Wniosek o uzasadnienie to żądanie, które strona kieruje do sądu, aby ten wyjaśnił przesłanki faktyczne i prawne, czyli argumenty, którymi się kierował w wydawaniu orzeczenia. Takie uzasadnienie pomaga nam zrozumieć co sąd miał na myśli i dlaczego zadecydował w naszej sprawie tak, a nie inaczej.

Złożenie takiego wniosku wywołuje także inne skutki prawne oraz otwiera drzwi do apelacji w postępowaniu cywilnym, czyli pozwala odwołać się od wyroku, który nas nie zadowala. Uzasadnienie wyroku ma w stosunku do apelacji dwie funkcje: formalną – z kodeksu postępowania cywilnego wynika, iż nie można złożyć apelacji bez uzyskania wyroku z uzasadnieniem – oraz czysto faktyczną, gdyż ciężko nie zgadzać się ze stanowiskiem, którego nie znamy.

Dlatego jeśli strona chce złożyć apelację, powinna w ciągu 7 dni od wydania wyroku złożyć wniosek o uzasadnienie, a następnie w ciągu 14 dni od uzyskania takiego uzasadnienia, złożyć apelację.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Ile kosztuje wniosek oraz co powinno zawierać?

Opłata od wniosku o uzasadnienie wynosi 100 zł, po zapłacie powinniśmy załączyć jej potwierdzenie razem z samym wnioskiem oraz żądanie o dostarczenie nam takiego uzasadnienia razem z wnioskiem. Opłata jest niezbędna i trzeba o niej pamiętać – jeśli wniosku nie opłacimy to sąd po prostu go odrzuci, tak samo, jak wniosek złożymy później, niż tydzień po ogłoszeniu wyroku.

Co musi znaleźć się we wniosku?

  • Dane identyfikacyjne osoby, która składa wniosek, czyli: imię, nazwisko oraz adres
  • data oraz miejsce złożenia wniosku
  • sąd, do którego wniosek kierujemy
  • sygnaturę, czyli numer sprawy, której uzasadnienie nas interesuje
  • oznaczenie orzeczenia, którego uzasadnienie ma dotyczyć (np. postanowienie z dnia 15 marca 2024 r., wyrok z dnia 18 marca 2024 r.);
  • wskazanie czy żądamy uzasadnienia całego orzeczenia czy jego konkretnej części;
  • żądanie dostarczenia tego uzasadnienia
  • podpis
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty

Podsumowując, uzasadnienie pozwala zrozumieć motywacje sądu oraz jego argumenty zarówno prawne, jak i faktyczne. Ponadto, kierując taki wniosek, możemy złożyć apelację w procesie cywilnym, co umożliwia odwołanie się od niekorzystnego wyroku. Uzasadnienie jest niezwykle ważnym elementem postępowania i warto pamiętać co trzeba zrobić, aby nie przegapić szansy na odwołanie. Pamiętajmy, że każdy wniosek bez opłaty, po czasie, a także z brakami sąd odrzuca.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!