List do prezydenta miasta o umorzenie długu to ostatnia deska ratunku dla dłużników, którzy zalegają ze spłatą czynszu. Problem ten niestety dotyka wiele osób zamieszkujących mieszkania komunalne. Na szczęście najemcy mają możliwość złożyć wniosek o umorzenie długu czynszowego w części lub w całości. W artykule wyjaśniamy, jak wyjść z długu czynszowego oraz jak prawidłowo sporządzić wniosek o umorzenie zadłużenia. 

Czytaj również: Umorzenie długu hipotecznego

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Rządowa pomoc dla zadłużonych

Mieszkania komunalne przyznawane są osobom, których zarobki uniemożliwiają zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku prywatnym. W przeciwieństwie do mieszkań socjalnych, mieszkania komunalne cechuje wyższy czynsz i zazwyczaj także wyższy standard. Nie zmienia to jednak faktu, że takie mieszkania przydzielane są głównie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Niestabilny grunt finansowy często prowadzi do opóźnień w spłacie czynszu i narastającego długu.

Jak każde roszczenie, dług czynszowy objęty jest określonym terminem ważności. Nie ma sensu czekać, aż zadłużenie ulegnie przedawnieniu. Czynsz za wynajem należy do kategorii roszczeń o świadczenie okresowe. Powołując się na art. 118 Kodeksu cywilnego: 

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Głównym celem rządowej pomocy dla zadłużonych jest zapobieganie sytuacji, w której dłużnik traci miejsce zamieszkania i środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Programy rządowe przewidują częściowe umorzenie długu czynszowego, umożliwiając dłużnikom poprawę kondycji finansowej. 

Wiele gmin przejęło inicjatywę, w ramach której osoby zadłużone mają szansę na uzyskanie ulgi czynszowej. Takie projekty dają możliwość zredukowania do 70% długu. Szczegółowych informacji należy szukać w urzędzie miasta. Niektóre gminy akceptują również tzw. świadczenia niepieniężne w formie odpracowania długu czynszowego. 

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego 

Mieszkaniem komunalnym zarządza gmina i to właśnie tam w pierwszej kolejności należy składać wniosek o umorzenie zadłużenia. Pismo należy kierować bezpośrednio do wójta gminy lub burmistrza. O umorzenie długu mogą starać się tylko osoby w trudnej sytuacji majątkowej lub rodzinnej, dlatego wniosek musi zostać odpowiednio uargumentowany. Zaznaczamy, że dłużnik może wnioskować o umorzenie długu nawet na etapie postępowania egzekucyjnego. Niezależnie od tego, jak daleko sprawy zaszły, warto takie podanie złożyć. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który sporządzi wniosek za Ciebie. 

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak wzór pisma do prezydenta miasta o umorzenie długu. Może on przyjąć formę wniosku, ale nie ma ogólnie przyjętego wzoru. Do pisma można załączyć dokumenty potwierdzające trudną sytuację dłużnika np. w sytuacji nagłego  wypadku jest to orzeczenie o niepełnosprawności lub rachunki za leczenie. 

Umorzenie długu z powodu choroby

Chory może zostać zwolniony z długu w dwóch przypadkach:

  • jest ubezwłasnowolniony ze względu na chorobę psychiczną; 
  • jego sytuacja materialna pogorszyła się ze względu na nagłą chorobę.

Skupmy się na drugim przykładzie, który zdarza się zdecydowanie częściej. Objawy choroby mogą zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie, zmieniając sytuację życiową o 180° . Kosztowne leczenie, wizyty u specjalistów i niezdolność do podjęcia pracy uniemożliwiają regularną spłatę długu. 

Umorzenie długu przez sąd

Dochodzenie długu z tytułu zaległego czynszu odbywa się w trzech etapach:

  1. postępowanie przedsądowe;
  2. postępowanie sądowe;
  3. postępowanie komornicze.

Sądowe rozstrzyganie sporu jest nieprzyjemne dla obu stron. Zanim sprawa trafi „na wokandę”, wierzyciel będzie starał się rozwiązać sprawę polubownie. Jeśli jego starania okażą się bezskuteczne, sprawa zostanie zgłoszona do sądu rejonowego. 

Dłużnik musi wykazać przed sądem, że jego aktualna sytuacja wyklucza go z pracy zawodowej lub z innych powodów nie jest w stanie uregulować zaległego czynszu, nie rezygnując jednocześnie z zaspokojenia podstawowych potrzeb. Jak to zrobić? Ponownie poprzez złożenie wniosku o umorzenie długu. Tutaj jednak najlepiej powołać się na wiedzę prawnika. Doświadczony fachowiec spisze podanie w sposób jak najlepiej odpowiadający potrzebom i interesom dłużnika. 

Czy dług może zostać umorzony?

Tak, jeśli dłużnik wykaże, że znajduje się w trudnej sytuacji życiowo-materialnej. 

Kiedy można umorzyć dług?

Podanie o umorzenie długu można składać zarówno w postępowaniu przedsądowym, jak również w tracie postępowania egzekucyjnego. 

Jak napisać wniosek o umorzenie długu?

We wniosku powinny znaleźć się podstawowe dane, prośba i uzasadnienie prośby. Nie ma ogólnie uznawanego wzoru takiego wniosku, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca. 

List do prezydenta miasta o umorzenie długu to ostateczne rozwiązanie, które w większości przypadków nie jest konieczne.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia:

  • Gawroński H., Egzekucja i restrukturyzacja długów czynszowych, [w:] „Przegląd komunalny”, Poznań, 2021
  • Jasnoch M., Programy osłonowe jako systemowe podejście do problemów społecznych, Warszawa, 2013, s. 42-44