Dług Polaków powiększa się z roku na rok. Jak wynika z raportu InfoDług z końca 2023 roku, już 2,7 milionów mieszkańców naszego kraju ma niespłacone zobowiązania. Wśród dłużników coraz powszechniejszy staje się problem popadania w spiralę zadłużenia. Nie będąc w stanie spłacić istniejących zobowiązań, dłużnicy zaciągają kolejne, które mają pokryć istniejące długi. Wpadają w ten sposób w niebezpieczny mechanizm, który pogrąża finansowo. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia lub pętla zadłużenia to mechanizm polegający na pogłębianiu obecnych zaległości przy jednoczesnym zaciąganiu kolejnych pożyczek. Dłużnicy nie mogąc spłacić aktualnych zaległości, decydują się na kolejne pożyczki, które mają w tej spłacie pomóc. W ten sposób nie rozwiązują problemu zaległości, a tylko rozciągają go w czasie. To błędne koło jest właśnie spiralą zadłużenia.

Czy to już spirala zadłużenia?

Jeżeli zaciągasz kolejne zobowiązania, żeby spłacić poprzednie, jest to wyraźny sygnał, że zaczynasz wpadać w spiralę zadłużenia. To najbardziej oczywisty objaw tego, że zaczynają się problemy.

Innym symptomem jest sytuacja, w której osoba zadłużona nie jest w stanie wywiązać się z codziennych zobowiązań, takich jak bieżące rachunki czy opłaty za mieszkanie. Niewypłacalność w kwestii bieżących wydatków jest kolejnym znakiem ostrzegawczym.

Nagromadzenia zobowiązań może doprowadzić do sytuacji, w której wysokość rat zaczyna przekraczać comiesięczne dochody dłużnika. Wtedy pojawia się problem, dłużnik nie jest w stanie uregulować należności, dług rośnie, a problem tylko się powiększa. Niespłacone długi często są sprzedawane wierzycielom, a w ekstremalnych przypadkach sprawa trafia do komornika i przeciwko dłużnikowi zaczyna być prowadzona egzekucja.

Jak uwolnić się od długów?

Uwikłanie w spiralę zadłużenia może sprawić, że stracimy grunt pod nogami, warto jednak spróbować uwolnić się z tej przytłaczającej sytuacji. Oto kilka sposobów na zatrzymanie tego – często fatalnego w skutkach – mechanizmu.

  1. Nie zaciągaj kolejnych pożyczek, jeśli nie jesteś w stanie ich spłacać. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze – nie zwiększaj liczby swoich zobowiązań. Weź odpowiedzialność za swoją sytuację finansową, spróbuj spojrzeć na nią na chłodno – długi nie znikną, trzeba się nimi zająć.
  2. Jeśli twoje zobowiązania to pożyczki i kredyty bankowe, rozważ konsolidację. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej będziesz spłacać jedną większą ratę zamiast kilku mniejszych, często o różnych oprocentowaniu. Zarządzanie jednym kredytem ułatwi kontrolę nad długiem.
  3. Kiedy długi trafią do wierzycieli, warto spróbować negocjacji. Otwarcie na dialog z wierzycielem może doprowadzić do ustalenia realnego planu spłaty zadłużenia. Warto podjąć te działania przed rozpoczęciem windykacji, aby nie dokładać sobie dodatkowego stresu w tej i tak trudnej sytuacji.
  4. Jeżeli nie jesteś w stanie zgromadzić środków na spłatę zobowiązań, warto rozważyć upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala na całkowite lub częściowe oddłużenie konsumenta. Postępowanie upadłościowe ma także na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
  5. Często nieuniknione jest sięgnięcie po pomoc fachowców. Jeśli twoja sytuacja finansowa jest skomplikowana i nie widzisz możliwość jej poprawy, warto zasięgnąć porady prawnika. Pomoże on w negocjacjach z wierzycielem, doradzi w kwestiach prawnych, a jeśli będzie taka potrzeba, przeprowadzi przez proces upadłości konsumenckiej. Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej analizy swojej sytuacji finansowej, wyślij nam dokumenty na adres [email protected]

Wyjście na prostą

Spirala zadłużenia to pułapka, w którą łatwo wpaść, ale nie tak łatwo się z niej uwolnić. Sam proces oddłużania bywa czasochłonny i wymaga dużego zaangażowania. Warto jednak podjąć próbę odbudowy swojej sytuacji finansowej, im szybciej decyzja ta zostanie podjęta, tym większa jest szansa na całkowite wyjście z długów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spirali zadłużenia? Zapraszamy na YouTube!

Źródła: