Jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu mieszkania czy domu jest obecnie kredyt hipoteczny. Zwykle taki rodzaj finansowania to ogromne kwoty, sięgające rzędu kilkuset tysięcy. Z tego powodu, zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami i szczegółową oceną zdolności kredytowej klienta.

Banki przed udzieleniem kredytu dokładnie weryfikują aktualną sytuację finansową wnioskodawcy. Do najważniejszych obszarów polegających weryfikacji należą:

  • zdolność kredytowa;
  • historia spłaty obecnych jak i poprzednich zobowiązań (w tym również składek ZUS);
  • zabezpieczenie;
  • wkład własny;
  • dochody, stan cywilny czy wiek wnioskodawcy.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na uzyskanie finansowania i decyzję banku. Jednym z kluczowych aspektów tej analizy jest terminowe regulowanie składek ZUS. Zaległości w tym obszarze mogą poważnie utrudnić, a nawet uniemożliwić uzyskanie finansowania.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czy bank widzi zaległość w ZUS?

Bank nie ma bezpośredniego dostępu do konta ZUS klienta. Może on jednak w toku analizy oceny zdolności kredytowej poprosić o dołączenie do wniosku zaświadczenia z ZUS-u, które potwierdzi odprowadzanie składek do tej instytucji i brak zadłużeń do uregulowania. Drugą możliwością jest sprawdzenie raportu BIK potencjalnego kredytobiorcy, widocznych tam wpisów oraz oceny punktowej. W przypadku negatywnej historii kredytowej, która obejmuje również zaległości w ZUS, zdolność kredytowa może zostać obniżona.

Czy bank sprawdza ZUS przy kredycie?

Odpowiedź brzmi: Tak, bank zazwyczaj sprawdza ZUS przy udzielaniu kredytu hipotecznego.

Terminowe opłacanie składek ZUS to jeden z warunków udzielenia kredytu. Osoba ubiegająca się o ten rodzaj finansowania może nie mieć świadomości, że opóźnienie w spłacie (powstałe z jego winy, czy też niestabilnej sytuacji finansowej pracodawcy) może go zdyskwalifikować z pozytywnej decyzji kredytowej.

Dzieje się tak, ponieważ zaległości w ZUS mogą być interpretowane jako sygnał niestabilności finansowej, co niesie za sobą ryzyko niespłacania rat kredytu, a w konsekwencji wypowiedzenie umowy. Dlatego też regularność w opłacaniu składek do ZUS jest istotnym elementem pozytywnej historii kredytowej.

Czy ZUS sprawdza konto bankowe?

W przypadku przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ZUS może sprawdzać konto bankowe w celu potwierdzenia wpłat składek. Należy jednak pamiętać, że sprawdzanie kont bankowych wymaga zazwyczaj odpowiednich procedur i zgód, a instytucje takie jak ZUS muszą działać zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych osobowych.

Jeśli chodzi o prywatne rachunki bankowe klienta, ZUS nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Nie może on bez zgody osoby ubezpieczającej ani bez postanowienia sądu samodzielnie sprawdzać historii czy też salda rachunku bankowego.

Podsumowanie

Przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny należy uregulować wszystkie zaległości podatkowe i należności w ZUS. Warto również negocjować ewentualne umorzenie długu czy też rozłożenie go na raty. Opóźnienia w spłacie składek ZUS są traktowane przez bank w ten sam sposób jak opóźnienia w spłacie kredytów czy pożyczek, co może doprowadzić do odmownej decyzji dotyczącej kredytu hipotecznego. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!