Ile może zabrać komornik – co to w ogóle znaczy?

„Ile może zabrać komornik” to skrót, który utarł się w języku polskim i oznacza tyle samo co sformułowanie „ile pieniędzy z mojego konta może zająć komornik, gdy pracuję…”. Po prostu dana osoba zastanawia się ile może stracić, gdy w sytuacji jej zadłużenia pojawia się komornik.

Spis treści
Dostałeś pisma od komornika? Komornik zajął Ci konto?
Skorzystaj z BEZPŁATNEJ wstępnej analizy sprawy, po prostu porozmawiajmy

Ile może zabrać komornik z pensji – zatrudnienie na umowę o pracę

Jeśli Twoje wynagrodzenie, to najniższa krajowa i jesteś zatrudniony na umowę o pracę – komornik nie może zająć nic z tej pensji – informacja nie dotyczy zajęć tytułem alimentów. W przypadku większych zarobków wyznaczone są maksymalne zajęcia komornicze:

  1. Długi alimentacyjne – tutaj komornik może zabrać do 60% wynagrodzenia netto.
  2. Pozostałe długi – w tej kwestii komornik może zająć 50% wynagrodzenia netto.

Należy pamiętać, że komornik ma obowiązek pozostawienia na koncie co najmniej kwoty, która odpowiada płacy minimalnej na dany rok – w 2020 roku jest to 1920,62 zł.

Umowa o prace na niepełny etat – ile może zabrać komornik sądowy w takiej sytuacji?

Jeśli pracujesz na niepełny etat, to komornik może zająć Twoje wynagrodzenie proporcjonalnie do zasad wskazanych przy umowie o pracę na pełen etat.

Najłatwiej zobrazować to sobie na przykładzie. Skoro minimalne wynagrodzenie dla pełnoetatowego pracownika za rok 2021 roku to 2061,67 zł i jest to kwota wolna od zajęcia komorniczego, w przypadku:

  • 1/4 etatu wolna od potrąceń będzie kwota 515,41 zł;
  • 1/2 etatu wolna od potrąceń będzie kwota 1030,83 zł;
  • 3/4 etatu wolna od potrąceń będzie kwota 1546,25 zł.

Zatrudnienie na umowę zlecenie i umowę o dzieło – ile może zabrać komornik?

Jeśli pracujesz na zasadzie umowy zlecenie i współpraca ma charakter ciągły oraz jest jedynym źródłem dochodu, to komornik musi zastosować się do podobnych zasad jak opisane w przypadku umowy o pracę. Natomiast nie dzieje się to tak automatycznie, jak w przypadku umowy o pracę… Twoim obowiązkiem jest wykazać komornikowi, że otrzymywane z tytułu „umowy śmieciowej” pieniądze otrzymujesz w sposób powtarzalny i jest to Twoje jedyne źródło dochodu.

Przygotowaliśmy dla Was również filmik i podcast o temacie zajęcia komorniczego

Możesz przejść do interesującego Cię fragmentu:

Ile może zabrać komornik? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w ogóle może cokolwiek zająć?

W tle windykacja Best, ale te same zasady dotyczą wszystkich firm windykacyjnych.

Dziś opowiemy Wam o tym, jak poradzić sobie z komornikiem. Przekażemy uniwersalne porady, co zrobić w sytuacji, gdy dostajesz pisma od komornika. Artykuł oprzemy o windykację Best, która jak podaje Wyborcza zwiększyła swoją aktywność i wielu Polaków dostanie w najbliższym czasie pisma od komornika. Fundusz sekurytyzacyjny Best złożył ponad 200 tyś. wniosków do komorników w całej Polsce.

Zanim zaczniesz myśleć ile może zająć komornik, odpowiedz sobie na bardzo ważne pytanie…

Czy pierwszą informacją o długu były pisma od komornika?

Jeśli nie otrzymałeś wcześniej informacji z sądu, nakazu zapłaty i nie miałeś prawa do obrony – czyli do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty i od razu konfrontujesz się z komornikiem, to najprawdopodobniej doszło do sytuacji, w której wierzyciel (np. Best) wskazał nieprawidłowy adres doręczenia w pozwie i nie miałeś prawa się bronić. Jeszcze nic straconego! Przestań zastanawiać się ile może zabrać komornik, co może zająć komornik, czy komornik może zabrać alimenty itd. Na tym etapie możesz sprawić, że komornik niczego Ci nie zabierze…

Jeśli o długu pierwszy raz dowiedziałeś się od komornika, to…

Jeśli o swoim zadłużeniu pierwszy raz dowiadujesz się od komornika, to po prostu trzeba złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty i udowodnić, że nie miałeś prawa się wcześniej bronić. To nic nowego, sądy doskonale rozumieją, że jeśli wierzyciel pozwał Cię na nieaktualny adres to postępowanie należy uruchomić jeszcze raz. Należy powołać odpowiedni zarzut np. przedawnienia i wtedy sprawimy, że egzekucja komornicza zostanie wstrzymana.

Dostałeś pisma od komornika i nie wiesz o co chodzi?
Skorzystaj z bezpłatnej analizy + odpowiemy na Twoje pytania

Oddalenie powództwa – żegnaj komorniku, nie możesz nic zająć.

Zgłaszają się do nas osoby, które o długu dowiedziały się dopiero od komornika i kompletnie nie wiedzą co zrobić. Nic w tym dziwnego, gdy odbiera się pisma od komornika sądowego, to stres bierze górę i pojawia się myśl co można stracić, ile komornik może zająć z konta itd. Mamy jednak dobre informacje. Analizując sytuacje zgłaszających się do nas osób bardzo często dochodzimy do wniosku, że egzekucję da się zablokować. W sądzie powołujemy zarzuty, choćby przedawnienie długu. W sprzeciwach od nakazów zapłaty w przypadku windykacji Best ten zarzut skutkował niemal zawsze.

Jak to się dzieje, że dostałeś pismo od komornika, a sąd może oddalić to powództwo? Czy da się zrobić tak żeby komornik niczego Ci nie mógł zająć?

Tak, sąd może oddalić powództwo, a wtedy Ty niczego nie stracisz, komornik niczego nie zajmie. Oto wytłumaczenie jak to się robi.
Weźmy pod lupę firmę Best, ale to tyczy się większości firm windykacyjnych i funduszy sekuryzacyjnych. Best najczęściej skupował stare długi, na których były wskazane stare adresy dłużników. Na te stare adresy kierowane były nakazy zapłaty, które jeśli nie zostały odebrane w ciągu 14 dni, to nakaz się uprawomocniał. Wówczas z prawomocnym nakazem „przychodził” komornik celem wszczęcia egzekucji i zajęcia majątku.

To stała praktyka firm windykacyjnych.

Zawarłeś ugodę z Best lub inną firmą windykacyjną? Ile może zabrać komornik, jeśli podpisałeś ugodę?

Jeśli dawno temu podpisałeś z firmą Best ugodę, to nie zamartwiaj się. Ugodę również da się podważyć. Najprawdopodobniej podpisałeś ugodę, bo męczyła Cię windykacja. Po przeanalizowaniu sprawy możemy powiedzieć Ci, czy np. dług nie był przedawniony. Jeśli należność uległa przedawnieniu, to pytanie, czy wierzyciel poinformował Cię podczas podpisywania ugody, że dług jest przedawniony? Zapewne nie, a podstawowy błąd. Wierzyciel powinien jasno określić, że podpisując ugodę dobrowolnie decydujesz się na spłatę długu, który jest przedawniony – a więc w świetle prawa niemożliwy do egzekwowania przez wierzyciela w sądzie, czy przed komornikiem. Właśnie na tej podstawie można podważyć ugodę.

Oprócz pytania ile może zająć komornik, warto również znać odpowiedź na kilka innych pytań

Zajęcie kormornicze – co to znaczy?

Zacytujmy Dziennik prawny:

Zajęcie komornicze to specjalne uprawnienie komornika, którego głównym zadaniem jest pomoc z odzyskaniem długu. Jeśli już do egzekucji komorniczej dojdzie, nie powinno się unikać kontaktu z komornikiem. Można z nim bowiem negocjować warunki spłaty. Komornik działa na podstawie tytułu egzekucyjnego.

dziennikprawny.pl

Czy mając zajęcie komornicze można coś jeszcze zrobić?

Tak, wszystko rozpoczyna się od bezpłatnej analizy, w której określamy czy cały proces przed zajęciem komorniczym został poprawnie przeprowadzony. Codziennie cofamy zajęcia komornicze udowadaniając, że doszło do nich poprzez naruszenie prawa.

Egzekucja komornicza

Jeśli masz zadłużenia i nie reagujesz na upomnienia od komornika, nie podejmujesz żadnych kroków by wyjść z długów, to może nastąpić egzekucja, czyli po prostu przejęcie określonej części Twojego majątku celem sprzedania w licytacji komorniczej i uzyskania pieniędzy na poczet spłacenia Twojego długu.

Przykład – kredytobiorca przestaje płacić raty, bank przysyła wypowiedzenie umowy kredytu, następnym krokiem może być nakaz zapłaty i jeśli kredytobiorca nie podejmuje obrony i nie pomyśli, by złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty oraz nie ureguluje zobowiązania zgodnie z wezwaniem banku, to niestety sprawa może trafić do komornika i nastąpi egzekucja nieruchomości.

