Seniorzy (osoby w wieku 65+) są trzecią najbardziej zadłużoną grupą wiekową w Polsce. Jak podaje BIG InfoMonitor dług seniorów wzrósł o prawie miliard złotych względem poprzedniego roku. Odpowiadają za to wciąż rosnące koszty życia, niskie dochody i brak oszczędności. Czy jest szansa na poprawę sytuacji polskich seniorów?

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Z czym zmagają się polscy seniorzy?

Kolejny rok inflacji był dla najstarszej części polskiego społeczeństwa trudniejszy niż poprzedni. Seniorzy ograniczają codzienne wydatki. Oszczędzają na produktach spożywczych, rachunkach, a nawet lekach, nie wykupując recept.

Z badania ,,Budżety domowe Polaków” BIG InfoMonitor (przeprowadzonego w 2023 r.) wynika, że 1/3 seniorów znacznie ograniczyła swoje wydatki. Co czwarty z nich zwlekał z zakupami, czekając na wyprzedaż. Dodatkowo seniorzy byli zmuszeni do uszczuplenia swoich oszczędności, które posłużyły zaspokojeniu potrzeb medycznych, takich jak rehabilitacja czy prywatne wizyty lekarskie. W okresie grzewczym lwia oszczędności część została wykorzystana na zakup opału.

Rosnący dług seniorów

Średnia kwota zaległego zobowiązania polskiego seniora to prawie 30 tysięcy złotych. Największe zaległości pochodzą z tytułu niespłaconych kredytów bankowych, długi te często trafiają do firm skupujących wierzytelności. Do zadłużenia seniorów należy dodać pożyczki i kredyty pozabankowe. Na kolejnym miejscu są zaległe alimenty oraz długi mieszkaniowe. To wszystko składa się na dług seniorów, który wynosi obecnie 11,6 miliarda złotych.

Demografia zadłużenia

Największy odsetek niesolidnych dłużników mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. W pierwszej trójce plasuje się także województwo dolnośląskie i zachodniopomorskie. Na przeciwległym biegunie znajduje się województwo podkarpackie i podlaskie, gdzie niesolidnych dłużników 65+ jest najmniej. 

Zapobiegliwi seniorzy

Mimo trudnej sytuacji finansowej, najstarsza grupa wiekowa Polaków wciąż najlepiej zarządza swoimi oszczędnościami. Trzech na czterech seniorów ma odłożoną poduszkę finansową na więcej niż miesiąc. Co prawda co trzeci senior sięgnął po zaoszczędzone środki w celu zaspokojenia codziennych potrzeb, nadal jest to jednak mniejszy odsetek niż w pozostałych grupach wiekowych.

Jak wskazuje Sławomir Grzelczak, ekspert BIG InfoMonitor, ograniczanie wydatków jest domeną seniorów. Doświadczenie w zarządzaniu domowym budżetem i oszczędność sprawiają, że w kłopoty finansowe wpada mniej seniorów niż przedstawicieli innych grup wiekowych.

Martwi jednak tendencja poruszana przez Adama Łąckiego, prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG – liczba zadłużonych seniorów spada, jednak samo zadłużenie rośnie. Oznacza to, że sytuacja finansowa części dłużników ulegała pogorszeniu. 

Gdzie szukać pomocy?

Dla osoby starszej często najtrudniejsze jest samo zgłoszenie się po pomoc. Ograniczają ich nie tylko fundusze, ale także wykluczenie cyfrowe i – rzecz jasna – wstyd. Seniorom ciężko przyznać się do problemów, nawet przed rodziną, a co dopiero poprosić ją o pomoc, np. w przesłaniu dokumentów do kancelarii. Zachęcam do obejrzenia materiału przygotowanego z psycholog Anną Proch Lendzion, która wyjaśnia, jak rozmawiać o problemach finansowych: https://www.youtube.com/watch?v=PxNJlaH-fkI

Jeśli starszy członek naszej rodziny zmaga się z zadłużeniem, dobrze jest zachęcić go do działania – zapraszamy do kontaktu!

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Źródła: