Grudniowy wyrok TSUE w sprawie C-28/22 dotyczącej kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, po raz kolejny pokazał zdecydowane stanowisko TSUE, które w najbliższym czasie może przyczynić się do wielu korzystnych wyroków dla frankowiczów.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Wyrok w sprawie C-28/22 rzuca nowe światło na kwestie odnoszące się do rozliczeń stron po wyroku stwierdzającym nieważność umowy frankowej. Eksperci wskazują, że TSUE jednoznacznie stwierdził, że roszczenie kredytobiorcy nie może przedawnić się wcześniej niż roszczenie banku zaś skorzystanie przez Bank z prawa zatrzymania nie może wstrzymywać naliczania odsetek dla frankowiczów. Dodatkowo banki nie mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zawartych umów kredytowych zawierających klauzule abuzywne.

Wraz z wyrokiem TSUE w sprawie C-28/22 Frankowicze zyskują nowe perspektywy w zakresie rozliczenia wadliwych umów kredytów. Poszkodowani kredytobiorcy mogą oczekiwać bardziej transparentnych i uczciwych ugód z bankami, a jednocześnie mają szansę na skuteczniejsze dochodzenie swoich praw w sądach  i rekompensatę za nieuczciwe klauzule zawarte w ich umowach.

Co tak naprawdę oznacza wyrok TSUE w sprawie C-28/22?

Z tytułu nieważności umowy kredytowej, kredytobiorcy mają pełne prawo do odsetek ustawowych za zwłokę, które aktualnie wynoszą 11,25% w skali roku, za cały okres postępowania sądowego. Stosunkowo wysoka stawka oprocentowania (11,25%) odsetek za opóźnienie stanowi potencjalny zysk dla frankowiczów. Każdy rok trwającego procesu może oznaczać bowiem wysokie korzyści finansowe, które nie tylko pokryją koszty prowadzenia sprawy, ale także zapewnią znaczny zwrot ponad zapłacony kapitał kredytu. Powoduje to, że argumenty Banków dotyczące przewlekłości procesów zaczynają tracić na wartości.

Czy warto iść na ugodę z Bankiem?

Obecnie większość Banków proponuje ugody kredytów, które obniżają aktualne zadłużenie kredytu a czasem wiążą się nawet z propozycją umorzenia całości zobowiązania lub też zwrotu nadpłaty. Klienci często pytają skąd tak duże dysproporcje pomiędzy ugodami kredytów udzielonych na podobnych warunkach. Okazuje się, że Banki są świadome, kosztów obsługi procesu przy tak znaczących odsetkach za opóźnienie.

Załóżmy, że średni proces frankowy obecnie trwa trzy lata. Wartość przedmiotu sporu określona jako kwota 500 tysięcy złotych stanowiąca sumę zapłaconych rat kredytu oraz opłat około-kredytowych. Odsetki za czas trwania 3-letniego procesu wyniosą zatem ponad 160 tysięcy złotych, czyli około 1/3 żądanej kwoty. Współzależność pomiędzy długością trwania postępowania, a potencjalnym zyskiem, który mogą otrzymać frankowicze wynika z tak wysoko oprocentowanej stawki za opóźnienie. Im dłużej trwa postępowanie, tym wyższa suma odsetek kumuluje się na korzyść frankowiczów.

W praktyce dla niejednego kredytobiorcy każdy kolejny rok trwającego procesu generując dodatkowe odsetki za opóźnienie może stanowić bodziec do konsekwentnego dążenia do osiągnięcia sprawiedliwości procesowej niezależnie jak korzystna nie wydawałaby się ugoda proponowana przez Bank. Natomiast dla Banku, który po przegranym procesie oprócz kosztów zastępstwa procesowego czy zwrotu wszelkich kwot nadpłacony ponad udzielony kapitał musi zapłacić dodatkowe odszkodowanie w postaci odsetek za opóźnienie.

W rezultacie, odsetki za opóźnienie na poziomie 11,25% stają się nie tylko najlepszą lokatą dla frankowiczów, ale również motywacją do konsekwentnego domagania się swoich praw w długotrwałych procesach prawnych.

Podsumowując, odsetki za opóźnienie na poziomie 11,25% mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla Frankowiczów, którzy szukają możliwości rekompensaty za lata spłaty zadłużenia znacznie przewyższającego kwotę udzielonego kredytu. Jednakże, przed podjęciem decyzji, zawsze zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w tego typu sprawach, aby uzyskać kompleksową i indywidualną poradę.

Czy wartość odsetek za opóźnienie wynosząca 11,25% rocznie sprawia, że długotrwałe postępowanie staje się „lokatą” dla Frankowiczów?

Tak, wartość odsetek za opóźnienie wynosząca 11,25% rocznie sprawia, że długotrwałe postępowanie staje się najbardziej opłacalną lokatą dla Frankowiczów.

Jakie zmiany przynosi wyrok TSUE w kontekście rozliczeń z bankami dla Frankowiczów ?

Wyrok TSUE eliminuje możliwość stosowania prawa zatrzymania przez banki w sprawach kredytów frankowych, co wprowadza jaśniejsze rozliczenia i wydłuża okres na dochodzenie praw Frankowiczów (daje prawo domagania się odsetek od złożenia reklamacji aż do zaspokojenia roszczeń), potencjalnie prowadząc do wyższych kwot odzyskanych środków.

Bibliografia

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!