Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest pierwszym krokiem postępowania upadłościowego. Choć wielu osobom wydaje się, że upadłość jest jedynym  sposobem na wyjście z długu, nie każda sprawa się do niej kwalifikuje. Z naszego artykułu dowiesz się, czy ogłoszenie upadłości jest rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie. Jeśli tak, podpowiemy Ci, jak prawidłowo złożyć wniosek o upadłość.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Upadłość konsumencka-kiedy i dla kogo?

Rozróżnia się dwa rodzaje postępowania upadłościowego: konsumenckie i dla firm. Oczywistością jest, że upadłość konsumencka jest przeznaczona tylko dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej tzw. osób fizycznych. Czy oznacza to, że były przedsiębiorca nie może ogłosić upadłości konsumenckiej? Przeciwnie. Nie ma znaczenia, kiedy taka osoba prowadziła firmę, o ile w momencie składania wniosku posiada status osoby fizycznej.

Upadłość konsumencką można ogłosić tylko w momencie, gdy dłużnik stał się niewypłacalny. Jest to o tyle ciekawa rzecz, że nie ma prawnej definicji „niewypłacalności”. Można jednak przyjąć, że osoba staje się niewypłacalna w momencie, gdy nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań na bieżąco. Osoby, które zdecydowały się na ogłoszenie upadłości, muszą wykazać, że nie doprowadziły do stanu niewypłacalności umyślnie.

Jak wygląda postępowanie upadłościowe?

Szczegóły dotyczące procedury ogłoszenia upadłości konsumenckiej wyjaśnione zostały w Ustawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, wstępem do upadłości jest  wniosek o ogłoszenie upadłości wzór. Pismo należy złożyć w sądzie upadłościowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika.

Alternatywą jest złożenie wniosku w formie elektronicznej, za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych lub platformy ePUAP. Gdzie pobrać wniosek o upadłość konsumencką? W Internecie znajduje się wiele źródeł, z kótórych można pobrać gotowy formularz. Wniosek o upadłość konsumencką gov-tutaj pobierzesz wniosek z rządowego źródła.

W małych miejscowościach często nie ma Wydziału Gospodarczego, który przyjmuje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W takiej sytuacji dłużnik powinien sprawdzić, gdzie znajduje się właściwy dla jego obszaru Sąd Gospodarczy. Złożenie wniosku obarczone jest jednorazową opłatą w wysokości 30 zł.

Jeśli sąd przyjmie wniosek, do prowadzenia sprawy wyznaczany jest syndyk, który zarządza majątkiem dłużnika. Jego celem jest spieniężenie majątku. Następnie pieniądze ze sprzedaży przeznaczone są na pokrycie roszczenia. Postępowanie w  upadłości konsumenckiej nie powinno trwać dłużej niż 36 miesięcy. Co, jeśli dłużnik nie posiada majątku, który pokryłby całość roszczenia? Wówczas sąd ustala plan spłaty wierzyciela.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2023-kiedy sąd odrzuci wniosek?

Główną przyczyną, dla której sąd odrzuca wniosek o upadłość, są braki formalne lub nieodpowiednie uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką wzór. Jeśli argumenty nie będą sformułowane klarownie i przekonująco, sędzia uzna, że sytuacja dłużnika nie wymaga wszczęcia postępowania upadłościowego.

Sąd może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej również wtedy, gdy zaistnieje jedna z wymienionych sytuacji:

  • prowadzone uprzednio postępowanie upadłościowe zostało umorzone;
  • dłużnik dopuścił się czynności krzywdzących dla wierzyciela;
  • majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania lub wystarcza tylko na to;
  • dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności umyślnie lub na skutek zaniedbania;
  • dłużnik podał we wniosku fałszywe dane.

Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek można wypełnić według wzoru, który znajduje się tutaj. Samo wypełnianie wniosku nie powinno przysporzyć trudności. Szczególną uwagę należy zwrócić na uzasadnienie wniosku.

Jakie dokumenty do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające przyczyny  niewypłacalności.

Składając wniosek, należy pamiętać również o załączeniu następujących dokumentów:

  • wykaz wierzytelności;
  • dokument potwierdzający wysokość dochodów;
  • kopie dokumentów osobistych.


Jak ogłosić upadłość konsumencką za darmo?

Niestety nie da się uniknąć kosztów związanych z procedurą postępowania upadłościowego. Natomiast prawidłowo przeprowadzone postępowanie skutkuje uwolnieniem się z zadłużenia.

Ile kosztuje wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej kosztuje 30 zł.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: