Pożyczka lub kredyt to czasem ostateczne rozwiązanie. Kiedy sytuacja finansowa jest trudna, przedawnienie długu jest zagadnieniem, którym warto się zainteresować. Może się jednak okazać, że niektóre z Twoich zobowiązań się przedawniły i nie musisz ich spłacać. Co oznacza, że dług się przedawnia? Jak liczyć przedawnienie długu?

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Co oznacza, że dług się przedawnia?

Każdy dług ma swój termin wymagalności, po którego upływie wierzyciel nie może dochodzić roszczenia. Jeżeli dług ulegnie przedawnieniu, czyli minie termin wymagalności roszczenia, dłużnik może uchylić się od spłaty zaległego zobowiązania.

Termin przedawnienia nie jest stały i różni się w zależności od rodzaju długu. Wierzyciel na ogół dba o swój interes i stara się nie doprowadzić do przedawnienia długu. Nie wyklucza to jednak możliwości, że wierzyciel zaniedba sprawę lub przeoczy termin wymagalności roszczenia. 

Jak liczyć przedawnienie długu?

Kwestię przedawnienia roszczenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego art. 117-124. Poza wyszczególnieniem terminu przedawnienia dla konkretnych roszczeń znajdziemy tam również podpowiedź, jak liczyć bieg przedawnienia:

art. 102 § 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

art. 120 § 2. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.

oraz jak interpretować termin przedawnienia: 

art. 118 […] Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Kiedy i jakie długi ulegają przedawnieniu

Podstawowy termin przedawnienia zakłada termin 6-letni (art. 118 k.c). Zgodnie z aktualnymi przepisami, jeżeli wymagalność długu liczy się od dnia 12 lipca 2021 roku i obowiązuje go podstawowy termin przedawniania, to traci on wymagalność dopiero 12 lipca 2027 roku.  Istnieją jednak wyjątki, kiedy termin ten jest krótszy. 

1 rok:

  • roszczenia wynajmującego związane z wyrządzeniem szkody przez najemcę;
  • roszczenia z tytułu umowy przewozu np. jazda bez biletu;

2 lata:

  • roszczenia z umowy o dzieło;
  • roszczenia z tytułu debetu na koncie;

3 lata:

  • roszczenia związane z działalnością gospodarczą;
  • roszczenia o świadczenia okresowe;
  • roszczenia z umowy ubezpieczenia;
  • alimenty;

5 lat: 

  • roszczenia z tytułu zobowiązań podatkowych; 

6 lat:

  • podstawowy termin-dotyczy wszystkich roszczeń, o ile przepisy nie stanowią inaczej (art. 118 k.c.);
  • przedawnienie długu po wyroku sądu.

Ważne! W przypadku zobowiązań podatkowych termin przedawnienia rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym upływa data wymagalności. Jest to jedyny wyjątek, gdzie czas, w którym można dochodzić roszczeń, jest liczony od ostatniego dnia roku, a nie od daty wymagalności samego zobowiązania.

Wniosek o przedawnienie długu. Gdzie zgłosić przedawnienie długu?

Niestety, jeśli sam nie zadbasz o swój interes, to inni też tego nie zrobią. Przedawnienie długu  nie jest uwzględnianie przez sąd tak długo, jak nie złożysz odpowiedniego zarzutu. Upłynięcie terminu ważności należy rozumieć jako możliwość wnioskowania o przedawnienie długu, nie jako automatyczne anulowanie długu.

Przedawnienie długu nie jest równoznaczne, z tym że jest on nieważny. W świetle prawa to dłużnik ma obowiązek udowodnić, że roszczenia są przedawnione. Nie ma konkretnego wzoru wniosku o przedawnienie, gdyż nie jest on formalnym pismem w świecie prawnym. Jeśli upewniłeś się, że dług uległ przedawnieniu, a wierzyciel w dalszym ciągu wymaga byś go  uregulował, możesz podnieść zarzut  przedawnienia. Jeśli wierzyciel dochodzi roszczenia na drogą sądową, możesz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeszcze innym sposobem jest wniesienie pozwu o ustalenie przedawnienia długu.

