Trwałe uchylanie się od spłaty zadłużenia skutkuje windykacją. Punktem zwrotnym jest moment, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu. Powszechnie uważa się, że windykacja pełni tylko rolę podwykonawcy podległego decyzji wierzyciela. Wbrew opiniom, firma windykacyjna również może wnieść sprawę do sądu, jeśli nie jest w stanie odzyskać zobowiązania. 

Temat jest szczególnie istotny z uwagi na fakt, że firmy windykacyjne nie tracą czasu na zastanowienie i często kierują sprawę na ścieżkę sądową szybciej, niż można się tego spodziewać. Z artykułu poznasz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące procesu windykacji wierzytelności.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?

Z logicznego punktu widzenia firma windykacyjna działa pod jurysdykcją zleceniodawcy, którym jest wierzyciel. Wydawać by się mogło, że w związku z tym ma ograniczone pole działania. Windykacja to ogólnie przyjęty termin, który kojarzy się z prostą zależnością, w której wierzyciel mający problem z odzyskaniem zobowiązania zatrudnia firmę, która dochodzi długu w jego imieniu. Machina windykacyjna może jednak działać w nieco inny sposób. Poza pełnieniem roli zleceniobiorcy firmy windykacyjne mogą skupować zadłużenia, czyli przejmować prawa do wierzytelności. Skoro windykacja może przejąć rolę wierzyciela, może też pozwać dłużnika w sądzie we własnym imieniu. 

Jakie odsetki może naliczać firma windykacyjna? Zgodnie z art. 481 k.c.:

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże, gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. 

Jest to chętnie wykorzystywana metoda przedsądowej windykacji, która często zmusza dłużnika do uregulowania długu. Rosnące odsetki powiększają kwotę należności, motywując go do jak najszybszej spłaty zadłużenia. 

Mam sprawę w sądzie o dług

To jak wygląda rozprawa w sądzie za długi, nie jest zagadnieniem ważnym tylko i wyłącznie dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji. Branża windykacji rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. Wiedza własna jest dobrem bezcennym, które w wielu sytuacjach może uchronić przed podjęciem niewłaściwego działania. 

W momencie, gdy dłużnik odbierze list z sądu, szybkość reakcji jest najważniejsza. Czas stwarza presję, ale przestrzegamy przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji. Kiedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu, z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz któreś z wymienionych pism:

  • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym; 
  • pozew; 
  • wezwanie na rozprawę; 
  • nakaz zapłaty z e-sądu w Lublinie. 

Trzeba pamiętać, że w przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym należy w terminie 14 dni od dostarczenia pisma złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. W przeciwnym razie procedura będzie toczyła się dalej. W postępowaniu nakazowym sytuacja jest dużo trudniejsza. Po wydaniu orzeczenia przez sąd niewiele można zrobić. Spłata po wyroku sądu może zostać rozłożona na raty w wyjątkowych sytuacjach. 

Pozew przeciwko firmie windykacyjnej jest rozwiązaniem, które można zastosować w sytuacji nękania ze strony windykacji. Niepokojącym sygnałem jest telefonowanie lub nachodzenie dłużnika w miejscu zamieszkania o niestandardowych godzinach czy też naruszenie nietykalności fizycznej. 

Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej? 

W pierwszej kolejności windykacja podejmie próbę polubownego rozwiązania sprawy. Jeśli dostaniesz listowne wezwanie do zapłaty lub informację, że Twój dług został przekazany innemu podmiotowi (tzw. cesja wierzytelności), najrozsądniej będzie przekazać dokument w ręce osoby doświadczonej. 

Podstawowa zasada jest taka, że bez względu na okoliczności, nie należy przyznawać się do długu podczas rozmowy z windykatorem. Czy firmy windykacyjne mogą nagrywać rozmowy? – jest to niestety możliwe, choć rozmówca powinien zostać uprzednio poinformowany o fakcie. Nie zawsze ma to miejsce, dlatego tak ważne jest, by zachować dystans i nie zdradzać windykacji szczegółów dotyczących Twojej sytuacji. 

Nie ma konkretnego sposobu na pozbycie się firmy windykacyjnej na etapie przedsądowym.  Kluczowy jest moment, w którym dłużnik odbierze nakaz zapłaty. Wówczas jest moment na działanie. Poza złożeniem sprzeciwu od nakazu zapłaty skuteczną formą wsparcia dłużnika jest nawiązanie współpracy z kancelarią specjalizującą się w oddłużaniu. 

Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do sądu?

Jest to jak najbardziej możliwe, jeśli polubowne próby skłonienia dłużnika do uregulowania zadłużenia skończą się niepowodzeniem.

Po jakim czasie przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?

Większość roszczeń przedawnia się po 6 latach. Wyjątek stanowią roszczenia okresowe, które przedawniają się po 3 latach np. czynsz za mieszkanie. 

Czy firma windykacyjna może wejść na pensję?

Wynagrodzenie zająć może tylko komornik. Firmy windykacyjne nie posiadają uprawnień do zajmowania majątku dłużnika. 

Po jakim czasie windykacja oddaję sprawę do sądu?

Wszystko zależy od szybkości działania firmy windykacyjnej. Zwykle sprawa trafia do sądu, kiedy windykacja mimo zastosowania wielu metod nie jest w stanie odzyskać zobowiązania. 

Moment, w którym windykator wyczerpie wszelkie sposoby działania, prowadzi do sytuacji, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami