Sytuacja finansowa młodych Polaków jest coraz trudniejsza. Inflacja, rosnące koszty życia czy nadmierny konsumpcjonizm – to jedne z podstawowych przyczyn tego stanu rzeczy. Polacy w wieku od 18 do 24 lat są zadłużeni na łącznie ponad 1 mld złotych, a kwota ta wciąż rośnie…

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Garść statystyk

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor z końca 2023 roku, sytuacja finansowa młodych Polaków pogarsza się. Tylko na przestrzeni roku do grona zadłużonych dołączyło 7 tys. nowych dłużników. W tym momencie ich liczba przekracza 130 tys. Sama zaległość zobowiązań niezapłaconych w terminie zwiększyła się o 18 procent względem poprzedniego 2022 roku.

Średnia zaległość młodego Polaka przekracza w tym momencie 7 tys. złotych. Mapa zadłużenia wskazuje, że największy odsetek nierzetelnych pożyczkobiorców znajduje się na południu Polski. Przoduje województwo śląskie, w pierwszej trójce znalazły się także województwa mazowieckie i dolnośląskie. 

Gdzie szukać przyczyny?

Pokolenie Z, wchodzące w świat życia zawodowego oraz poważnych finansowych zobowiązań, nie może liczyć na taryfę ulgową. Inflacja i rosnące koszty życia dosięgają także ich. Szczególnie odczuwają ją osoby mieszkające w większych miastach, które niejednokrotnie zderzają się z trudną sytuacja na rynku mieszkaniowym. Wysokie ceny czynszu, żywności i transportu sprawiają, że większość młodych Polaków żyje ,,od pierwszego do pierwszego”. Mało kto może pozwolić sobie na regularne odkładanie. Coraz więcej osób zaczyna szukać sposobu na szybsze podreperowanie budżetu.

Oczywiście trudna sytuacja gospodarcza nie jest jedynym źródłem zadłużenia młodych Polaków. Za dużą część problemów finansowych pokolenia Z odpowiada nadmierny konsumpcjonizm oraz moda na życie ponad stan. Chęć posiadania jest często większa niż możliwości finansowe, wtedy z pomocą przychodzą kredyty konsumpcyjne oraz pożyczki pozabankowe, czyli tzw. ,,chwilówki”.

Ponad połowę zaległego zadłużenia osób między 18 a 24 rokiem życia stanowią zaległości pozakredytowe – niezapłacony mandaty, zaległe rachunki czy alimenty. Według danych BIG InfoMonitor łączna kwota tych zobowiązań wynosi ponad 513 mln złotych.

Profil młodego dłużnika, czyli kto odpowiada za zadłużenie?

Zdecydowanie częściej o spłacie należności „zapominają” mężczyźni. To oni stanowią 61 procent młodych dłużników. W gronie zadłużonych wyróżniają się zwłaszcza studenci. Z badań Eurostatu wynika, że cztery na dziesięć osób w wieku 20-24 lat to osoby uczące się. Wydatki przeciętnego studenta szacuje się na ponad 3,5 tys. złotych. Osoby studiujące nie są w stanie podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin, a utrzymanie w większych miastach sporo kosztuje. Dla wielu rozwiązaniem stają się wówczas kredyty studencki czy pożyczki.

Niepokoi również statystyka dotycząca popadania w spiralę zadłużenia. Według danych analityków z BIG InfoMonitor co czwarty dłużnik nie radzi sobie ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie, niejednokrotnie są to zadłużenia pozabankowe. Do tego dochodzą wspomniane wcześniej należności pozakredytowe, takie jak zaległe rachunki czy niepłacone alimenty.

Prognoza na przyszłość

Potrzeba edukacji finansowej wydaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem, które może uchronić kolejne pokolenia przed problemami finansowymi. Młodzi Polacy coraz częściej wchodzą w życie jako nierzetelni dłużnicy. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest wykluczenie ich z rynku kredytowego i niemożność korzystania z wielu usług, w których brana pod uwagę jest historia kredytowa. Coraz więcej Polaków decyduje się na upadłość konsumencką w młodym wieku. W momencie, gdy problemy finansowe zaczynają nas przerastać warto skorzystać z pomocy prawnika, który może uchronić nas przed dotkliwymi konsekwencjami błędów młodości. Chcesz skorzystać z bezpłatnej analizy? Wyślij nam dokumenty na adres [email protected]

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Źródła: