Osoby posiadające problemy finansowe szukają najlepszych rozwiązań na uwolnienie się od ciężaru długów. Część postanawia dogadać się z wierzycielami, inni skłaniają się w kierunku upadłości konsumenckiej. Nie każdy jednak wie czym różnią się obie procedury oraz, że można je połączyć. Tocząca się egzekucja nie wyklucza staranie się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Upadłość konsumencka a egzekucja – co musisz wiedzieć?

Może wydawać się, że oba postępowania są tożsame, w końcu prowadzą do pozbycia się długów. Skutki prawne są jednak zgoła inne. Jakie są różnice między postępowaniem egzekucyjnym komornika a upadłością? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat obu postępowań. 

  • Upadłość konsumencka jest szansą na nowy start dla dłużnika, pozwala zadłużonym na uwolnienie się od długów. Postępowanie prowadzone jest na wniosek dłużnika i jest w pełni dobrowolne. Upadłość wstrzymuje egzekucję i narastanie odsetek. Majątek dłużnika przechodzi w ręce syndyka, który ma za zadanie zaspokoić dotychczasowe roszczenia wierzycieli. 

Więcej informacji na temat postępowania upadłościowego i jego konsekwencji znajdziesz tutaj: https://legalmedia.pl/upadlosc-konsumencka-jakie-sa-skutki-dla-dluznikow/ 

  • Egzekucja komornicza to przymusowe postępowanie wobec dłużnika wszczynane na wniosek wierzyciela. Prowadzi do pokrycia zobowiązań wobec jednego, konkretnego wierzyciela. Dłużnik zostaje obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego, w czasie którego naliczane są odsetki. Te z kolei  muszą zostać uregulowane. 

Podsumowując, najważniejszą różnicą w obu postępowaniach jest kwestia dobrowolności, egzekucja komornicza jest przymusowa, podczas gdy ogłoszenie upadłości to dobrowolna i nieprzymusowa decyzja dłużnika. Komornik działa w imieniu jednego wierzyciela i zaspokaja tylko jego roszczenia, upadłość zakłada natomiast całkowite oddłużenie. 

Syndyk a komornik

Syndyk powoływany jest przez sąd upadłościowy w celu realizacji postępowania upadłościowego. Przejmuje zarząd nad majątkiem upadłego, aby zaspokoić roszczenia wszystkich wierzycieli. Syndyk działa na rzecz upadłego. 

Komornik z drugiej strony działa na rzecz konkretnego wierzyciela w celu zabezpieczenia jego roszczenia. Jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, wykonującym orzeczenia sądowe. 

Upadłość konsumencka w trakcie egzekucji komorniczej 

Znając różnice obu postępowań, odpowiedzmy sobie na pytanie – czy można ogłosić upadłość konsumencką mając komornika? 

Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie wstrzymuje prowadzonych egzekucji, jednak pozytywne rozpatrzenie wniosku i ogłoszenie upadłości, już tak. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi zostać prawidłowo i szczegółowo uzasadniony. Niezbędny jest dokładny opis sytuacji materialnej dłużnika. Nieodpowiednie uzasadnienie może skutkować odrzuceniem wniosku, dlatego coraz więcej osób decyduje się na powierzenie prowadzenia tego procesu profesjonaliście.

Egzekucja komornicza zakłada zajmowanie majątku dłużnika, którego osoba po ogłoszeniu upadłości nie posiada. Majątek wchodzi w skład masy upadłościowej i trafia do dyspozycji syndyka. Wszczęcie egzekucji komorniczej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest już niemożliwe.

Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza – Co wybrać? 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, żadna z procedur nie jest remedium na długi. Upadłość konsumencka pozwala na rozpoczęcie życia z czystą kartą, jednakże wiąże się z wieloma skutkami. Najdotkliwszym jest utrata posiadanego majątku. Egzekucja komornicza z drugiej strony nie umarza naszych zobowiązań, istnieje jednak szansa na dogadanie się z komornikiem bądź wierzycielem i ustalenie indywidualnego planu spłaty zobowiązań. 

Jeśli zastanawiasz się nad którąś z opcji, zgłoś się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację finansową  i sprawdzimy, które wyjście jest dla Ciebie korzystniejsze. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!