Egzekucja to ostateczny sposób dochodzenia długu. Czynności komornika mogą zostać wstrzymana przez zawieszenie egzekucji komorniczej lub umorzenie jej. Dłużnik powinien mieć świadomość, kiedy i z jakiego rozwiązania może skorzystać w trakcie postępowania. Jest to wiedza cenna nie tylko dla osób, które mają styczność z komornikiem, ale również dla tych, którzy na bieżąco regulują swoje zobowiązanie. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Umorzenie a zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W przeciwieństwie do umorzenia, zawieszenie egzekucji jest rozwiązaniem tymczasowym. Komornik, którego czynności zostały zawieszone, zakłada, że w przyszłości będzie kontynuował postępowanie w danej sprawie. 

Umorzenie egzekucji najczęściej odbywa się wtedy, gdy dłużnik ureguluje swój dług. Do wstrzymania procedury może doprowadzić także bezczynność wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym. W takim wypadku dłużnik nie musi martwić się wznowieniem egzekucji. 

Do zawieszenia postępowania może dojść w następujących sytuacjach: 

  • sąd zawiesił wykonalność tytułu; 
  • korespondencja (np. nakaz zapłaty) została dostarczona na zły adres, wobec czego dłużnik nie mógł zareagować na nią w odpowiednim czasie; 
  • dłużnik zaskarżył komornika o nadużywanie uprawnień i złożył wniosek o zawieszenie postępowania. 

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Nie każdy wie, że chociaż to wierzyciel uruchamia maszynę egzekucyjną, koszty postępowania najczęściej ponosi osoba, wobec której toczy się postępowanie. Egzekucja jest ostatnim etapem windykacji należności, ale w pewnych przypadkach może dojść do jej przerwania.

Ugoda z wierzycielem w trakcie egzekucji komorniczej to jeden ze sposobów na wstrzymanie postępowania. Jeśli wierzyciel udowodni, że dłużnik spełnił swoje zobowiązanie w ciągu miesiąca od otrzymania powiadomienia o rozpoczęciu egzekucji lub że doszło do porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem w ciągu tego samego miesiąca, dłużnik zostanie obciążony opłatą wynoszącą 5% wartości świadczenia pozostałego do spłacenia. 

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli egzekucja zostanie zawieszona na wniosek wierzyciela. Wówczas to on jest zobligowany pokryć 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. W przypadku, gdy do porozumienia między stronami dojdzie po upływie miesiąca od dnia doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wówczas dłużnik musi pokryć 10% wartości świadczenia. Mówiąc w skrócie, im większy dług, tym wyższa opłata. 

Niestety to nie koniec opłat, jakie musi ponosi dłużnik. To, jakie koszty dodatkowe należy ponieść, jest kwestią indywidualną. Do  podstawowych opłat za postępowanie egzekucyjne zalicza się: 

  • wynagrodzenie egzekutora; 
  • opłata czynności komorniczych; 
  • opłata za dojazd. 

Ile wynoszą koszty komornicze?

Nie da się określić uniwersalnej wysokości kosztów dla każdego przypadku. Jedynie profesjonalista może przeprowadzić szczegółową analizę sytuacji, szacując prawdopodobne koszty postępowania. Minimalna opłata komornicza wynosi 200 zł. Jest to najbardziej optymistyczny scenariusz, który jednak rzadko się sprawdza. W zdecydowanej większości przypadków trzeba liczyć się z tym, że opłata będzie co najmniej kilkukrotnie wyższa. 

„Spłaciłem zadłużenie wierzycielowi w trakcie egzekucji komorniczej-czy poniosę jakieś koszty?” – odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca. Dłużnik poniesie tzw. opłatę stosunkową w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela koszty

Wierzyciel zawsze dba o swoje interesy. Dochodząc roszczenia, często sięga po ostateczne rozwiązanie, jakim jest egzekucja. Czasem się zdarza, że postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na jego wniosek. Kiedy wierzyciel wnioskuje o wstrzymanie egzekucji?  

Wierzyciel może złożyć wniosek o umorzenie długu częściowo lub w całości, w dowolnym momencie postępowania, rezygnując z dochodzenia roszczenia. Sytuacja taka wydaje się mało realna. Dzieje się tak na przykład, gdy wierzyciel posiada zastaw zabezpieczający roszczenie. Jeśli więc zastawiony przedmiot odpowiada wysokości dochodzonego roszczenia, wierzyciel może zrezygnować z dalszego postępowania. 

Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych/egzekucyjnych

Czasem jest tak, że stan majątkowy dłużnika nie zezwala na pokrycie kosztów postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji może on złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów komorniczych. Zgodnie z art. 45 Ustawy o kosztach komorniczych, sąd może umorzyć koszty postępowania egzekucyjnego, jeśli dłużnik nie jest w stanie bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść opłat komorniczych. 

Taki wniosek można złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub bezpośrednio do Sądu Rejonowego. Poza wnioskiem o całkowite umorzenie kosztów dłużnik może wnioskować również o ich obniżenie. 

Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela koszty

Alimenty to szczególny rodzaj roszczenia. Załóżmy, że jeden z rodziców został powołany do spłaty świadczeń alimentacyjnych na dziecko. Aby postępowanie egzekucyjne mogło zostać umorzone, dłużnik zobowiązany jest uiścić sześciokrotność sumy świadczenia na rachunek depozytowy Ministra Finansów. 

Następnie musi złożyć wniosek o umorzenie egzekucji alimentów do komornika. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia świadczenia na rachunek Ministra Finansów. Pismo nie jest obarczone dodatkową opłatą egzekucyjną. 

Czy wierzyciel może zawiesić egzekucję komorniczą?

Wierzyciel może wstrzymać egzekucję, składając wniosek o umorzenie postępowania. Zawieszenie egzekucji jest niezależne od postawy wierzyciela. 

Kto ponosi koszty bezskutecznej egzekucji?

Egzekucja jest bezskuteczna, gdy stan majątkowy dłużnika nie pozwala na wyegzekwowanie długu. Wówczas koszty postępowania ponosi wierzyciel. 

Czy wniosek o wszczęcie egzekucji podlega opłacie?

Wniosek o wszczęcie egzekucji obarczony jest opłatą w wysokości 400 zł. 

Zawieszenie egzekucji komorniczej a ugoda z wierzycielem

Ugoda z wierzycielem zwykle odbywa się poprzez uregulowanie długu lub ustalenie harmonogramu spłaty. Jeśli wierzyciel jest zaspokojony, dalsze postępowanie zostaje umorzone. 

Zawieszenie egzekucji komorniczej nie ma sensu, jeśli wierzyciel jest usatysfakcjonowany.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000770
  • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-postepowania-cywilnego-16786199/art-824
  • https://www.gov.pl/web/kas/zawieszenie-i-umorzenie-postepowania
  • Olczak-Dąbrowska D., Egzekucja świadczeń alimentacyjnych – analiza stanu prawnego, Warszawa, 2016