowy najmu. Jeśli tak, sytuacja jest oczywista. Po zakończeniu umownego stosunku lokator będzie musiał wynieść się z mieszkania. 

Nie zawsze sytuacja jest taka prosta. Czasem lokatorzy upierają się, że właściciel nie ma prawa ich eksmitować. Otóż ma takie prawo. Jeśli lokator przebywa w mieszkaniu na podstawie umowy użyczenia, wystarczy taką umowę wypowiedzieć. W przypadku, gdy właściciel spotyka się z oporem ze strony lokatora, musi on wystąpić z wezwaniem do zwrotu nieruchomości. Jeśli wszelkie próby polubownego usunięcia lokatora zawiodą, ostatecznym rozwiązaniem jest wytoczenie powództwa w sądzie. 

Jak uniknąć kupna mieszkania z lokatorem?

Każdą ważną decyzję należy zawsze dokładnie przemyśleć. Zastanawiająco niska cena nieruchomości powinna wzbudzić podejrzenia. Szczera rozmowa ze sprzedającym mieszkanie nie zawsze jest skuteczna. Na szczęście istnieją inne sposoby pozwalające upewnić się, że mieszkanie jest wolne od lokatorów.

Sprawdzenie księgi wieczystej przed zakupem nieruchomości to podstawa. W dziale III poświęconemu roszczeniom i ograniczeniom znajdują się wpisy dotyczące wszelkich ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomość. 

W celu sprawdzenia stanu zameldowania w danym lokalu warto również skonsultować się wydziałem spraw obywatelskich miejscowego urzędu. Bezpośrednim sposobem na upewnienie się, że mieszkanie jest wolne od lokatorów, jest prośba o spisanie przez właściciela oświadczenia.  

Czy mogę sprzedać dom jeżeli ktoś jest zameldowany?

Prawo nie zabrania sprzedaży domu z zameldowanym lokatorem. Taka osoba nie może zarządzać nieruchomością. 

Jakie prawa ma osoba zameldowana na stałe?

Bez względu na rodzaj meldunku: stały czy tymczasowy, lokator nie ma prawa do mieszkania. Zameldowanie to po prostu oznaczenie swojego miejsca pobycia. Natomiast kupiec nie może pozbyć się lokatora z mieszkania „od tak”. 

„Eksmisja na bruk” jest w polskim prawie niedopuszczalna. Po złożeniu pozwu o eksmisję lokator przymusowo usunięty z mieszkania dostaje mieszkanie zastępcze z gminy. Znalezienie lokalu zwykle wydłuża procedurę, ale właściciel mieszkania może sam poszukać lokalu zamiennego również na własną rękę. 

Kiedy sprzedający musi opuścić mieszkanie?

W dużym stopniu jest to kwestia porozumienia między sprzedającym a kupującym. Prawo nie reguluje terminu, w którym sprzedający musi opuścić nieruchomość.

Co zrobić z zameldowanym lokatorem?

Meldunek nie tworzy prawa do mieszkania, ale właściciel lokalu ma pewne zobowiązania względem lokatora. Jeśli nie chcemy gościć pod swoim dachem takiej osoby, możemy ubiegać się o wymeldowanie jej. 

W tym celu należy złożyć wniosek o wymeldowanie z mieszkania w gmachu najbliższego organu meldunkowego. Kupno mieszkania z lokatorem, nie oznacza, że taka osoba ma prawo do dożywotniego zamieszkiwania go. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: