Wstrzymanie egzekucji komorniczej z nieruchomości to z pewnością moment, w którym można odetchnąć z ulgą. Bez wątpienia egzekucja z mieszkania jest formą najbardziej dotkliwej, przymusowej windykacji niespłaconej należności, szczególnie jeżeli jest to stałe miejsce zamieszkania dłużnika. Warto więc wiedzieć, że ta forma egzekucji nie jest możliwa w każdym przypadku. Wytyczną dla wszczęcia właśnie tej formy egzekucji jest cenzus finansowy, który określa granice, jaka jest konieczna do osiągnięcia, aby egzekucje skierować do tego składnika majątku. Jak zatrzymać egzekucję komorniczą? Jakie są koszty egzekucji komorniczej? Jak uniknąć egzekucji komorniczej z nieruchomości?

  • Wierzyciel kierując wniosek do komornika, wskazuje na formularzu składniki majątkowe dłużnika, z których prowadzona ma być egzekucja komornicza z nieruchomości
  • Zajęcie nieruchomości, czy prawa lokalu nie jest równoznaczne z koniecznością natychmiastowej eksmisji
  • Jak uniknąć egzekucji komorniczej z nieruchomości? Jest na to wiele sposobów m.in. skarga na czynności komornika czy przywrócenie terminu
Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Z jakich składników majątku komornik może prowadzić egzekucję?

Wierzyciel wszczynając egzekucję, ma wiele możliwości. Należy pamiętać, że to właśnie wierzyciel kierując do komornika stosowny wniosek, wskazuje na rządowym formularzu składniki majątkowe dłużnika, z których prowadzona ma być egzekucja świadczenia. Natomiast, jeżeli wierzyciel powyższego nie wskaże, dopiero wtedy komornik jest obowiązany ustalić składniki majątkowe dłużnika. Na początku wierzyciele, jak i komornicy wybierają mniej dotkliwe formy dochodzenia zapłaty takie jak:

– egzekucja z rachunku bankowego;

– egzekucja z wynagrodzenia za pracę;

– egzekucja z renty lub emerytury;

– egzekucja z innych wierzytelności dłużnika.

Dopiero w momencie bezskuteczności egzekucji skłonni są kierować egzekucje do mieszkania lub innego prawa własnościowego należących do dłużnika, jako najbardziej dolegliwej formy dochodzenia należności. Wskazać jednak należy, że zajęcie nieruchomości, czy prawa do lokalu nie jest równoznaczne z koniecznością natychmiastowej eksmisji, do tego jeszcze długa droga. Razem z zajęciem najpewniej w księgach wieczystych nieruchomości pojawi się stosowny wpis na ten temat, a komornik rozpocznie czynności zmierzające do licytacji. Jak można zatem uniknąć egzekucji komorniczej z nieruchomości?

Jak uniknąć egzekucji komorniczej z nieruchomości? Koszty egzekucji komorniczej

Regulacje w tym zakresie pozwalają dłużnikom nieco odetchnąć, ponieważ za małe zobowiązania nasza własność nieruchomości nie może zostać naruszona, dzięki czemu unikamy egzekucji komorniczej z nieruchomości. Ograniczenie nakładane na komorników w tym zakresie dotyczy należności głównej, tak więc do limitów związanych z egzekucją komorniczą nieruchomości nie można wliczyć odsetek czy innych kosztów ubocznych. Tak, więc jeżeli wysokość zobowiązania głównego wynosi mniej niż 5 % szacowanej wartości nieruchomości to komornik nie może dokonać jej licytacji. Tak, więc omawiając to na przykładzie, jeżeli wartość nieruchomości szacowana jest na ok. 500 tys. zł to, jeżeli nasze zobowiązanie nie przekroczy kwoty 10 tys. zł, to komornik nie będzie uprawniony dochodzenia należności z tego tytułu, czyli unikniemy egzekucji komorniczej z nieruchomości.

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed egzekucją komorniczą?

Dłużnikowi w stosunku do toczącej się egzekucji komorniczej przysługuje szereg uprawnień, na podstawie których może bronić swoich praw.

Jak legalnie pozbyć się komornika?

Skarga na czynności komornika – wstrzymanie egzekucji komorniczej

Wiele ludzi szuka metody na to jak wygrać z komornikiem? Pierwszą z takich możliwości jest złożenie skargi na czynności komornika – przedmiotem takiej skargi może być każda czynność komornicza, która nie jest zgodna z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, lub taka, która powzięta została z wyraźnym nadużyciem prawa. Tak, więc dla przykładu – przy dokonywaniu czynności przez komornika zmierzających do licytacji nieruchomości konieczne jest dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości, które obwarowane jest szeregiem reguł. Jeżeli więc komornik nie będzie podczas jego dokonywania postępował zgodnie z przepisami, czynność taka może zostać zaskarżona.

Wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej, czyli umorzenie egzekucji komorniczej nieruchomości

Inną opcją będzie podjęcie rozmów ugodowych z wierzycielem i złożenie do komornika wniosku o zawieszenie egzekucji do czasu zakończenia rokowań mających na celu ugodową spłatę zobowiązania, natomiast zawarcie ugody jest podstawą umorzenia egzekucji komorniczej nieruchomości.

Tytuł wykonawczy – jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Kolejną opcją na uchronienie się przed egzekucją z mieszkania jest kontrola tytułu wykonawczego oraz podstaw, na jakich został on wydany. Jeżeli tytuł wykonawczy ma wady formalne, prawne lub podstawa jego wystawienia budzi uzasadnione wątpliwości, istnieje możliwość wystąpienia z powództwem przeciw egzekucyjnym, w którym należy koniecznie podnieść wniosek o zabezpieczenie poprzez zawieszenie egzekucji komorniczej.

Przywrócenie terminu sposobem na zatrzymanie egzekucji komorniczej

Kolejną możliwością ochrony przed niechcianą egzekucją, w sytuacji, kiedy o wydaniu tytułu wykonawczego dowiedziałeś się dopiero po wszczętej egzekucji, jest przywrócenie terminu do wniesienia środka zaskarżenia w sprawie. Jest to rozwiązanie dla osób, którym uniemożliwiono obronę sądową z uwagi na nieprawidłowe doręczenie korespondencji sądowej. Co prawda nie daje to gwarancji wygranej sprawy i braku egzekucji w przyszłości, jednakże kupuje czas na załatwienie swoich spraw oraz daje szanse na podjęcie walki.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!