Utrata płynności finansowej jest poważnym problemem, szczególnie dla osób zadłużonych. Upadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań pozwalających ustabilizować finanse i uniknąć spirali zadłużenia. Kwestia ta rodzi jednak wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest upadłość konsumencka, kto może ją ogłosić i dla kogo jest to korzystne rozwiązanie.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Upadłość konsumencka w 2023 roku

Upadłość konsumencka forum to proces, którego celem jest przywrócenie równowagi finansowej osobom zadłużonych. Jest to jedno z powszechnych narzędzi wykorzystywanych w procedurze oddłużania. Upadłość konsumencka to procedura sądowa, która ma dwa główne cele: zaspokojenie wierzyciela, umorzenie częściowe lub całościowe długu.

Nowelizacja przepisów z marca 2020 roku wprowadziła kilka zmian w prawie upadłościowym. Dużą zmianą jest to, że od momentu wprowadzenia nowych przepisów sądy decydują, czy dłużnik w ogóle zasługuje na umorzenie długu. Wcześniej długi upadłego były prawie zawsze umarzane, a sąd wyznaczał harmonogram spłaty wierzyciela.

Nowe przepisy umożliwiają również zgłoszenie wniosku o upadłość konsumencką tym osobom, które samodzielnie doprowadziły do stanu niewypłacalności. Efektem tej zmiany jest napływ dużej ilości wniosków w ostatnich latach.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Bankructwo osobiste mogą zgłaszać tylko osoby, które utraciły płynność finansową, czyli stały się niewypłacalne. Istotne jest, aby stan niewypłacalności miał charakter trwały, czyli utrzymywał się przez co najmniej 3 miesiące. W praktyce ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem odpowiednim dla osób, które nie są w stanie sprostać swoim zobowiązaniom.

 Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, czyli takie, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Obecne przepisy kładą nacisk na to, by osoba składająca wniosek o upadłość posiadała status konsumenta w dniu składania wniosku. To, ile czasu musi minąć od zakończenia działalności, nie zostało określone. Można więc roboczo założyć, że prowadzenie działalności jest możliwe tak długo, jak nie zdecydujemy się złożyć wniosku o upadłość.

Upadłość konsumencka jak to zrobić?

Wniosek o upadłość konsumencką można wypełnić według wzoru dostępnego tutaj. Samo wypełnienie danych nie powinno przysporzyć trudności, ale należy podejść do tego ze starannością. Błędy lub braki formalne mogą skutkować oddaleniem wniosku i koniecznością powtórzenia procedury.

 Aby złożyć wniosek o ogłoszenie o upadłości osoby fizycznej, należy udać do sądu rejonowego wydziału gospodarczego, który jest właściwy naszemu miejscu zamieszkania. Do wniosku warto załączyć wszelkie pisma dokumentujące opisane okoliczności.

Ile zajmuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Oczekując decyzji sądu, warto uzbroić się w cierpliwość. Średni czas oczekiwania wynosi około 6 miesięcy od dnia dostarczenia wniosku, do wydania sądowego wyroku. Pamiętajmy jednak, że termin ten może ulec zmianie, w zależności od obciążenia danego sądu.

Sąd może podjąć decyzję o wezwaniu dłużnika na rozprawę lub wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej w postępowaniu niejawnym. Szczegółowa dokumentacja zazwyczaj wyklucza konieczność stawienia się w sądzie. Jeśli dokumenty zostały właściwie przygotowane, dłużnik nie zostanie wezwany na posiedzenie w sprawie swojej upadłości.

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Upadły nie może samodzielnie zarządzać swoim majątkiem. Prawo do zarządu masą upadłościową przejmuje syndyk. Oznacza to, że chcąc rozporządzać swoim majątkiem, upadły musi uzyskać zgodę syndyka.

To, jak wygląda upadłość konsumencka jest sprawą zależną od przypadku. Zawsze jednak po ogłoszeniu jej upadły straci prawo do sprawowania kontroli nad majątkiem wchodzącym w skład masy upadłościowej.

Czy upadłość konsumencką umarza długi?

Pozytywnie rozpatrzone przez sąd właściwy ogłoszenie o upadłości konsumenckiej, prowadzi do umorzenia wszelkich zobowiązań finansowych. Nie jest to jednak równoznaczne, z tym że dług znika.

Ogłoszenie upadłości sprawia, że wierzyciel nie może wszcząć egzekucji. Upadły jednak musi uregulować swój dług, sugerując się przygotowanym planem spłaty.

Czy można ogłosić upadłość konsumencką nie mając żadnego majątku?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ogłosić upadłość konsumencka bez majątku. Zgodnie z prawem dłużnik nie musi nawet posiadać źródła dochodów, by złożyć wniosek.

Warunki upadłości konsumenckiej są wówczas takie same. Plan spłaty jest układany w taki sposób, aby upadły mógł spłacić wierzyciela, zachowując środki niezbędne do życia. Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? Czas trwania procedury nie jest uzależniony od statusu majątkowego upadłego.

Kiedy sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej?

Sąd oddali wniosek o upadłość konsumencką, gdy od poprzedniego ogłoszenia upadłości minęło mniej, niż 10 lat. Podobnie, jeśli w poprzednim postępowaniu został uchylony plan spłaty lub dane podane we wniosku są fałszywe.

Przypominamy, że upadłość konsumencka dotyczy tylko osób fizycznych, które w dniu złożenia wniosku posiadały status konsumenta.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: