W czasach, kiedy coraz trudniej otrzymać preferowany kredyt w banku, konsumenci uciekają się do innych rozwiązań- niekoniecznie dobrych w skutkach. Instytucje finansowe oferują kredyty na telefon czy zobowiązania gdzie nie trzeba okazywać raportu BIK, co bez wątpienia kusi potencjalnego konsumenta potrzebującego gotówki. Takie decyzje wiążą się jednak  z długoterminowymi konsekwencjami, które mogą okazać się bardzo obciążające budżet.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Podstawowe błędy kredytobiorców

1. Brak analizy swoich możliwości kredytowych.

Zdolność kredytowa to jedno z kryteriów ,na podstawie którego banki decydują o przyznaniu kredytu. Często klienci nie analizują sami swoich możliwości kredytowych i nie sprawdzają też swoich średnich wydatków miesięcznych. Pomijanie tak istotnych rzeczy może prowadzić do odmowy udzielenia kredytu lub przyjęcia niekorzystnych warunków, które są poza kieszenią danego konsumenta.

Nierzadko decyzja o skorzystaniu z oferty kredytowej podejmowana jest na podstawie reklam. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest konsultacja z doradcą finansowym, który wskaże najkorzystniejsze opcje kredytowe, które nie wpędzą nas w coraz większe kłopoty finansowe.

2. Brak sprawdzenia ukrytych kosztów

Otrzymując ofertę pożyczki lub kredytu wielu konsumentów skupia się głównie na oprocentowaniu. Nie są to jednak jedyne koszty pożyczek, bo w treści umowy kryte są także inne opłaty, takie jak: prowizja, ubezpieczenia, dodatkowe pakiety medyczne/językowe  czy opłaty za szybszą spłatę. Rozwiązaniem tergo problemu jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy i jej analiza. W momencie, kiedy postanowienia umowy są niejasne dla konsumenta, należy wyjaśnić je z kredytodawcą lub przekazać do analizy specjaliście, który na co dzień zajmuje się takimi tematami.

3. Brak realizacji postanowień umowy kredytowej.

Mając bardzo duży wybór pożyczek i kredytów, konsumenci nie porównują wszystkich dostępnych na rynku ofert. Jednak nie każdy produkt kredytowy jest odpowiedni  dla każdej sytuacji finansowej czy indywidualnych potrzeb klienta. Błędny wybór przyszłego zobowiązania kredytowego może spowodować, że konsument znajdzie się w kredytowej pułapce, przez co z czasem raty spłacane są w części lub z opóźnieniami. Ignorowanie postanowień umowy kredytowej czy umowy pożyczki, niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i prawne (naliczanie odsetek karnych za brak spłaty, wypowiedzenie umowy, wymagalność całości niespłaconej kwoty w trybie natychmiastowym).

Istotne jest, aby podczas podpisywania umowy kredytowej jasne było jakie konsekwencje niesie za sobą niespłacanie zobowiązania. W sytuacji w której konsument od razu wie, że nie będzie mieć środków na jego spłatę, najlepiej nie brać kredytu.

4. Brak alternatywnego planu w razie pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Decydując się na wzięcie kredytu/pożyczki konsumenci zakładają zazwyczaj , że ich sytuacja finansowa pozostanie stabilna przez cały okres spłaty. Jednak w przypadku niespodziewanych wydatków często traci się płynność finansową, przez co łatwo znaleźć się w pułapce spirali zadłużenia.

5. Zaciąganie pożyczki na spłatę poprzedniej.

Konsumenci często w trakcie spłaty tracą płynność finansową. Wielu z nich za wszelką cenę stara się wywiązać z postanowień zaciągniętej przez siebie pożyczki. Chcąc spłacić jedno zobowiązanie zawierają kolejną lub refinansują pożyczkę płacąc tylko za „zyskany czas” i nie zmniejszając przy tym swojego długu. W ten sposób najłatwiej wpaść w tzw. spiralę zadłużeń.

Sposób ten nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż działając w ten sposób dług się powiększa, a w kolejnym miesiącu znów przychodzi czas na spłatę zadłużenia- na co przeważnie znów nie ma środków. Aby pozbyć się tego problemu najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który wskaże odpowiednie kroki prawne i działania jakimi będzie trzeba kierować się w przeciągu całego planu oddłużania.

Zaciąganie zobowiązań kredytowych wiąże się z licznymi pułapkami. Aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów, warto skorzystać z porad doradców kredytowych i finansowych oraz dokładnie analizować oferty banków. Odpowiednie podejście do spraw finansowych jest drogą do ekonomicznej stabilności.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!