Czy komornik może zająć zwrot podatku – ile może zająć komornik ze zwrotu podatku?

Tak, jeśli zastanawiasz się ile może zająć komornik z Twojego zwrotu podatku, to bez wątpliwości odpowiadamy, że komornik może zająć cały zwrot podatku. Jeśli nie uregulowałeś długu, to wystarczy, że komornik zwróci się do urzędu skarbowego i ten będzie miał obowiązek przekazać komornikowi należny Ci zwrot podatku tytułem toczącej się wobec Ciebie egzekucji. To bardzo popularna metoda odzyskiwania przez komornika długów.

Pamiętaj, że możesz oddać sprawę do bezpłatnej analizy i sprawdzić, czy potraktowano Cię w pełni zgodnie z prawem i czy można w jakiś sposób zapobiec działaniu komornika. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Skoro wiemy ile może zabrać komornik, to pytanie co dokładnie może zająć komornik?

Tutaj zacytujmy pięknie rozpisaną listę – co może zająć komornik?

– konto bankowe;

– wynagrodzenie za pracę;

– nieruchomości (tu potrzebny jest wniosek wierzyciela);

– ruchomości (samochód, sprzęty, cenne przedmioty itd.);

– wierzytelności;

– prawa autorskie czy inne prawa majątkowe, które mają wartość finansową i można je sprzedać;

– środki zawarte w akcjach, papierach wartościowych itd.

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czego-nie-moze-zajac-komornik/

Jak długo komornik może prowadzić egzekucję

Długi ulegają przedawnieniu. W zależności od tego, jakiego rodzaju zadłużenie weźmiemy pod lupę okres przedawnienia waha się od 6 miesięcy do 6 lat. Natomiast w praktyce – jeśli komornik przejmuje Twoją sprawę do egzekucji, to aż do końca trwania egzekucji bieg przedawnienia jest zawieszony! To znaczy, że koszmar pt. „ile może zabrać komornik” może trwać wiecznie. Nawet jeśli egzekucja będzie niemożliwa, ponieważ nie masz majątku, to po zakończeniu próby egzekucji sprawa może być ponownie skierowana do komornika, a to oznacza, że bieg przedawnienia znowu ulega zawieszeniu. Zatem przedawnienie i spokój od komornika możesz uzyskać w momencie, gdy minie 6 lat od ostatniej „aktywności” sądowej komornika, czy też wierzyciela.

Czy komornik może zająć alimenty – ile może zająć komornik z alimentów?

Komornik nie może zająć ani złotówki z alimentów. Kodeks jednoznacznie określa, że komornik nie może zająć alimentów. Natomiast pamiętajmy, że ludzie nie są perfekcyjni i może się wydarzyć wszystko. Jeśli komornik zajął alimenty zgłoś się po bezpłatną analizę do naszej kancelarii.

Komornik na koncie. Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia – co robić, ile pieniędzy może zająć komornik z konta?

Jak mówi Money.pl:

Do najczęściej stosowanych metod odzyskiwania długu należy egzekucja z rachunku bankowego. Komornicy w takim przypadku działają zgodnie z prawem, a regulują to m. in. przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik może rozpocząć postępowanie w momencie, gdy posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi. Tytuł wykonawczy to nic innego jak wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty.

direct.money.pl

Zatem komornik nie musi Cię informować o zajęciu konta, nie masz też wpływu na to ile może zająć komornik z Twojego rachunku bankowego. Przepisy ściśle określają tę kwestię.
Natomiast pamiętaj, że należy przeanalizować, czy do zajęcia konta doszło zgodnie z prawem. Zgłoś się po bezpłatną analizę, bo być może da się odwrócić sytuację i uratować Twoje pieniądze.

Odblokowanie konta przez komornika ile trwa?

Zajęcie konta przez komornika zazwyczaj odbywa się błyskawicznie, natomiast bank ma ustawowy obowiązek przekazania zajętych środków pieniężnych na rachunek komornika po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu.

W ciągu powyższych 7 dni masz prawo do zgłoszenia przeszkód uniemożliwiających realizację zajęcia – takich jak przedawnienie tytułu wykonawczego, czy spłata egzekwowanego zobowiązania. W takich wypadkach komornik powinien odstąpić od zajęcia niezwłocznie, a Twoje środki pozostaną wolne.

Jeżeli jednak egzekucja nie powinna mieć miejsca z powodu innych przyczyn (np. przez niewłaściwe doręczenie nakazu zapłaty), komornik odblokuje konto jeżeli tytuł wykonawczy straci moc. Ten proces, choć dłuższy, wart jest zachodu – pozwoli na uwolnienie Cię z długu. Postanowienie o utracie mocy przez nakaz zapłaty wydaje sąd. Ponadto, egzekucja z rachunku bankowego może podlegać zawieszeniu gdy złożysz wniosek do sądu o wydanie zaświadczenia, że nakaz zapłaty został wysłany na niewłaściwy adres.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika – ile zadłużenia masz u komornika? Ile jeszcze musisz oddać?

Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie wysokości zobowiązania bezpośrednio u komornika – poprzez złożenie pisemnego wniosku o wskazanie wysokości zadłużenia oraz sposobu jego rozliczenia.

Ile może zabrać komornik – wniosek o udostępnienie informacji na temat toczącej się egzekucji

Pobierz wniosek i dowiedz się ile może zająć komornik.

ile może zająć komornik
ile może zająć komornik – wniosek o udostępnienie informacji na temat toczącej się egzekucji – podgląd


Sprawdzenie wysokości zadłużenia umożliwia również BIK. Możesz zgłosić się do nas po bezpłatną analizę Twojego raportu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprawdzenia swojego zadłużenia to zapraszamy do artykułu Raport BIK – pierwszy krok w oddłużaniu.

Ile może zająć komornik, gdy ogłosisz upadłość?

Gdy sąd uzna Twój wniosek o upadłość konsumencką za zasadny, to oczywiście komornik zostanie odsunięty od egzekucji. Natomiast sprawa nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, czy zgłaszasz wniosek o upadłość, gdy trwają wobec Ciebie egzekucje komornicze. Złożenie do sądu wniosku o upadłość nie wstrzymuje automatycznie egzekucji komornika! Wraz z wnioskiem o upadłość powinieneś wysłać do sądu wniosek o wstrzymanie egzekucji. Jeśli sąd podejmie decyzję o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego, to oczywiście komornik będzie musiał zastopować swoje działania.

Sąd ogłasza upadłość konsumencką – co teraz – ile może zabrać komornik w takiej sytuacji?

Taki wyrok sądu oznacza natychmiastowe zawieszenie wszystkich trwających egzekucji komorniczych. Komornik nie będzie miał od tej pory prawa do zajmowania Twojego majątku. Jako cel upadłości konsumenckiej przyjmuje się oddłużenie, które realizowane jest po przez sprzedawanie majątku konsumenta.

Ile może zająć komornik – przykładowa historia jak nasza kancelaria działa w takim momencie

Bardzo często zgłaszają się do nas osoby, które mówią, że o długu dowiedziały się dopiero w momencie otrzymania listu od komornika lub nawet w sytuacji, gdy komornik zajął konto bankowe. Wtedy dokładnie analizujemy cały proces, który doprowadził do spotkania z komornikiem. Bardzo często udaje się udowodnić, że wierzyciel kompletnie nie zadbał o formalności…
Przykład: jeśli żyrowałeś pożyczkę i podczas żyrowania podałeś adres zamieszkania, który obecnie jest nieaktualny, a wierzyciel wysłał nakaz zapłaty na tenże adres, to po prostu nie miałeś możliwości zgłoszenia sprzeciwu od nakazu zapłaty i należy Ci się 14 dniowy okres, aby tego dokonać i się obronić. Nasza kancelaria pomaga m.in. w takich sytuacjach.

Sytuacja, w której nikt już nie pomoże pomóc i pozostaje Ci się zastanowić ile może zająć komornik – historia

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, odebrałeś list, podpisałeś się pod odbiorem i rzuciłeś pismo w kąt nic z tym nie robiąc, to po 14 dniach roboczych od takiego zaniedbania sytuacja jest całkowicie przegrana. Zgodnie z prawem, jeśli potwierdziłeś odbiór nakazu zapłaty, to musisz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty na formularzu lub sprzeciw od nakazu zapłaty bez formularza, by wyrok nie stał się automatycznie prawomocny. Kliknij i sprawdź –> jak wygląda nakaz zapłaty.

Komornik – co to znaczy?

Jak mówi Wikipedia:

Komornik sądowy – funkcjonariusz publiczny (niebędący urzędnikiem państwowym), działający przy sądzie rejonowym, zajmujący się w zasadzie wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Komornik wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów, m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza (na zarządzenie sądu lub prokuratora) protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Komornik_s%C4%85dowy

Ile może zająć komornik bankowi?

Zdziwiony? Otóż tak, w wielu przypadkach komornik zajmuje z konta banku pieniądze w związku z np. wygranym przez nas procesem o zwrot prowizji (np. z Santander czy BNP Paribas), czy odzyskanie nadpłat tytułem kredytu frankowego. Wtedy konsument cieszy się, że istnieje komornik sądowy i że to bank musi odpowiedzieć sobie na pytanie – ile może zająć komornik 🙂