Czy można unieważnić licytację komorniczą? Jest wiele sposobów na jej wstrzymanie lub odroczenie. Wystarczy tylko dokładnie przeanalizować dokumenty sądowe i komornicze oraz przekazać sprawę doświadczonemu prawnikowi.

Licytacja nieruchomości jest rodzajem publicznej sprzedaży nieruchomości. Może w niej uczestniczyć każdy zainteresowany, oprócz: dłużnika, komornika, ich współmałżonków, dzieci oraz dalszej rodziny. Egzekucji mogą podlegać: domy, mieszkania, lokale użytkowe, grunty, garaże i miejsca postojowe, magazyny, hale oraz pozostałe nieruchomości. Zlicytować można nieruchomość, której hipoteka została obciążona na rzecz wierzyciela już przy zawieraniu, jak również nieruchomość, która nie ma ustanowionej hipoteki na rzecz wierzyciela. Natomiast licytacja może odbyć się wtedy, jeśli licytowana nieruchomość należy do dłużnika w całości lub w części.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Licytację prowadzi komornik pod nadzorem sędziego z sądu właściwego dla miejsca położenia licytowanej nieruchomości. Informacja o licytacji jest publiczna– powinna więc widnieć w budynku sądowym i gmachu gminy, w której znajduje jest dana nieruchomość.

Zanim komornik przystąpi do licytacji, ma przed sobą szereg czynności, które musi wykonać. Początkowo ma obowiązek wezwać dłużnika do zapłaty. Najpierw, jeśli jest taka możliwość, egzekucja prowadzona jest z rachunków bankowych oraz cennych ruchomości – zamysłem egzekucji jest bowiem to, by była jak najmniej dolegliwa dla dłużnika. Jeśli te nie zaspokoją roszczenia wierzyciela, podejmowana jest egzekucja z nieruchomości. Komornik ma obowiązek dokonać wpisu do działu III księgi wieczystej o wszczęciu egzekucji. Jeśli dłużnik nie ureguluje zadłużenia, wierzyciel występuje z wnioskiem do komornika o sporządzeniu opisu nieruchomości i operatu szacunkowego.

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, komornik i sąd nadzorujący postępowanie, ogłaszają termin licytacji. W momencie ogłoszenia owej daty, można podjąć kilka kroków, aby opóźnić lub wstrzymać egzekucję.

Komornik, zawsze musi postępować zgodnie z literą prawa, więc samoistnie nie może przerwać prowadzonych czynności. Może on jednak odstąpić od licytacji oraz egzekucji w momencie, kiedy żądania wierzyciela zostaną wypełnione- są to jednak pojedyncze przypadki.

Jak zablokować licytację?

Pierwszym i najczęstszym krokiem wstrzymania egzekucji jest próba porozumienia się z wierzycielem i ustalenie spłaty zobowiązania na warunkach pasujących obu stronom. Ugoda zależy jednak od dobrej woli wierzyciela i często nie dochodzi do skutku, gdyż dzięki licytacji ma on w zasięgu ręki możliwość szybkiego otrzymania pożądanej kwoty.

Wniosek o odroczenie licytacji komorniczej

Jako pierwszą czynność w kontakcie z komornikiem właściciel nieruchomości może bezpośrednio złożyć wniosek o odroczenie licytacji. Należy przekonać komornika, że mimo że w tym momencie dłużnik nie posiada funduszy, aby spłacić należność, to w najbliższej przyszłości jego sytuacja ulegnie poprawie, dzięki czemu będzie miał możliwość do zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Wnioski te można motywować zmianą pracy i otrzymywaniem lepszego wynagrodzenia czy wiedzą o otrzymaniu darowizny. Wniosek ten, musi jednak zostać zaakceptowany przez wierzyciela, który zgodzi się na przedstawiane warunki.

Jak zaskarżyć licytacje komorniczą?

Aby, uratować nieruchomość, jej właściciele, często próbują unieważnić licytację komorniczą, poprzez wytknięcie błędów popełnionych przez komornika w procesie poprzedzającym licytację. W celu zablokowania egzekucji można zatem złożyć skargę na działania komornika. Dzięki niej wnioskować można o zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub uchylenie danej czynności dokonanej w trakcie egzekucji komorniczej. W skardze powołać się można na rażące pokrzywdzenie dłużnika, czyli: naruszenia zasad związanych z publicznym charakterem licytacji, wystawieniem nieruchomości w zaniżonej cenie, przejęciem majątku niepodlegającego licytacji, a także inne nieprawidłowości – jak chociażby posługiwanie się przez komornika nieaktualnym operatem szacunkowym. Działania te będą się wiązały z weryfikacją dodatkowej dokumentacji, co spowoduje odroczenie wszystkich czynności.

