Wpis do KRD – zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak na prawdę jest KRD – KRD to nic innego jak Krajowy Rejestr Dłużników, a więc biuro informacji gospodarczej, w której przedsiębiorcy mogą zasięgnąć informacji na temat zobowiązań podmiotów, najczęściej takich, z którymi chcą nawiązać jakiś stosunek prawno-gospodarczy. Kiedy wzmianka o twojej zaległości może pojawić się w rejestrze KRD, jaka jest podstawa takiego wpisu oraz jak się bronić przed nieuzasadnionym wpisem do rejestru dłużników – odpowiadamy!

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Wpis do KRD – kiedy i kto jest uprawnionym do przekazania informacji o zadłużeniu?

Podmiotem uprawnionym do wpisania dłużnika do rejestru KRD jest przedsiębiorca, u którego powstała zaległość w spłacie. Dla dokonania wpisu na listę dłużników KRD ma również znaczenie wysokość minimalnego zadłużenia, która dla konsumenta wynosi co najmniej 200 zł, a dla innego przedsiębiorcy 500 zł.

Jeżeli dłużnik uchybia płatności wymagalnego świadczenia w terminie przekraczającym 60 dni – wierzyciel, po tym czasie jest zobowiązany wezwać go do zapłaty, informując przy tym o powzięciu zamiaru wpisania informacji o jego zadłużeniu do rejestry KRD.

Po bezskutecznym upływie 30 dni od dnia odbioru wezwania do zapłaty, które zawierać będzie pouczenie o zamiarze wpisu do KRD, wierzyciel będzie mógł dokonać wpisu do rejestru – oznacza to, że jeżeli wierzyciel dokona wpisu do rejestru, kiedy w/w wezwanie nie zostało przez nas odebrane, może być to wpis nieuprawniony. 

Ze wpisem do rejestru KRD wiąże się również szereg obowiązków wierzyciela takich jak np. usunięcie oraz aktualizacja informacji w terminie 14 dni w sytuacji całkowitej lub częściowej spłaty zobowiązania a także, jeżeli z innych przyczyn wygasł obowiązek zapłaty np. na skutek zwolnienia z długu. Jednakże należy wiedzieć, że przedawnienie nie jest podstawą do usunięcia wpisu z KRD – wskutek przedawnienia dług nie wygasa, upływ terminu przedawnienia powoduje jedynie powstanie po stronie dłużnika uprawnienia do odmowy jego spłaty. 

Wskazać należy, że wierzyciel, aby móc dokonać wpisu do rejestru KRD musi z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej S.A. zawrzeć stosowną umowę o udostępnianiu informacji gospodarczych – jednakże podmiotów, które decydują się na udostępnianie danych swoich niezdyscyplinowanych klientów, jest coraz więcej.

Nieuzasadniony wpis do KRD

Jest kilka sytuacji, w których wpis w KRD będzie nieuprawniony i powinien zostać wykreślony. Będą to sytuacje, w których dług został spłacony, lub w KRD umieszczono informacje o nieistniejącym zobowiązaniu, zdarza się również, że wierzyciele wpisują do KRD wierzytelności, co do których zasadności istnieje spór.

Art. 29 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wskazuję na przypadki, których zaistnienie rodzi po stronie wierzyciela do niezwłocznego (najpóźniej w terminie 14 dni od dnia pozyskania stosowanych informacji) wystąpienia do biura KRD z żądaniem aktualizacji informacji przekazanych do biura. Ustawa wskazuje między innymi na takie przypadki jak:

1) częściowe lub całkowite wykonanie zobowiązania albo jego wygaśnięcie

2) powzięcia przez wierzyciela, który zawarł z biurem umowę, o której mowa w art. 12 ust. 1, wiadomości o odzyskaniu przez osobę uprawnioną utraconego dokumentu, którym posłużyła się osoba nieuprawniona, 

3) powzięcia wiarygodnej informacji, że przekazane informacje gospodarcze są nieprawdziwe, 

4) powzięcia wiarygodnej informacji o zmianie innych informacji gospodarczych przekazanych przez wierzyciela do biura, zgodnie z art. 14–18 .

Natomiast art. 30 przywołanej powyżej ustawy wskazuję, że ma wniosek dłużnika wierzyciel, który przekazał informacje gospodarcze do biura, jest obowiązany do ich uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania lub usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały udostępnione lub są przechowywane z naruszeniem ustawy. Po wniosku dłużnika wierzyciel, który przekazał informacje gospodarcze do biura, jest zobowiązany poinformować podmiot, który otrzymał informacje gospodarcze od biura, o uzupełnieniu, uaktualnieniu, sprostowaniu lub usunięciu danych dłużnika.

Na wierzyciela, który dokonał nieuprawnionego wpisu lub, który nie uaktualnił informacji o zobowiązaniu we wskazany powyżej sposób na podstawie przepisów ustawy, może zostać nałożona sankcja finansowa. Art. 47. ustawy wskazuję, że wierzyciel w opisanych sytuacjach nie zażądał aktualizacji informacji od biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu lub o posłużeniu się cudzym dokumentem, podlega grzywnie do 30 000 złotych.

Natomiast art. 48 wskazuję, że ten, kto przekazuje do biura nieprawdziwą informację gospodarczą, podlega grzywnie do 30 000 złotych. Tej samej karze podlega również ten, kto nie usunął informacji gospodarczej w terminie 90 dni od dnia jej otrzymania od biura lub ujawnił niezgodnie z przepisami ustawy informację gospodarczą osobom trzecim.

Wpis do KRD – jak bronić się przed nieuczciwym wpisem do KRD

Zgodnie z powyższym, jeżeli zostałeś wpisany do rejestru KRD bez podstawy do dokonania takiego wpisu, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić się do wierzyciela z wnioskiem o wystąpienie do KRD z żądaniem usunięcia nieuprawnionego wpisu po rygorem dochodzenia swoich praw na zasadach ogólnych.

Jeżeli taki wniosek nie przyniesie nieoczekiwanych skutków jako strona pokrzywdzona wskutek dokonania bezprawnego wpisu, będziemy mogli dochodzić ochrony swoich praw w procesie cywilnym na podstawie chociażby art. 24 k.c., a więc punktem wyjścia byłoby naruszenie naszych dóbr osobistych, które zobowiązywałoby wierzyciela do usunięcia skutków naruszenia (a więc usunięcia wpisu z KRD), na tej podstawie moglibyśmy również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Natomiast, jeżeli chcielibyśmy dochodzić odszkodowania od wierzyciela na podstawie par. 2 powołanego przypisu, musielibyśmy wykazać, że nieuczciwe zachowanie wyrządziło nam szkodę majątkową, szkoda majątkowa mogłaby być np. odmowna decyzja kredytowa.

Sprzeciw dłużnika do KRD (wpis do KRD)

Zanim skierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego, warto jeszcze zwrócić się bezpośrednio do KRD. Dłużnik wpisany do rejestru bezpodstawnie lub taki, do którego nie wystosowano wezwania do zapłaty wraz ze wskazaniem informacji o zamiarze dokonania wpisu, ma uprawnienie zgłoszenia sprzeciwu do KRD. W takim sprzeciwie możemy podnieść wszystkie argumenty, które kierowaliśmy bezpośrednio do wierzyciela z prośbą o usunięcie wpisu, a więc np. nieprawdziwość przetwarzanych informacji.

Po przyjęciu sprzeciwu KRD poweźmie postępowanie wyjaśniające, konfrontując wskazane przez nas okoliczności z wierzycielem, który dokonał wpisu. W trakcie postępowania wyjaśniającego KRD wstrzymuje ujawnienie informacji gospodarczych o twoim zobowiązaniu na okres do 30 dni, dzieje się tak tylko, jeżeli twój sprzeciw wzbudzi uzasadnione wątpliwości co do zasadności dokonanego wpisu. Warto sięgnąć po ten właśnie środek kontroli, gdyż jest on bezpłatny, a zasadny sprzeciw może doprowadzić do usunięcia informacji gospodarczej z KRD.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!