Wśród osób zagrożonych egzekucją komorniczą toczy się żywa dyskusja jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika. Brak majątku, który podlega egzekucji, nie oznacza, że komornik zupełnie zaniecha swoich czynności. W takiej sytuacji najczęściej zajęciu podlega zwrot podatku, a co gorsza, komornik może zająć nadpłatę z podatku kilkukrotnie. Jak bronić się przed zajęciem zwrotu podatku przed komornika i czy to w ogóle możliwe? 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Czy komornik zabiera cały zwrot podatku?

Komornik może zająć tylko tę część zwrotu, która przekracza kwotę wolną od zajęcia, czyli taką, która nie podlega egzekucji. Kwota wolna od zajęcia zmienia się co roku i zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W 2023 roku wynosi ona 2 617,50 zł, a od lipca 2023 r. wynosić będzie 2 700 zł, co oznacza, że jeśli zwrot podatku nie przekracza tej kwoty, to nie będzie on podlegał zajęciu.

Komornik ma jednak prawo zająć cały zwrot podatku, jeśli całość nadpłaty zostanie przekazana na poczet zadłużenia. Przedstawiamy fragment art. 902(2) Kodeksu postępowania cywilnego, który brzmi: 

Zajęcie nadpłaty i zwrotu podatku obejmuje wszelkie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku istniejące w chwili zajęcia oraz powstałe po zajęciu.

jednocześnie:

Nadwyżkę środków pieniężnych uzyskanych z tytułu zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku komornik zwraca bezpośrednio dłużnikowi.

To, ile komornik może zabrać ze zwrotu podatku, jest zależne od kwoty zadłużenia. Nie ma możliwości, by w ramach egzekucji zajęto więcej środków pieniężnych, niż jest to konieczne. 

Komornik Urząd Skarbowy forum

Wśród dłużników wątpliwości budzi kwestia, jak długo ważne jest zajęcie komornicze w Urzędzie Skarbowym. Zgodnie z nową ustawą, zajęcie wierzytelności będzie skuteczne bez ograniczenia czasowego, czyli aż do momentu, gdy zostanie ono uchylone przez komornika. 

Dotychczas obowiązywał roczny okres skuteczności takiego zajęcia, po którego upływie należności ulegały zwolnieniu z egzekucji.  Zmiana jest niewątpliwie korzystna dla wierzycieli, ponieważ pozwala na prowadzenie egzekucji przez dłuższy czas i zwiększa szanse na odzyskanie długu.

Od 1 września 2022 r. wystarczy tylko jedno wezwanie skierowane przez komornika do Urzędu Skarbowego, aby wierzyciel mógł prowadzić egzekucję długu praktycznie przez cały czas. To oznacza, że wierzyciel nie będzie już musiał pamiętać o corocznym składaniu wniosku w celu przedłużenia skuteczności zajęcia wierzytelności.

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika 2023

Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie egzekucji jest regularna spłata zobowiązania. Niestety los nie zawsze układa się po naszej myśli. Prawo restrykcyjnie podchodzi do kwestii postępowania egzekucyjnego, dlatego nie ma sposobu, by obejść przepisy. 

Bardzo ważne jest, by w momencie pogorszenia sytuacji finansowej reagować szybko. Warto spróbować negocjacji z wierzycielem, za sprawą których możliwe jest ustalenie spłaty zadłużenia na warunkach korzystniejszych dla dłużnika. Dochodzi również zagadnienie takie jak ugoda z komornikiem a zwrot podatku. 

Teoretycznie możliwe jest, by porozumieć się z komornikiem i nawet na etapie egzekucji zacząć regularnie spłacać zadłużenie. Z oczywistych względów rzadko się zdarza, by osoba niewypłacalna miała możliwość uregulowania długu w postępowaniu komorniczym. 

Na pytanie jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, czy negocjacje się powiodą, zależy w dużej mierze od nastawiania obu stron. 

Czy Urząd Skarbowy informuje o zajęciu zwrotu podatku? 

Niestety nie ma co liczyć, że Urząd pójdzie w tej kwestii dłużnikowi na rękę, bo nie należy to do jego obowiązków. W takim razie jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku? 

W tym celu najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Skarbowym. Alternatywnym sposobem jest zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego, w którym można samodzielnie kontrolować status  zwrotu podatku. Możliwe jest też, że kancelaria komornicza sama powiadomi dłużnika o zajęciu zwrotu podatku. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!