Koszty sprawy o eksmisję to jeden z najważniejszych elementów postępowania eksmisyjnego. Bezumowne korzystanie z lokalu wcale to częstszy problem niż mogłoby się wydawać. Pokojowe rozmowy z lokatorem nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek, a wtedy jedynym co może zrobić właściciel, to ubiegać się o nakaz eksmisji. Jak długo jest ważny nakaz eksmisji i ile kosztuje sprawa o eksmisję? Czy obie strony ponoszą koszty postępowania? Jeśli tak, to jakie?

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Eksmisja z mieszkania – co musisz wiedzieć?

Na wstępie warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat postępowania eksmisyjnego. Przede wszystkim eksmisja nie może odbyć się bez uzyskania prawomocnego wyroku sądu w tej sprawie. W świetle prawa eksmisja jest procedurą sądową, która nie ma nic wspólnego z dobrowolną wyprowadzką z mieszkania. Usunięcie z mieszkania odbywa się po wydaniu sądowego nakazu eksmisji, który wymusza na lokatorze opuszczenie mieszkania. Powstałe w ten sposób roszczenie właściciela o opuszczenie mieszkania jest ważne  bezterminowo. Eksmisja jest ostatecznym rozwiązaniem nie tylko dla lokatora, ale również dla właściciela mieszkania, który sięga po to narzędzie zwykle po wielu nieudanych próbach polubownego rozwiązania sprawy. 

W zależności od powodu, dla którego właściciel chce eksmitować lokatora, strony mogą podjąć negocjacje. Oczywiście, każdemu  zależy na własnym interesie, ale zawsze warto spróbować wypracować kompromis. Przenieśmy tę myśl na konkretny przykład:

Pan Adam uległ wypadkowi, skutkiem czego tymczasowo stracił mobilność i nie był w stanie wykonywać swojej dotychczasowej pracy. Mężczyzna zawsze płacił czynsz w terminie i utrzymywał dobry kontakt z właścicielem mieszkania. Niestety nie miał oszczędności na czarną godzinę”, które pozwoliłyby mu spłacać czynsz pomimo braku dochodu. Pan Adam po 3 miesiącach rekonwalescencji rozpoczął nową pracę, jednak przez ten okres nie płacił czynszu na mieszkanie. Pan Adam doszedł z właścicielem mieszkania do kompromisu, w ramach którego dług wraz z odsetkami został rozłożony na raty, właściciel nie wypowiedział umowy najmu.

Koszt pozwu o eksmisję

Właściciel mieszkania składający pozew o eksmisję musi uiścić jednorazową opłatę w wysokości 200 zł. Poza tym jest on zobowiązany wnieść tzw. opłatę tymczasową, która w dalszej części postępowania powinna zostać zwrócona. 

Art. 49a Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji 

1. Wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych oraz wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego jest uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela opłaty tymczasowej w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

2. Komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia opłaty tymczasowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem zwrotu wniosku lub odmowy dokonania czynności.

W tym przypadku świadczeniem niepieniężnym jest eksmisja z lokalu. Jeżeli egzekucja okaże się skuteczna, komornik pobiera od lokatora tzw. opłatę uzupełniającą w wysokości różnicy między opłatą ostateczną a uiszczoną przez właściciela opłatą tymczasową. Natomiast jeśli lokator wyda mieszkanie dobrowolnie po wezwaniu od komornika, pobierana jest od niego 1/25 przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei opuszczenie mieszkania przez otrzymaniem wezwania skutkuje tym, że komornik nie pobierze opłaty od lokatora. Podobnie, jeśli lokator otrzyma wezwanie, ale wyprowadzi się przynajmniej 3 dni przed datą eksmisji. 

Właściciel mieszkania otrzymuje zwrot opłaty tymczasowej tylko, jeśli lokator dobrowolnie wyprowadzi się z mieszkania po wezwaniu komornika. Zwróćmy również uwagę, że jeśli lokator uporczywie nie chce się wyprowadzić, wierzyciel musi ponieść koszty związane z asystą policji i ślusarza. W przeciwnym wypadku komornik nie wyznaczy daty eksmisji. W praktyce więc wychodzi na to, że chociaż koszty postępowania powinna ponieść osoba eksmitowana, czasem to właściciel ponosi większe straty finansowe. 

Kto płaci za eksmisję? 

Koszty ponosi zarówno lokator, jak i właściciel. Wierzyciel ponosi tym większe koszty, im większy opór stawia najemca. 

Jakie są koszty eksmisji? 

Zgodnie z Ustawą o kosztach komorniczych, koszty postępowania powinien pokryć dłużnik. Wniosek egzekucyjny o opróżnienie lokalu podlega stałej opłacie w wysokości 1500 zł. 

Ile bierze komornik za eksmisję?

Komornik bierze 10% wartości średniego wynagrodzenia.

Ile kosztuje exmiter?

Firmy eksmiterskie działają nielegalnie. Przypominamy, że eksmisja z mieszkania to postępowanie sądowe i nie może odbywać się przy pomocy prywatnych firm. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: