Przed nami długo wyczekiwany cykl obniżek stóp procentowych. Z niecierpliwością oczekujemy na decyzję banków centralnych w sprawie wprowadzenia obniżek. To, który z nich jako pierwszy odnotuje spadek stóp procentowych w 2024 r., ma duży wpływ na rynek finansowy. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia kredytobiorców.  Prognozy makroekonomiczne wskazują, że stopy procentowe spadną w tym roku 50 pkt. bazowych, co oznacza, że główna stopa procentowa NBP wyniesie 5,25 %.  Jakie są przewidywania w sprawie obniżki stóp procentowych na rok 2024? Odpowiadamy. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Jak stopy procentowe kształtują raty kredytu?

Wraz z rosnącą inflacją kredytobiorcy ze zmienną stopą oprocentowania znaleźli się w trudnym położeniu. Podwyższanie stóp procentowych to jeden ze sposobów walki z galopującą inflacją, o czym boleśnie przekonało się kilkaset tysięcy Polaków spłacających kredyty. Im wyższe stopy procentowe, tym silniejsza waluta. Jednak wyższe stopy procentowe to również wyższe oprocentowanie kredytu i wyższe raty kredytu. 

Ostatnie posiedzenie PRR miało miejsce pod koniec 2023 r. i na ten moment nic nie wskazuje, aby przewidywano wznowienie cyklu podwyżek stóp procentowych. W Polsce doszło już do dwukrotnej obniżki stóp procentowych – o 25 i 75 pb. Prezes NBP twierdzi, że w drugiej połowie 2025 r. inflacja powinna zejść do progu około 2,5%.  Od niedawna mówi się już o szerszej skali cyklu obniżek. Czy ten optymistyczny scenariusz ma prawo się spełnić?

Stopy procentowe 2024 w globalnej gospodarce 

W ostatnim czasie wytworzyły się dwa obozy: jedni twierdzą, że globalny cykl obniżek stóp procentowych to tylko kwestia czasu, drudzy, że entuzjazm został rozbudzony zdecydowanie zbyt szybko. Prawda jest taka, że inflacja zwolniła, ale wysokie ceny wciąż są zmartwieniem, choć na tle Europy Polska ma się całkiem nieźle (tym bardziej że znajdujemy się w europejskiej czołówce państw prognozujących wzrost gospodarczy). 

Rada Prezesów EBC zwraca uwagę, że stabilizacja cen jest kwestią priorytetową i dopiero w następnej kolejności można zająć się kwestią obniżki stóp. Pomimo sprzecznych wiadomości,  Europejski Bank Centralny planuje redukcję stóp procentowych w 2024 r. aż o 150 pb. O ile obniżka jest realnym scenariuszem, o tyle jednak ciężko przewidzieć, czy spadek będzie aż tak drastyczny.

Pozytywne wieści docierają również banku centralnego Stanów Zjednoczonych (FED). Członkowie komitetu zakładają trzy, a według niektórych źródeł nawet cztery cięcia stóp procentowych. Na decyzje banków centralnych musimy jeszcze trochę poczekać, natomiast jedno jest pewne – nie warto stuprocentowo sugerować się oczekiwaniami rynku. Bez cienia wątpliwości jednak czeka nas poluzowanie globalnej polityki monetarnej, a to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty walutowe.

Pomagamy w najróżniejszych sytuacjach

Legal Media to kancelaria, w której łączymy nasze hobby z pasją do niesienia pomocy. Wspieramy konsumentów na drodze do odzyskania płynności finansowej, jak również walczymy o odszkodowania od banków i innych instytucji finansowych. Wstępna analiza pozwala nam zapoznać się z Twoją sytuacją, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować najskuteczniejszą drogę działania. 

Jakie są prognozy dotyczące stóp procentowych banków centralnych w 2024 roku?

Zakłada się, że banki centralne w 2024 roku zgodnie planują cięcia stóp procentowych.

Jakie działania podejmowane przez banki centralne wpłyną na wartość USD, EUR i PLN?

Obniżka stóp procentowych oznacza umocnienie się (spadek) kursu waluty. 

Jaki jest wpływ decyzji banków centralnych na rynek inwestycyjny?

Ogólna zasada jest taka, że im niższe stopy procentowe, tym wyższe ceny akcji, ale też niższe koszty kredytu inwestycyjnego. 

Dlaczego istotne są obniżki stóp procentowych w globalnej gospodarce?

Konsekwencją podwyżki stóp procentowych jest recesja. Natomiast obniżka stóp procentowych pobudza gospodarkę. 

Czy obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć na ożywienie gospodarki w nadchodzącym roku?

Cykl obniżek stóp procentowych ma przede wszystkim pobudzić gospodarkę. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia:

  • Przybylska-Kapuścińska W., Krytyka celów i instrumentów polityki pieniężnej współczesnych banków centralnych, [w:] „Współczesna bankowość centralna”, Warszawa, 2012
  • Szelągowska A., Polityka niskich stóp procentowych a stan polskiej gospodarki, [w:] „Journal of Management and Finance”, 2013, [dostep z dnia: 6.01.24], https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171291945