Windykator może zaszczycić wizytą w najmniej spodziewanym miejscu i czasie. Windykacja terenowa jest często stosowanym sposobem na ściągnięcie długu, który zwykle wprawia dłużnika w stan zdenerwowania, a nawet irytacji. Mając nieuregulowane długi, niestety trzeba mieć świadomość, że prędzej czy później windykator terenowy złoży nam wizytę. Istotne, by nie dać ponieść się emocjom w takiej sytuacji pamiętając, że windykator nie jest naszym wrogiem i działa w imieniu swojego zleceniodawcy.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Kim jest windykator? 

Windykator to osoba lub firma, która na zlecenie wierzyciela w sposób polubowny stara się skłonić dłużnika do uregulowania roszczenia. Sposób działania windykacji opiera się na działaniu perswazyjnym, czyli polubownym przekonaniu do spłaty zobowiązania np. poprzez ciągłe przypominanie o zaległej należności lub uświadamiając dłużnika o konsekwencjach uchylenia się od spłaty. 

Windykatorzy posługują się schematycznymi metodami, jednak schemat ich działania nie zawsze jest taki sam. Windykator to przede wszystkim też człowiek, dlatego jego podejście do sprawy może być bardziej lub mniej radykalne. Podkreślamy, że zakres czynności windykatora jest ściśle określony, a każde nadużycie jest argumentem, by zgłosić jego nieprawidłowe zachowanie. 

Windykator posługuje się sprawdzonymi narzędziami, takimi jak:

  • wysyłanie listów, SMS-ów, wiadomości e-mail; 
  • kontakt telefoniczny z dłużnikiem; 
  • kontakt bezpośredni. 

Windykacja terenowa forum

Windykator terenowy pełni specyficzną funkcję mediatora między wierzycielem a dłużnikiem. Jego rola polega na odwiedzaniu dłużnika w siedzibie przedsiębiorstwa (jeśli dług należy do firmy) lub miejscu zamieszkania celem ustalenia warunków spłaty zadłużenia odpowiadających obu stronom. Windykator w przeciwieństwie do komornika nie jest pracownikiem państwowym, a prywatnym przedstawicielem wierzyciela. W znaczny sposób obniża to jego kompetencje, które w świadomości społecznej są często zawyżone.

Windykacja terenowa podlega nadzorowi ze strony następujących organów:

  • Komisja Nadzoru Finansowego (KNF); 
  • Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów; 
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).

Ścisła kontrola czynności, jakiej poddana jest windykacja, zmniejsza ryzyko wykroczeń poza uprawnienia windykatora. 

Dla osób zastanawiających się windykacja terenowa po jakim czasie odpowiadamy, że nie ma w tej kwestii surowych wytycznych. Dużo zależy od tego, kiedy wierzyciel zatrudni firmę windykacyjną lub windykatora. Ogólnie rzecz biorąc w wielu przypadkach dzieje się to w przedziale od kilku tygodni do kilku miesięcy od powstania długu. 

Co może windykator terenowy

Windykacja terenowa co może? 

Powiedzieliśmy już sobie, że windykator nie działa z ramienia państwa. Windykacja terenowa czy jest legalna? Wbrew powszechnemu przekonaniu zdecydowanie tak.

Choć może wydawać się to uciążliwe, zadaniem windykatora terenowego jest podjęcie bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem w celu ponaglenia do spłaty. Nie warto go unikać, bo na tym etapie możliwe jest polubowne rozwiązanie kwestii zadłużenia. Osobista rozmowa z windykatorem może tylko ułatwić wypracowanie porozumienia z wierzycielem. 

Choć nadużycia windykatora zdarzają się stosunkowo rzadko, nie można zupełnie wykluczyć takiej ewentualności. Pomimo dobrej komunikacji z przedstawicielem firmy windykacyjnej, dłużnik powinien zachować stosowny dystans. Windykator terenowy nie może:

  • zajmować majątku (tylko komornik posiada odpowiednie do uprawiania); 
  • wchodzić do mieszkania bez Twojej zgody; 
  • dokonywać spisu majątku. 

Windykacja terenowa w jakich godzinach?

Windykator z reguły nawiedza dłużników w dni robocze, ale nie można wykluczyć wizyty złożonej w dzień weekendu. Wiele zależy od organizacji danej firmy windykacyjnej.  Od poniedziałku do piątku windykatora można się spodziewać w godzinach 7:00-21:00, a w weekend między 8:00 a 20:00. Oczywiście jest to w pewnym stopniu uogólnienie. Windykator może uprzedzić o wizycie np. przez SMS, ale nie jest do tego zobligowany.

Ważne! Częste nękanie dłużnika wizytacją w niestosownych godzinach jest formą jawnego nadużycia ze strony windykacji. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Oros windykacja terenowa

Firma pożyczkowa Oros nie cieszy się dobrą sławą wśród pożyczkobiorców. Klienci firmy często skarżą się na forach, że pomimo zgłoszenia odpowiednio wcześnie trudnej sytuacji finansowej, ich pożyczkodawca nie zamierza podjąć prób współpracy. Zaniepokojeni użytkownicy forum szukają porad, jak zachować się wobec nieprzyjaznej postawy firmy grożącej windykacją. 

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że jeśli firma zatrudni windykatora, nie jest to powód do paniki. Jak motto powtarzamy, że windykacja to nie komornik. Jeśli firma nie jest otwarta na negocjacje, windykator może to ułatwić. Ważne jest, by od początku nie zawiązywać wrogiej relacji z windykacją. 

Windykacja terenowa Pożyczka Plus

Na rynku nie brakuje firm pożyczkowych, które w przypadku lekkiego opóźnienia w spłacie, reagują wręcz agresywnie. Pożyczka Plus specjalizuje się w pożyczkach online, co dla wielu konsumentów wydaje się atrakcyjną ofertą. Firma jest niestety bezwzględna wobec niesolidnych pożyczkobiorców. Sumiennie wpisuje dłużników do Biurowej informacji gospodarczej, czyli do spisu osób zadłużonych. 

Jak zatem komunikować się z firmą Pożyczka Plus? Warto rozpocząć dialog i spróbować ustalić warunki spłaty, które w wolniejszym tempie, ale pozwolą Ci uregulować zadłużenie. 

Unicollect windykacja terenowa opinie

Firma windykacyjna Unicollect jest znana z tego, że windykacja terenowa działa u niej dość topornie. Według większości opinii windykatorzy często nie pojawiają się o ustalonych terminach, a czasem zjawiają się dopiero po tygodniu. Firma działa dynamiczniej w komunikacji pośredniej tj. za pośrednictwem SMS-ów, przy okazji często irytując dłużników natarczywymi telefonami. 

Co to jest windykacja terenowa?

Celem windykatora terenowego jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem, jako wsparcie tradycyjnych metod windykacji. Jego rola jest kluczowa, gdy inna forma kontaktu zawodzi lub nie jest możliwa.

Ten rodzaj windykacji wywiera dużą presję na dłużnikach, stąd jest chętnie praktykowana jako skuteczna metoda odzyskania zaległych należności. Pierwsza wizyta windykatora jest bardzo istotna, gdyż stanowi źródło na temat intencji wierzyciela. 

Co może zrobić windykator terenowy?

Ogólnie rzecz ujmując, windykacja terenowa posiada stosunkowo wąski zakres uprawnień. Windykator terenowy ma prawo odwiedzić dłużnika w jego mieszkaniu lub siedzibie przedsiębiorstwa. 

Windykator terenowy nie może łamać prawa ani stosować nielegalnych metod w celu odzyskania długu. W skrócie nie może nękać, zastraszać, ani stosować przemocy wobec dłużnika.

Czy windykator terenowy może wejść do domu?

Pracownik firmy windykacyjnej może wejść do domu tylko za zgodą. Dłużnika nie poniesie konsekwencji, jeśli nie wpuści windykatora do mieszkania lub nie zechce nawiązać z nim kontaktu. 

Po jakim czasie przychodzi windykator terenowy?

Dla wierzyciela im szybciej rozpocznie się windykacja, tym lepiej. Swobodne podejście do nieterminowej spłaty długu może prowokować lekceważącą postawę dłużnika. Windykacja terenowa zwykle zaczyna się po kilku tygodniach. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!