Negocjacje z wierzycielem

Bywają sytuacje, w których dłużnicy nie mają już możliwości dochodzenia swoich praw w sporach z bankami i parabankimi przed sądem czy chociażby przed postawieniem całej kwoty w stan wymagalności – najczęściej dzieje się tak w odniesieniu do starych zobowiązań, wielokrotnie sprzedawanych na mocy umowy cesji, czy takich, co do których egzekucja przez wiele lat była nieskuteczna, lecz po długim czasie znów do naszych drzwi zapukał komornik. W takiej sytuacji kluczowym rozwiązaniem będzie postępowanie negocjacyjne, które doprowadzi do wypracowania warunków dogodnej spłaty zobowiązania przy uwzględnieniu wpłat dokonywanych przez dłużnika oraz umorzeniu np. odsetkowej części zobowiązania. 

Jednakże podczas prowadzenia negocjacji z wierzycielem niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności z zakresu technik negocjacyjnych, która to wiedza zagwarantuje wypracowanie korzystnych dla dłużnika warunków ugody. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Koniecznie przed przystąpieniem do rozmów negocjacyjnych!

Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że jako stronie reprezentującej dłużnika to na jego interesie będzie zależało nam najbardziej, jednakże przystępując do negocjacji, musimy mieć na względzie, że konieczne będzie wypracowanie kompromisu (więc i my musimy być elastyczni i gotowi na ustępstwa), a przede wszystkim, że ugodę trzeba będzie realizować, a więc dokonywać wpłat na zasadach ustalonych w dokumencie. Rozmowy negocjacyjne mogą zaowocować naprawdę korzystnymi dla dłużnika warunkami (np. umorzenie odsetkowej części zobowiązania, która szczególnie przy starych długach często wielokrotnie przewyższa wysokość należności głównej), dlatego tak istotna jest profesjonalna reprezentacja dłużnika. 

Przed rozpoczęciem rozmów z wierzycielem konieczna jest szczegółowa analiza struktury zadłużenia oraz opracowanie, na podstawie pozyskanych danych, propozycji początkowej, która pozwoliłaby na realną spłatę istniejącego zadłużenia, należy dopracować strategię negocjacyjną oraz możliwe scenariusze, tak aby sprawę doprowadzić do skutku w jak najszybszym terminie. Ważne jest przy tym, aby być świadomym swoich możliwości finansowych, tak aby wypracowana ugoda rzeczywiście doprowadziła do odstąpienia od egzekucji i dobrowolnej, systematycznej spłaty ustalonego z wierzycielem zadłużenia.

Problemy w negocjacjach z bankami – Jak poradzić sobie z twardym negocjatorem? (Negocjacje z wierzycielem)

Negocjacja z bankami nastręcza wielu trudności, gdyż banki najczęściej korzystają z pomocy profesjonalnego wsparcia, a umowy i ugody bankowe obwarowane są szeregiem wymagań, które musi spełniać dłużnik, aby do zawarcia takiej ugody w ogóle doszło. Bez wątpienia, więc przed przystąpieniem do rozmów restrukturyzacyjnych, które miałyby zakończyć się zawarciem porozumienia, warto skorzystać ze wsparcia prawnika specjalizującego się w prawie bankowym oraz rynków finansowych, ponieważ ten może dostrzec w umowie zapisy niejasne czy nawet niezgodne z obowiązującym prawem, które mogą spowodować, iż bank będzie przychylniejszy dla naszych wniosków ugodowych.

Negocjacje z wierzycielem – krok po kroku 

Analiza sytuacji finansowej

Zanim przystąpimy do rokowań z wierzycielem, dobrze jest dokonać szczegółowej analizy swojej sytuacji finansowej tj. ustalić wszystkich wierzycieli oraz kwoty zobowiązania wraz ze strukturą zadłużenia – ile winni jesteśmy tytułem należności głównej, ile z kwoty należnej stanowią odsetki umowne, a ile np. odsetki za opóźnienie. Kiedy już ustalimy listę wierzycieli, należy również określić swoje rzeczywiste możliwości finansowe tj. ustalić ile po odliczeniu kosztów bieżącego utrzymania będziemy w stanie przeznaczyć na spłatę poszczególnych należności. Krok ten jest o tyle istotny, że poczynione na tym etapie ustalenia będą stanowiły punkt wyjścia dla wstępnych propozycji ugodowych oraz wyboru taktyki negocjacyjnej.

Wyjściowa propozycja ugodowa – negocjacje z wierzycielem

Następnie, kiedy już w procesie analizy finansowej ustaliliśmy wstępne propozycję spłaty, musimy skierować do wierzyciela wniosek z propozycją ugodowej spłaty zobowiązania. Na wstępie warto jest skierować wniosek ogólny, wskazujący naszą chęć polubownej spłaty, opisując przy tym swoja sytuację finansową, tak aby uwiarygodnić swoje stanowisko. Dobrze jest zatem, kierując taki wniosek przedstawić dokumenty uprawdopodabniające nasze rzeczywiste możliwości finansowe oraz wszelkie okoliczności powołane we wniosku wskazujące  np. na pogorszenie się naszej sytuacji finansowej, która uzasadniałaby podjęcie ugody zmieniającej warunki spłaty.

Utrzymuj stały kontakt z wierzycielem – reaguj na propozycję wierzycieli

Ważne jest, by pozostawać w stałym kontakcie z wierzycielem, tak aby ten miał pewność, że naszą intencją jest dogadanie się w kwestii warunków spłaty, a nie tylko odwleczenie nieuniknionego – egzekucji komorniczej. Musimy więc odbierać telefony, reagować na korespondencję z propozycjami kierowanymi przez wierzycieli, tak aby wypracować zadowalające obie strony warunki spłaty. Nasza postawa w trakcie negocjacji ma duży wpływ na ostateczny kształt porozumienia oraz co ważniejsze podejście wierzyciela do sprawy – jeżeli będziemy rzetelni w podejmowanych działaniach, z pewnością wierzyciel będzie zdecydowanie bardziej wyrozumiały dla naszej sytuacji oraz wysuwanych przez nas na późniejszych etapach propozycji. 

Realizuj postanowienia ugody!

Na wstępie wskazać należy, że jeśli nie jesteś w stanie realizować postanowień ugody, nie warto rozpoczynać rokowań, ponieważ podpisanie ugody, bez zamiaru jej spłaty może w negatywny sposób wpłynąć na relacje z wierzycielem i podejmowane przez niego działania – ugoda ma również szereg negatywnych konsekwencji procesowych, a nadto przerywa bieg przedawnienia roszczenia.

Jeśli natomiast rokowania zakończyły się podpisaniem porozumienia, ważnym jest należyte wykonywanie ugody, a w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów ze spłatą poinformowanie wierzyciela i uzgodnienie terminu zapłaty należności. Jeżeli nie będziemy w sposób należyty realizować postanowień ugody, wierzyciel ugodę taką może wypowiedzieć, a następnie skierować sprawę do sądu lub wszcząć egzekucję komorniczą, jeżeli posiada tytułu wykonawczego.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!