Zajęcie auta przez komornika to problematyczna kwestia dla osób, które przemieszczają się nim na co dzień. Obecnie większość miast jest dobrze skomunikowana. Nie zmienia to faktu, że wykluczenie transportowe to wciąż dla setek tysięcy Polaków duże utrudnienie. W jeszcze cięższym położeniu są osoby, które ze względu na niepełnosprawność nie mogą przemieszczać się publicznymi środkami transportu.

Dla osób borykających się z takimi trudnościami ocalenie samochodu przed egzekucją jest niezwykle istotne. W jakich sytuacjach możesz uratować auto przed zajęciem egzekucyjnym? Czy auto wykorzystywane w celach zarobkowych podlega egzekucji? Co, jeśli pojazd został zarejestrowany za granicą? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu. 

Czytaj również:  Czy można wyczyścić BIK?

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Egzekucja komornicza a ochrona majątku 

Zacznijmy od tego, że egzekucja komornicza obejmuje dwie rzeczy:

  • ruchomości; 
  • nieruchomości.

W myśl art. 46 k.c. nieruchomości obejmują pewną część powierzchni gruntowej będącej odrębnym przedmiotem własności, budynki lub części budynków. Z kolei ruchomości to zgodnie z art. 45 k.c. rzeczy materialne będące samodzielnym przedmiotem obrotu. Auto traktowane jest zatem jako ruchomość. 

Komornik ma prawo zająć zarówno nieruchomości, ruchomości, jak i środki pieniężne. Jest to zależne od indywidualnej sytuacji dłużnika. Jeżeli komornik nie będzie mógł ściągnąć pieniędzy z konta osoby zadłużonej, to prawdopodobnie w następnej kolejności zajmie ruchomości. Jeżeli ich wartość nie jest w stanie zaspokoić roszczenia, wówczas przeprowadzi egzekucję z nieruchomości. 

Każda osoba, wobec której wszczęto postępowanie egzekucyjne, powinna mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak wyłączenie spod egzekucji (art. 831. k.p.c.) oraz ograniczenie przedmiotowe egzekucji (art. 829 k.p.c.). W konsekwencji komornik nie może zostawić dłużnika z przysłowiowym „niczym”. Co to oznacza dla posiadaczy aut? 

Komornik nie może zająć samochodu, jeśli:

  • służy on osobistym celom zarobkowym np. zawód taksówkarza;
  • jest to jedyny i niezbędny środek transportu np. ze względu na niepełnosprawność lub wykluczenie komunikacyjne.

Prawo własności pojazdu

Zdarza się, że auto przypisane jest na dwóch właścicieli. Można zatem wnioskować, że komornik nie ma prawa zająć pojazdu, który jest współwłasnością dłużnika i osoby, który długu nie posiada. Niestety egzekutor ma prawo dokonać tzw. egzekucji z ułamkowej części rzeczy ruchomej (art. 846 k.p.c.). W związku z tym nie ma mowy o tym, aby zajęciu podlegało auto w całości, ale z udziału dłużnika już tak. 

Z praktycznego punktu widzenia licytacja ułamkowej części pojazdu jest trudna. Komornik nie ma gwarancji, że znajdzie nabywcę. W takiej sytuacji na ogół rozgrywa się jeden z dwóch scenariuszy: albo ktoś z rodziny dłużnika odkupi części pojazdu, albo przejmie je wierzyciel i zostanie trzecim właścicielem części pojazdu. 

Auto w leasingu i rejestracja za granicą

Raczej nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli powiemy, że auto w leasingu nie podlega egzekucji. Wszak właścicielem takiego auta nie jest dłużnik, a firma leasingowa. Nie ma w tym wypadku znaczenia fakt, że samochód stanowi dla dłużnika przedmiot codziennego użytku. Czy w takim razie  rejestracja za granicą to skuteczne zabezpieczenie auta przed zajęciem? Otóż nie. Rejestracja samochodu poza terenem Polski nie jest dla komornika przeszkodą. 

Przeżywasz kryzys finansowy?

Postępowanie egzekucyjne w Twojej sprawie już się rozpoczęło? Oddłużanie z kancelarią ma na celu przerwanie postępowania i pozbycie się zadłużenia. Nie musisz borykać się z tym sam. Skuteczne oddłużanie pomoże Ci zachować nie tylko samochód, ale zapobiegnie również egzekucji komorniczej. Nie masz pewności, czy oddłużanie jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub opisz nam swoją sprawę. Odezwiemy się do Ciebie w przeciągu kilku dni i przedstawimy strategię działania stworzoną pod Twoje indywidualne potrzeby. 

Czy komornik może zająć samochód bez mojej wiedzy?

Na ogół komornik informuje dłużnika o dokonanej egzekucji.

Czy komornik wie, że mam auto?

Komornik ma wgląd do bazy CEPiK. Od 2017 r. każde auto w Polsce musi być zarejestrowane, wobec tego nie ma szans, aby ukryć przed egzekutorem fakt posiadania pojazdu. 

Czy mogę sprzedać samochód zajęty przez komornika?

Prawo dopuszcza możliwość sprzedaży auta objętego postępowaniem egzekucyjnym. 

Czy w CEPiK widać zajęcie komornicze?

Tak, zajęcie auta przez komornika jest odnotowane w bazie danych.  

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: