Bezpieczny Kredyt 2% przywrócił popyt na mieszkania i kredyty hipoteczne. Czy kredyty w 2024 roku są opłacalne? Środki na kontynuację programu rządowego zostały wyczerpane, a kwestia kontynuacji programu rządowego pozostaje nierozstrzygnięta. Prognozy finansowe przewidują, że w 2024 roku dynamika rynku kredytów hipotecznych znacznie spadnie, bo niewiele osób będzie mogło sobie na nie pozwolić. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Warunki kredytów w 2024 roku

O kontynuacji inicjatywy rządowej Bezpieczny kredyt 2% na ten moment wiadomo niewiele. Wielki boom na kredyty hipoteczne wyczerpał środki na dopłatę wcześniej, niż zakładano. Na razie wiemy, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowej ustawy wspierającej kredytobiorców. Szczegóły projektu jeszcze przed nami. 

Dobra informacja dla aktywnych kredytobiorców – z końcem 2023 roku światło dzienne ujrzał projekt nowelizacji ustawy o wakacjach kredytowych. Uprawnionymi do skorzystania z czterokrotnego odroczenia spłaty rat kredytu będą ci kredytobiorcy, których comiesięczna rata pochłania przynajmniej ⅓ wartości wynagrodzenia. 

Już od jakiegoś czasu zapowiadano wprowadzenie do ofert banków kredyty bazujące na stawce WIRON, która, tak jak SARON, opiera się na transakcjach jednodniowych. Specyfika dobrze znanej stawki WIBOR wysuszyła portfele setki tysięcy kredytobiorców – w ostatnich latach wzrastał on z wyprzedzeniem, oczekując na podwyżki stóp procentowych. Zwróćmy jednak uwagę, że kredyty oparte o stawkę WIRON nie będą z definicji tańsze od kredytów WIBOR-owych. 

Do istotnej zmiany dojdzie również w sektorze instytucji pozabankowych. Działalność firm pożyczkowych przez lata nie była objęta regulacjami prawnymi. Od tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się nadzorem pożyczkodawców. Sam rejestr już nie wystarczy, od 1 stycznia 2024 r. KNF objęło nad instytucjami pożyczkowymi nadzór analityczny, raz na kwartał oczekując od nich szczegółowego sprawozdania. Wszystko to za zamianą nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Jest to przede wszystkim duża ewolucja kredytów konsumenckich, gdyż instytucje, które nie spełnią wymogów KNF, zostaną wykreślone z rejestru. 

Prognozy rynku kredytowego 2024

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe przed wyborami, ale obecnie wstrzymuje się z dalszym luzowaniem polityki pieniężnej. Ekonomiści przewidują, że RPP może ponownie obniżyć główną stopę procentową na koniec 2024 r. Złoty ma szansę pozostać stabilny, a jego wartość będzie zależała od decyzji głównych banków centralnych. Perspektywy zakładają, że kurs EURO i USD wobec złotego pozostanie na podobnym poziomie, co pod koniec ubiegłego roku.

Przed długami trzeba się bronić

Zespół Legal media to grono doświadczonych prawników, którzy zajmują się szeroko pojętą dziedziną antywindykacji. Żeby się bronić, trzeba wiedzieć jak – naszą misją jest nie tylko edukacja finansowa, ale także aktywna obrona osób zadłużonych. Pomogliśmy już setkom dłużników, a profesjonalne oddłużanie to dla nas chleb powszedni. Opisz nam swoją sytuację, a my odezwiemy się do Ciebie tak szybko, jak to możliwe. 

Czy warto wziąć kredyt w 2024 roku?

Rok 2024 jest zdecydowanie trudny okres dla osób, które rozważają kredyt. Ciężko przewidzieć, co wydarzy się w następnych miesiącach.  Na razie sytuacja na rynku kredytowym jest niezbyt korzystna. 

Czy kredyty spadną w 2024?

Inflacja osłabła, ale rząd nadal mierzy się z dynamiką cen. Wobec tego nie warto zakładać znacznego obniżenia rat kredytu. 

Jak będą wyglądać stopy procentowe w 2024 roku?

Prezes NBP zapowiada dalszą obniżkę stóp procentowych. Inny scenariusz zakłada, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, ograniczając zdolność kredytową Polaków. 

Jakie regulacje kredytowe zostaną wprowadzone w roku 2024 i jak wpłyną one na klientów banków?

Kredytobiorcy mogą liczyć na przedłużenie ustawy o wakacjach kredytowych. Do banków trafią kredyty oparte na stawce WIRON, ale nie oznacza to niższych rat kredytu.  

Jakie są prognozy dotyczące sytuacji na rynku kredytowym w 2024 roku?

Sytuacja geopolityczna wciąż jest nieciekawa, co doskonale odzwierciedla rynek kredytowy. W związku z wyczerpaniem środków na dopłatę w ramach Bezpiecznego kredytu 2%. popyt na kredyty maleje. 

Wiele wskazuje na to, że kredyty w 2024 roku nie przejdą wielkiej rewolucji. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: