W życiu są lepsze i gorsze chwile. Wiele osób zastanawia się co to jest windykacja dopiero, gdy wierzyciel podejmie działania w celu ściągnięcia długu. Jeszcze niedawno panowało powszechne przekonanie, że firmy windykacyjne działają nielegalnie, korzystając z nieuczciwych praktyk. 

Bez względu na sytuację finansową, warto zdawać sobie sprawę, że specyfika działania windykatora jest stosunkowo łagodna i polega głównie na perswazji. Windykacji nie należy demonizować, ale nie warto jej również ignorować. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Co to jest windykacja należności?

Windykacja długów to proces odzyskiwania pieniędzy od dłużnika, który nie uregulował zobowiązanie zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie. Proces ten obejmuje serię działań mających na celu uzyskanie zapłaty długu, a w tym celu stosuje się różne metody i narzędzia:

  • wezwania do zapłaty; 
  • kontakt telefoniczny; 
  • sms’y i e-maile; 
  • bezpośrednia wizytacja dłużnika; 
  • negocjacje z dłużnikiem.

Wierzyciel uruchamia machinę windykacyjną w momencie, gdy nie jest w stanie wyegzekwować należności samodzielnie. Część pożyczkodawców jest otwarta na negocjacje, ale zdarzają się również przypadki, że wierzyciel nie zamierza czekać i gdy kontrahent nie wywiązuje się ze spłaty w terminie, rozpoczyna postępowanie windykacyjne. 

Postępowanie windykacyjne etapy

Nie ma stałego schematu przebiegu windykacji. Wiele zależy od sytuacji indywidualnej dłużnika, jak i metod, którymi posługuje się windykator. Przedstawiamy ogólny model postępowania windykacyjnego, który jednak może wyglądać nieco inaczej w zależności od przypadku:

  1. Wierzyciel wysyła do dłużnika listowne wezwanie do zapłaty. 

Dokument musi uwzględniać szczegółowe informacje dotyczące dłużnika, a także dane, takie jak numer i data wystawienia faktury, termin płatności, który już minął oraz dokładna kwota należności. Ponadto, wezwanie do zapłaty zawiera numer konta do przelweu oraz termin, do którego dłużnik powinien uregulować swoje zobowiązanie.

  1. Jeśli wezwanie do zapłaty nie przyniesie skutku, wierzyciel może podjąć próbę kontaktu z dłużnikiem samodzielnie lub zatrudniając do tej roli windykatora.

Jest to dobry moment, by rozpocząć negocjacje, które pozwolą uniknąć dalszego postępowania.

  1. Kiedy pomimo starań, dłużnik w dalszym ciągu nie ureguluje należności, wierzyciel ma prawo wystąpić o sądowe wezwanie do zapłaty.

Zgłoszenie sprawy do sądu jest pierwszym krokiem ku egzekucji. Od tego momentu nie można liczyć na łagodne negocjacje warunków spłaty. 

  1. Egzekucja komornicza to ostatni etap w postępowaniu windykacyjnym. Komornik jest uprawniony do tego, by zająć część majątku dłużnika w celu pokrycia roszczenia wierzyciela. 

Tzw. twarda windykacja to szereg działań, które w zdecydowany sposób mają skłonić dłużnika do spłaty zobowiązania. Wśród często stosowanych metod znajduje się uciążliwe nachodzenie dłużnika w miejscu zamieszkania czy agresywne wysyłanie wezwań do zapłaty. Termin ten zwykle związany jest z rolą komornika. Windykatorzy stosują bardziej perswazyjne metody działania, nazywane windykacją miękką. 

Dział windykacji co to jest ?

Każda firma posiada zarząd odpowiedzialny za podtrzymanie płynności finansowej. Dział windykacji zajmuje się odzyskiwaniem zaległych płatności lub zobowiązań finansowych od dłużników. Może on działać jako samodzielna jednostka lub być częścią działu finansowego czy księgowości. 

Do efektywnego zarządzania procesem odzyskiwania zobowiązań, pracownicy działu windykacji muszą posiadać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa windykacyjnego oraz umiejętności negocjacyjne. Wspomagać ich mogą różne narzędzia, jak programy informatyczne, które umożliwiają automatyczne generowanie wezwań do zapłaty, wysyłanie powiadomień SMS i e-mail oraz wykonywanie połączeń telefonicznych. W razie potrzeby, dział windykacji może także korzystać z usług specjalistycznych agencji windykacyjnych.

Co to jest windykacja bankowa?

Jak wynika z nazwy, windykacja bankowa to proces odzyskiwania zaległych płatności przez instytucje finansowe.  W przypadku nieregulowania spłat kredytów lub pożyczek przez klientów, banki i instytucje finansowe mogą ponosić duże straty finansowe.

Z uwagi na to windykacja bankowa jest często stosowana przez banki, których model biznesowy polega na pożyczaniu pieniędzy innym osobom lub instytucjom finansowym i pobieraniu odsetek od udzielonych pożyczek. 

Na czym polega i jak wygląda windykacja?

Windykacja to proces odzyskiwania zaległych płatności lub zobowiązań finansowych od osób, firm, które nie uregulowały swojego zadłużenia. Postępowanie trwa od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. 

Proces ten nie zawsze wygląda ten samo, ale zazwyczaj zaczyna się od wezwania do zapłaty, ostatecznie prowadząc do egzekucji komorniczej. Wiele zależy od postawy dłużnika i podejścia wierzyciela. 

Czy windykacja to komornik?                                                                      

Zarówno windykator, jak i komornik dochodzą zaległego roszczenia w imieniu wierzyciela. Są to jednak zupełnie inne zawody, różniące się zakresem uprawnienień. 

Celem windykatora jest skłonienie dłużnika do spłaty należności, zwykle stosując kontakt telefoniczny lub windykację terenową. Zawód komornika budzi większą grozę, co wiąże się z tym, że działa on z ramienia sądu i nie przebiera w półśrodkach. 

Uwaga! Co to jest windykacja terenowa? Jest to jedna z często stosowanych przez windykatorów metod polegających na bezpośrednim kontakcie z dłużnikiem w miejscu pracy lub zamieszkania. 

Od jakiej kwoty jest windykacja?

Minimalna kwota windykacji nie jest odgórnie narzucona. Wierzyciel może zlecić firmie windykacyjnej wyegzekwowanie dowolnej kwoty. 

Czym grozi windykacja?

Na etapie polubownej windykacji, dłużnik ma szansę uregulować zaległości, nie ponosząc większych strat. Natomiast postępowanie egzekucyjne niesie za sobą koszta w postaci zajętego przez komornika  majątku, jak i kosztów samego postępowania. 
Egzekucji komorniczej można uniknąć przede wszystkim reagująć nim wierzyciel wniesie sprawę do sądu. Dłużnik ma szansę spłacić roszczenie na warunkach ustalonych z wierzycielem. Warto wiedzieć co to jest windykacja, zanim komornik zapuka do drzwi. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!