Na skardze powinny się znaleźć informacje takie jak:

  •  dane dłużnika
  • dane wierzyciela
  •  sygnatura akt komorniczych
  • informacja co jest powodem zaskarżenia wraz z informacją o oczekiwaniach względem kolejnych czynności
  • podpis osoby składającej dokument
  • informacja o liczbie egzemplarzy pisma (powinny być 3- dla każdej ze stron oraz komornika

Jeżeli do terminu licytacji pozostało tylko kilka dni – wówczas prócz samej skargi na czynności komornika, warto zwrócić się do Sądu prowadzącego licytację ze skargą na wstrzymanie przybicia. Zgodnie z przepisami postępowania cywilnego, jeżeli skarga na czynności komornika nie została prawomocnie rozpoznana w dacie prowadzenia licytacji, sąd może wstrzymać przybicie nieruchomości, co pozwala dłużnikowi na przedłużenie czynności egzekucyjnych.

Jak zatrzymać licytację nieruchomości?

Możliwością zatrzymania licytacji jest uchylenie tytułu wykonawczego ze względu na wadliwość doręczenia korespondencji sądowej, zawierającej pozew lub nakaz zapłaty. Najczęściej spotykane jest to w sytuacji, gdy dane i adres korespondencyjny dłużnika uległy zmianie, a sam dłużnik nie był świadomy wydania dokumentów sądowych, przez co nie mógł podjąć obrony w sądzie. Przedstawienie odpowiednich dokumentów, wskazujących, że rzeczywiście korespondencja sądowa nie mogła trafić do osoby zainteresowanej sprawia, że uzyskuje ona szansę na proces w którym wcześniej nie mogła uczestniczyć. Po uchyleniu tytułu wykonawczego wstrzymywana jest egzekucja komornicza i można domagać się zwrotu środków wyegzekwowanych na podstawie wadliwego tytułu.

Podstawą egzekucji mogą być także tytuły wykonawcze, niebędące orzeczeniami sądu. Są to akty notarialne i bankowe tytuły egzekucyjne. O takim tytule wykonawczym dłużnik dowiaduje się najczęściej bezpośrednio po wszczęciu egzekucji komorniczej. Gdy kwestionujemy dochodzoną przez komornika należność i podejmujemy obronę, niezbędne jest złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, tj. pozwu o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.

W przypadku, kiedy podczas licytacji nikt nie nabędzie nieruchomości, a wierzyciel nie przejmie jej po cenie wywoławczej, egzekucja zostaje umorzona, a kolejna może odbyć się najwcześniej po upływie 6 miesięcy.

Egzekucja z nieruchomości jest zaawansowanym krokiem podczas odzyskiwania środków przez wierzyciela. Dlatego czynności podejmowane w celu jej wstrzymania powinny być konsultowane z odpowiednim specjalistą.

Jak zaskarżyć licytację komorniczą?

Skarga to rodzaj obrony poprzez wytknięcie błędów popełnionych przez komornika w procesie poprzedzającym licytację. Skargę wnosi się do sądu, przy którym działa komornik. Można w niej wnioskować o zawieszenie lub uchylenie prowadzonego postępowania.

Jak zablokować licytację?

Najlepszym rozwiązaniem jest kontrola tytułu wykonawczego oraz podstaw na jakich został po wydany. Jeśli ma on wady formalne/ prawne jest możliwość aby wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Jak zatrzymać licytację nieruchomości?

Jeśli o egzekucji dowiedziałeś się z pisma komorniczego, można zatrzymać licytacje przez przywrócenie terminu do wniesienia środka zaskarżenia w sprawie. Daje to możliwość ponownego poprowadzenia sprawy i podjęcia walki w celu ochrony nieruchomości.

Czy komornik może odstąpić od licytacji komorniczej?

Komornik może odstąpić od licytacji oraz egzekucji, jeśli żądania wierzyciela zostaną wypełnione- jeśli zostanie spłacone zadłużenie.

Źródła: