Co to jest umowa in blanco?

W polskim prawie definicja umowy in blanco, inaczej umowy połówkowej nie została jasno zdefiniowana. Potocznie za umowę in blanco możemy uznać formę umowy, w której niektóre kluczowe informacje są pozostawione pustymi polami do uzupełnienia w przyszłości. Umowa ta zawiera jedynie ogólne warunki i treść umowy, a konkretne dane, takie jak nazwiska stron, kwota, terminy mogą zostać dopisane w późniejszym terminie. W ten sposób osoba składająca swój podpis nie jest świadoma konsekwencji, a często nawet nie posiada niezbędnych informacji, aby zweryfikować, w jaki sposób umowa zostanie wypełniona.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czy umowa in blanco jest legalna?

Umowa in blanco bez wymienionych szczegółowych danych osobowych stron ani treści umowy, jest zazwyczaj uważana za nieważną i sprzeczną z prawem. Konieczne jest dokładne określenie wszystkich istotnych warunków umowy, a brak konkretnych informacji uniemożliwia ustalenie intencji stron oraz ich zobowiązań. Podpisanie umowy połówkowej stanowi realne niebezpieczeństwo dla kupującego, ponieważ niejasność co do treści umowy może podważyć jej legalność, co w konsekwencji może doprowadzić do niemożności dochodzenia swoich praw w przyszłości.

Co grozi za umowę na Niemca?

Najczęściej z umowami in blanco mamy do czynienia w przypadku transakcji kupna-sprzedaży aut sprowadzanych z zagranicy. Ma to miejsce w szczególności w Niemczech, stąd przyjęła się nazwa umowa na „Niemca”. Jak wygląda to w praktyce? Sprzedawca unika rejestracji sprowadzonego pojazdu w Polsce, ale znajduje nabywcę, któremu sprzedaje samochód z pustą umową. Dzięki temu unika opłacania akcyzy, przy jednoczesnym przyciągnięciu klienta niższą ceną auta. Osoba, która nabywa samochód na pustą umowę „na Niemca”, traci prawo do rękojmi w momencie wystąpienia wad fizycznych pojazdu. Innymi słowy nie będzie mogła żądać naprawy lub zwrotu pieniędzy od sprzedawcy.

Jakie są związki między umową in blanco a umową wekslową?

Weksel in blanco z deklaracją wekslową to rodzaj papierowego środka płatniczego, który stanowi gwarancję w transakcjach finansowych. Taki weksel jest niewypełniony, co oznacza, że nie zawiera części informacji (np. kwoty lub nazwy osoby) i może zostać uzupełniony przez posiadacza w dowolnym momencie. Mimo, że umowa in blanco i umowa wekslowa wykazują podobne cechy, nie są w rzeczywistości tym samym. Tak jak wyjaśniliśmy powyżej, umowa in blanco to umowa, która nie zawiera pełnej treści w momencie jej sporządzenia. Weksel in blanco natomiast najczęściej stanowi gwarancję spłaty długu przy zaciąganiu kredytów czy pożyczek i jest rodzajem zabezpieczenia wcześniej zawartej umowy.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!


Źródła: