Zdolność kredytowa jest pierwszym elementem, który bank weryfikuje przed udzieleniem kredytu. Ma  wskazać, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl kredytobiorcy w sytuacji, gdy chcemy sprawdzić naszą zdolność, jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Nie jest to jednak jedyna baza, z której korzystają banki.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czym są rejestry dłużników?

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt, a mamy wątpliwości co do naszej sytuacji, powinniśmy zainteresować się rejestrami dłużników. Nazwa może budzić postrach, nawet wśród osób, które terminowo spłacają swoje zobowiązania. Obecność w rejestrze nie jest jednak równoznaczna z posiadaniem zaległości. Rejestry taki gromadzą zarówno negatywne, jak i pozytywne wpisy. Działają na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych (Dz. u. nr 81, poz.530).

Rejestry dłużników to po prostu bazy danych osób i firm posiadających kredyty, pożyczki, leasingi czy abonamenty.

Rejestry dłużników w Polsce

Większość z nas kojarzy takie bazy jak BIK czy KRD, jednak rejestrów dłużników w Polsce jest o wiele więcej. Poniżej znajdą Państwo część z nich.

  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją, która gromadzi dane dotyczące zaciągniętych przez osoby fizyczne i przedsiębiorców zobowiązań finansowych oraz terminowości ich spłaty. W bazie znajdują się także dane dotyczące pożyczek pozabankowych. Choć wydawać by się mogło, że BIK to swoista czarna lista dłużników, jest on w rzeczywistości jednym z czynników sprzyjających w uzyskaniu kredyt – gromadzi zarówno negatywne jak i pozytywne wpisy.

 Jeśli chcesz przygotować swój BIK na wzięcie kredytu sprawdź – https://legalmedia.pl/negatywna-historia-w-bik-czy-bank-moze-odmowic-kredytu/

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) jest częścią Grupy BIK. BIG prowadzi rejestr dłużników, przekazuje i przechowuje informacje o przeterminowanych zadłużeniach osób fizycznych i firm. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rejestru BIG udostępnia również informacje pozytywne o zobowiązaniach spłaconych w terminie.

Z Biurem Informacji Gospodarczej współpracują wszystkie banki w Polsce oraz większość instytucji pozabankowych i firm pożyczkowych.

  • Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) to pierwsza w Polsce platforma wymiany informacji gospodarczej. Od 2003 roku rejestr udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów i firm, bez względu na ich wielkość. 

KRD w odróżnieniu do poprzedników to spis dłużników, nie trafia się tam automatycznie. Wierzyciele zgłaszają do KRD swoich dłużników. Zgłoszenie takie poprzedzone jest wezwaniem do zapłaty, w którym widnieje informacja o możliwym wpisie do bazy.

  • Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to instytucja powstała z inicjatywy rządowej. Rejestr jest ogólnopolski i jawny, nadzoruje go Ministerstwo Sprawiedliwości. W KRZ znajdziemy informacje o ujawnionych postępowaniach upadłościowych, restrukturyzacjach czy o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawowym celem projektu jest m.in. stworzenie lepszych warunków do wychodzenia z kłopotów gospodarczych oraz usprawnienie postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

  • Międzybankowa Informacja Gospodarcza – Bankowy Rejestr (MIG BR), czyli baza stworzona przez Związek Banków Polskich w celu wstępnej weryfikacji swoich klientów. Znajdują się tam informacje dotyczące jedynie klientów banków zrzeszonych, których listę znajdziesz na stronie Związku.

Bankowy rejestr jest bazą niesolidnych klientów bankowych, a także takich, którzy mają problemy z właściwą obsługą swoich zobowiązań.

Jestem w rejestrze dłużników, co dalej?

Jeśli obawiasz się odmowy udzielenie kredytu przez bank, warto zweryfikować swoją sytuację w rejestrach dłużników. Pamiętaj jednak, że nie zawsze obecność w takiej bazie jest równoznaczna z kłopotami. Jeżeli natomiast wiesz, że masz problem ze spłatą swoich zobowiązań, a chcesz przygotować się do wzięcia kredytu, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację finansową i wspólnie znajdziemy wyjście z problematycznej sytuacji.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!