To, którą metodę wybrać, najlepiej ustalić ze specjalistą. Dodatkowo osoba doświadczona pomoże Ci sporządzić wiarygodną argumentację. Odpowiedni dobór argumentów pomoże Ci uwolnić się od wierzyciela. 

Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?

Firmy windykacyjne potrafią być bezwzględne wobec dłużnika. Nachalne telefony, uciążliwe wiadomości potrafią niemal każdego wyprowadzić z równowagi. Dług w firmie windykacyjnej przedawnia się na takich samych warunkach, jak określono powyżej. Sprawa komplikuje się, gdy dług zostaje sprzedany innemu podmiotowi. 

Cesja wierzytelności jest dość popularnym rozwiązaniem stosowanym przez pożyczkodawców. Polega ona na sprzedaniu długu innemu wierzycielowi. Na podstawie zawartej między wierzycielami umowy, odpowiedzialność za ściągnięcie długu przechodzi na inny podmiot. 

Co, jeśli cesja wierzytelności zostanie dokonana na przedawnionym długu? Czy jest to w ogóle możliwe? Cesja wierzytelności nie przerywa biegu przedawnienia.

Przedawnienie długu u komornika

Teoretycznie dług u komornika może ulec przedawnieniu, ale w praktyce to po prostu się nie zdarza. Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem windykacji, która jest następstwem orzeczenia sądu. Jeśli komornik nie ma możliwości wyegzekwowania należności (bo dłużnik nie posiada wystarczającego majątku, który podlega egzekucji), postępowanie zostaje umorzone. 

Żeby dług uległ w takiej sytuacji przedawnieniu, sprawa musiałaby pozostać w zawieszeniu przez 6 lat. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kiedy sprawa trafia do komornika, przerywa się bieg przedawnienia i termin jest liczony od nowa.

Jak sprawdzić przedawnienie długu?

Jednym ze sposobów, aby sprawdzić, czy dług uległ przedawnieniu, jest bezpośredni kontakt się z wierzycielem w celu uzyskania informacji. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ celem jest unikanie przypominania o sobie i swoim zadłużeniu. Zamiast tego, lepszą metodą jest skorzystanie z Biura Informacji Kredytowej (BIK). BIK przechowuje aktualne informacje dotyczące zadłużenia oraz historię kredytową, co umożliwia sprawdzenie statusu długu bez konieczności kontaktowania się bezpośrednio z wierzycielem.

Jakie długi nie ulegają przedawnieniu?

Przedawnieniu nie ulegają głównie roszczenia niepieniężne. Jest to szczególny rodzaj roszczeń, z którymi w rzeczywistości rzadko ma się styczność. 

Wśród majątkowych roszczeń nie przedawniają się roszczenia windykacyjne, roszczenia o zniesienie współwłasności i roszczenia o zaprzestaniu naruszeń.  

Czy długi przedawniają się automatycznie?

Niestety nie. Gdy dług się przedawnia, nie staje się nieważny z automatu. Dłużnik zobowiązany jest udowodnić, że roszczenie straciło ważność np. wnieść do sądu zarzut przedawnienia roszczenia. 

Czy przedawniony dług trzeba spłacić?

Przedawnienie długu jest równoznaczne z pozbawieniem roszczenia wymagalności. W takim spłata długu jest tylko  i wyłącznie wyrazem dobrej woli dłużnika. 

Czy komornik może egzekwować dług przedawniony?

Prawo zabrania egzekwowania długu, który uległ przedawnieniu. Może się jednak zdarzyć, że do komornika trafi przedawnione roszczenie, gdyż badanie wymagalności nie jest jego obowiązkiem. 

Dłużnik ma prawo bronić się przed egzekucją, wytaczając powództwo egzekucyjne. Przedawnienie długu musi zostać przez dłużnika uwierzytelnione. Inaczej postępowanie toczy się dalej. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia