Koszty upadłości konsumenckiej są integralną częścią postępowania upadłościowego. Warto mieć świadomość, że w trakcie postępowania dłużnik zobowiązany jest pokryć koszty związane z ogłoszeniem bankructwa. Ile kosztuje upadłość konsumencka 2024?

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Postępowanie upadłościowe 2024 

Problem zadłużenia dotyka ludzi na całym świecie. Pożyczki i kredyty to pozornie prosta odpowiedź na rosnące koszty życia. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej w 2022 roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 15 tys. osób. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 5 tys. dłużników. 

Przedstawione dane ukazują niepokojący trend. Coraz więcej osób interesuje się zagadnieniami związanymi z upadłością. Najważniejszą kwestią dla dłużników są koszty postępowania, które, jak wiadomo, w zależności od rodzaju postępowania potrafią być znaczące. Jakie wydatki należy uwzględnić w postępowaniu upadłościowym?

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Pierwszym wydatkiem związanym z postępowaniem upadłościowym jest opłata sądowa za założenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w wysokości 30 zł. Nie można jej pominąć, gdyż w przeciwnym razie sąd nie rozpozna wniosku. Do kosztów zalicza się także wynagrodzenie syndyka wykonującego orzeczenie sądu. Zgodnie z art. 491(9) Prawa upadłościowego: 

1. 

Sąd ustala wynagrodzenie syndyka w postępowaniu prowadzonym według przepisów niniejszego tytułu biorąc pod uwagę wysokość funduszów masy upadłości, stopień zaspokojenia wierzycieli, nakład pracy, zakres czynności podejmowanych w postępowaniu, stopień ich trudności oraz czas trwania postępowania.

2. 

Wynagrodzenie syndyka ustala się w wysokości od jednej czwartej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do jego dwukrotności.

3. 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, jeżeli jest to uzasadnione zwiększonym nakładem pracy syndyka wynikającym w szczególności ze stopnia skomplikowania postępowania oraz liczby wierzycieli.

Co innego, jeśli dłużnik zdecyduje się na wsparcie specjalistów, z pomocą których procedury związane z upadłością przebiegają sprawniej i są w pełni zrozumiałe. Kancelarie zajmujące się oddłużaniem mają mocno zróżnicowane stawki, zatem informacji na ten temat najlepiej jest szukać bezpośrednio u źródła. Koszt prowadzenia sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to na ogół kwota kilku tysięcy złotych. 

Czy warto korzystać z pomocy kancelarii?

Walka z zadłużeniem bywa wyczerpująca i trudna. Ze względu na to zawsze warto udać się do profesjonalisty, który korzystając ze swojego doświadczenia, oceni sytuację „na chłodno”. Upadłość konsumencka nie zawsze jest jedynym sposobem na pozbycie się długu. Z naszej praktyki wynika, że wiele osób zapomina o szeregu innych możliwości. 

Przez proces ogłoszenia upadłości można przejść samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Oczywiście dopełnienie formalności na własną rękę wiąże się z mniejszymi kosztami, jednak trzeba pamiętać, że jest to wymagający i złożony proces. Co za tym idzie, wsparcie fachowców w niektórych przypadkach może okazać się niezbędne. 

Co warto wiedzieć przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej?

Postępowanie upadłościowe to proces czasochłonny i w skrajnych sytuacjach może trwać nawet kilka lat. Upadłość konsumencką można ogłaszać raz na 10 lat, dlatego też musi to być przemyślana decyzja. Plan spłaty wierzycieli ustalany jest na maksymalnie 36 miesięcy (84, jeśli dług powstał na skutek zaniedbania) przy jednoczesnym uwzględnieniu realnych możliwości dłużnika. Oznacza to, że jeśli w ramach planu nie uda się spłacić długu w całości, pozostała część zadłużenia zostanie umorzona. Więcej na ten temat znajduje się w art. 491 (15) Prawa upadłościowego. 

Umorzeniu podlegają wszystkie zobowiązania pieniężne, poza kilkoma wyjątkami: 

  • Zasądzone przez sąd kary grzywny; 
  • Alimenty; 
  • Zobowiązania, których dłużnik umyślnie nie ujawnił;
  • Renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci; 
  • Należności z tytułu naprawienia wyrządzonej szkody; 
  • Wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia; 
  • Roszczenia o naprawienie szkody. 

Po nowelizacji ustawy z grudnia 2014 roku upadłość możne ogłosić również osoba nieposiadająca majątku i dochodów. Postępowanie trwa wówczas dużo krócej, gdyż opiera się ono na planie spłaty wierzycieli, bez spisu inwentarza i likwidacji majątku. Jeśli dłużnik nie jest w stanie pokryć kosztów postępowania, tymczasowo robi to za niego Skarb Państwa. W szczególnych okolicznościach koszty mogą zostać całkowicie umorzone. 

Ile kosztuje upadłość konsumencka bez majątku?

Postępowanie upadłościowe obciążone jest następującymi kosztami: opłata za wniosek w wysokości 30 zł i wynagrodzenie syndyka. Opcjonalnie należy uwzględnić również wynagrodzenie dla kancelarii prawnej. 

Ile się płaci za upadłość konsumencką?

Jest to kwestia indywidualna. Inne będą koszty upadłości konsumenckiej z majątkiem, a inne bez majątku. Koszty postępowania zależne są również od tego, czy dłużnik decyduje się na pomoc kancelarii i jaki zakres działań podjął w jego sprawie syndyk. 

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Największym minusem postępowania upadłościowego jest utrata prawa do zarządzania majątkiem, które przejmuje syndyk. 

Ile kosztuje adwokat w sprawie upadłości konsumenckiej?

Koszty upadłości konsumenckiej są ustalane indywidualnie. Kancelarie informują o kosztach przed podpisaniem umowy. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: