Upadłość konsumencka to proces, który pozwala zadłużonym na uwolnienie się od ciężaru długów. Ogłoszenie upadłości dla wielu dłużników oznacza nowy początek oraz jedyny sposób na odbudowanie sytuacji finansowej. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach jakie niesie za sobą ta decyzja. Jak wygląda życie dłużnika po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala na całkowite lub częściowe oddłużenia konsumenta. Dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które w momencie jej ogłoszenia nie prowadzą działalności gospodarczej. Postępowanie upadłościowe poza oddłużeniem konsumenta ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli. 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

  • Osoba fizyczna
  • Były przedsiębiorąca
  • Osoby niebędące w stanie spłacić swoich zobowiązań przez okres dłuższy niż 3 miesiące
  • Osoby, których majątek i dochody nie wystarczają na pokrycie zobowiązań

Jak ogłosić upadłość konsumencką? 

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, oznacza to, że wniosek o upadłość należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Należy również uiścić opłatę sądową, a jej  potwierdzenie załączyć do wniosku. Czy jest to jednak aż tak proste?

Niestety do ogłoszenia upadłości nie wystarczy sam wniosek. Szkopuł tkwi w uzasadnieniu. Wniosek o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej należy szczegółowo uzasadnić. Niezbędny jest dokładny opis sytuacji materialnej i okoliczności, które wpłynęły na niewypłacalność dłużnika. Nieodpowiednie uzasadnienie może skutkować odrzuceniem wniosku, dlatego coraz więcej konsumentów decyduje się na usługi pełnomocników. W tym momencie może pojawić się pytanie – po co opłacać pełnomocnika skoro wniosek można złożyć ponownie? Owszem można, jednak nie od razu. Kolejną próbę ogłoszenia upadłości  można podjąć dopiero po 10 latach. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Jeśli rozważasz ogłoszenie upadłości, zapraszamy do kontaktu. Przeprowadzimy Cię przez cały proces!

Sprawdź nasze usługi: Upadłość konsumencka

Skutki upadłości konsumenckiej – jak wygląda życia dłużnika po jej ogłoszeniu?

Z całą pewnością największą zaletą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest możliwość zaczęcia życia na nowo z „czystą kartą”. Dłużnik po wyjściu ze spirali zobowiązań odzyskuje komfort psychiczny, dotychczas naruszany przez wierzycieli czy komorników. 

Co dzieje się z długami po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Decyzja ta wstrzymuje prowadzone egzekucje. Zobowiązania dłużnika zostają rozłożone na raty w ramach planu spłaty, przy czym rata jest tylko jedna i z niej zaspokajani są wszyscy wierzyciele.

Upadłość konsumencka niesie ze sobą nie tylko plusy, ale też minusy. Nieodłącznym elementem ogłoszenia upadłości jest ograniczenie prawa do samodzielnego zarządzania majątkiem. Po ogłoszeniu przez sąd upadłości do sprawy wkracza syndyk, który ma za zadanie zaspokoić roszczenia wierzycieli z majątku należącego wcześniej do dłużnika. W tym celu zajmie on nie tylko pieniądze zgromadzone na koncie, ale także wynagrodzenie za pracę, a nawet posiadane nieruchomości. 

Upadłość konsumencka to nowy początek, ale nie bez konsekwencji. Osoba, która ogłosiła upadłość zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Podobnie w przypadku Biura Informacji Kredytowej – informacja o upadłości będzie widniała również tam. Oba te czynniki mogą utrudnić konsumentowi m.in. uzyskanie kredytu czy zakup na raty w przyszłości.

Upadłość konsumencka ostatnią deską ratunku dłużników

Jak wskazują dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej początek 2023 roku był rekordowy pod względem liczby ogłoszonych upadłości konsumenckich. Dla wielu dłużników była to ostatnia szansa na poprawę sytuacji finansowej. Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka nie jest drogą na skróty. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zasięgnąć opinii profesjonalistów, którzy skierują nas na dalsze działania.

Po więcej informacji na temat upadłości konsumenckiej odsyłamy na nasz kanał YouTube:

Źródła:

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!