Kredytobiorcy, którzy uporali się ze spłatą kredytu przed terminem, mogą ubiegać się o zwrot prowizji. Teoretycznie czynność ta powinna odbywać się automatycznie. W praktyce konsumenci często muszą samodzielnie dopilnować tego, aby bank dokonał zwrotu części prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Z artykułu dowiesz się kto i w jaki sposób może ubiegać się o zwrot prowizji w banku. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Dlaczego bank pobiera prowizję od kredytu?

Wiele osób myli koszty kredytu z kwotą kredytu. Na koszty kredytu składają się wszystkie dodatkowe opłaty związane z kredytem, w tym prowizja. Kredytobiorca zobligowany jest do spłaty pożyczonej sumy wraz z naliczonymi odsetkami oraz innymi opłatami określonymi w harmonogramie spłaty. Kredyt daje wiele możliwości, ale wiąże się również z ograniczeniami. Z tego powodu kredytobiorcy chętnie wykorzystują dobrą sytuację finansową celem szybszego pozbycia się kredytu. Prowizja bankowa na ogół stanowi niemały koszt kredytu, dlatego po wcześniejszej spłacie zobowiązania warto postarać się o jej zwrot. Czym dokładnie jest prowizja?

Prowizja to jednorazowa opłata naliczana przez bank za wykonanie usługi, czyli udzielenie kredytu. Zazwyczaj jest to pewien procent pobierany od sumy kredytu. Widzimy zatem, że wysokość prowizji zależy od wysokości kredytu. Im większa suma kredytu, tym większa prowizja. Każdy bank ustala stawkę indywidualnie, przy czym prowizja od kredytu hipotecznego jest niższa niż w przypadku kredytu gotówkowego, od którego bank może naliczyć nawet 15% prowizji. 

Zwrot prowizji bankowej – co trzeba wiedzieć? 

Na zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu mogą liczyć osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny po 22 lipca 2017 roku lub kredyt konsumencki po 18 grudnia 2011 roku. Zwrotu prowizji nie mogą domagać się osoby, które przeznaczyły środki z kredytu na działalność gospodarczą. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie działalności zupełnie tę możliwość przekreśla. Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w celach prywatnych, jak najbardziej mogą otrzymać zwrot pieniędzy.

Kredyt konsumencki to tak, który nie przekracza kwoty 255.550 zł, bez względu na walutę, w jakiej zaciągnięto kredyt. Z kolei kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony tzw. hipoteką, czyli zaciągnięty w celach mieszkaniowych. W przypadku kredytów hipotecznych nie ma ustalonej górnej kwoty. Przepisy dotyczące zwrotu prowizji szczegółowo określa art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim oraz art. 39 Ustawy o kredycie hipotecznym. 

Jeśli spłaciłeś kredyt wcześniej, to musisz wiedzieć, że bank nie odda Ci takiej samej kwoty, jaką uzyskał od Ciebie za udzielenie kredytu. Dlaczego? W kwestii zwrotu prowizji duże znaczenie ma to, o ile wcześniej spłaciłeś kredyt. Im wcześniej dokonałeś spłaty ostatniej raty kredytu, tym więcej zwrotu dostaniesz. Otrzymasz zatem częściowy zwrot kosztów kredytu proporcjonalny do skrócenia terminu spłaty. 

Aby obliczyć tę kwotę, należy podzielić całkowite koszty kredytu przez liczbę dni kalendarzowych, na jakie była podpisana umowa kredytowa. Następnie wynik tego dzielenia należy pomnożyć przez liczbę dni, o które skrócono okres spłaty. Tutaj znajduje się link do kalkulatora, który ułatwi Ci wyliczenie kwoty do zwrotu. 

Wniosek o zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu

Niektóre banki dokonują automatycznego zwrotu części prowizji. W większości przypadków kredytobiorca musi sam zadbać o swój interes, składając do banku odpowiedni wniosek, którego wzór znajduje się poniżej. 


Automatyczny zwrot prowizji powinien nastąpić po 14 dniach od spłaty kredytu. Jeżeli konieczne będzie złożenie wniosku, konsument powinien otrzymać odpowiedź zwrotną w przeciągu 30 dni. 

Jak otrzymać zwrot prowizji od banku?

Jeśli dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu, informacji najlepiej zasięgnąć bezpośrednio od banku. Zwrot prowizji może odbyć się automatycznie, ale czasem konieczne jest złożenie wniosku. 

Ile dostanę zwrotu prowizji?

Wszystko zależy od całkowitej kwoty kredytu oraz od tego, o jaki czas skrócono okres kredytowania. 

Kiedy należy się zwrot prowizji bankowej?

Zwrot prowizji przysługuje konsumentom, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny po 22 lipca 2017 lub kredyt konsumencki po 18 grudnia 2011 roku. 

Czy bank ma obowiązek zwrotu prowizji?

Odpowiedź jest jedna: Tak. Zwrot prowizji jest obowiązkowy, gdyż tak stanowią przepisy. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: