Czy kiedykolwiek nie otrzymałeś przesyłki sądowej, która była do Ciebie kierowana? Przesyłka sądowa – dlaczego doręczenie jej jest tak ważne? W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Ci temat związany z niewłaściwym doręczeniem przesyłki sądowej. Krok po kroku przedstawimy Ci możliwe scenariusze związane z doręczeniem przesyłki sądowej.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Listonosz nie zastał Cię w mieszkaniu

Co się stanie w sytuacji, w której listonosz zajmujący się doręczaniem pism sądowych nie zastanie Cię w mieszkaniu? Zgodnie z art. 138 k.p.c. jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. 

Dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism.

Co w sytuacji, w której taki sposób doręczenia okazałby się jednak niemożliwy? 

W takich okolicznościach zgodnie z art. 139 k.p.c. należy złożyć pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.

Jak więc postąpić w sytuacji, gdy dowiadujemy się, iż przesyłka sądowa wysyłana była na niewłaściwy adres? 

Przede wszystkim wskazać należy, iż momentem w którym dowiesz się o tym, iż kierowana do Ciebie korespondencja sądowa została wysłana pod zły adres zazwyczaj jest moment w którym w sprawie pojawił się komornik. Możesz się o tym dowiedzieć na przykład wtedy, kiedy komornik zajmie Ci wynagrodzenie z tytułu pracy, renty czy emerytury. Co istotne, komornik pojawia się w momencie, kiedy wobec dłużnika istnieje tytuł wykonawczy. To właśnie na jego podstawie komornik będzie dochodził od Ciebie kwot należnych wierzycielowi.

Jak zatem powinieneś się zachować i co zrobić w sytuacji, w której okaże się, iż pozew wraz z nakazem zapłaty czy też wyrok zaoczny zostały do Ciebie wysłane, jednakże na adres, pod którym nie zamieszkiwałeś? 

Przesyłka sądowa wysłana na zły adres – co możesz wtedy zrobić? 

Pierwszym krokiem jest złożenie sprzeciwu, a następnie wniosku o przywrócenie terminu. Musisz jednak pamiętać, iż chcąc wykazać przed Sądem, że adres pod którym doręczano korespondencję do Ciebie nie dotarł i nie miałeś szansy się z nim zapoznać musisz przedstawić dowody, które pomogą Ci wykazać, iż adres wskazany w w/w korespondencji nie był właściwy. 

Jakie dowody możesz przedstawić by potwierdzić fakt, że przesyłka sądowa została wysłana na zły adres?

Śpieszymy z odpowiedzią,  możesz przedłożyć np. potwierdzenie meldunku, umowę najmu, umowę o pracę, oświadczenie np. sąsiadki, męża, żony, rodziców, znajomych, które potwierdzi, że faktycznie w momencie doręczenia korespondencji nie przebywałeś pod adresem wskazanym w piśmie. 

Dlaczego tak ważne jest aby podejmowane przez Ciebie działania były możliwie najszybsze ? Ma to związek z tym, iż przeciwko Tobie prowadzona jest egzekucja. Ważne zatem by jak najszybciej rozwiązać tą sprawę i nie dopuścić np. do tego by komornik egzekwował kwoty wskazane przez wierzyciela w pozwie, który rzeczywiście do Ciebie nie dotarł nie miałeś zatem szansy podjąć obrony.

Jakie działania powinieneś podjąć?

W takiej sytuacji powinieneś postarać się skompletować wszystkie dokumenty w których posiadaniu jesteś i które to dokumenty pomogą Ci wykazać, iż faktycznie nie mieszkałeś pod adresem wskazanym w korespondencji sądowej. Następnym krokiem jaki możesz podjąć jest skonsultowanie swojej sytuacji z prawnikiem, to on będzie w stanie ocenić całą sytuacje z prawnego punktu widzenia, i pomóc Ci dobrać najlepszą linię obrony. Przez to, że przesyłka sądowa została wysłana na zły adres, nie miałeś możliwości zapoznać się z jej treścią. Dodatkowo najpewniej zawierała ona pozew wraz z nakazem zapłaty, na który możesz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty.

W takiej sytuacji możesz również złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne, bowiem komornik w przypadku złożenia w/w wniosku umorzy postępowanie egzekucyjne co oznacza, iż przestanie pobierać z Twojego konta nienależne wówczas wierzytelności. Następnym krokiem będzie złożenie do sądu pisma w przedmiocie przywrócenia terminu. Jeśli Sąd przywróci Ci termin, będziesz miał możliwość podjąć stosowne działania dla obrony swych praw.  

Mamy nadzieję, że w dzisiejszym wpisie przybliżyliśmy Ci kwestię związane z przesyłką sądowa wysłaną na zły adres, oraz czynności jakie w związku z tym powinieneś podjąć. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownicy kancelarii chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!