Wysokie ceny nieruchomości utrudniają zakup własnego domu. Wstrzymanie eksmisji z mieszkania jest możliwe w kilku przypadkach. Obecne koszty życia popychają ludzi w kierunku spirali zadłużenia, a chroniczne zaleganie ze spłatą czynszu w ostateczności zmusza właściciela do eksmisji lokatora. 

Z najnowszego artykułu dowiesz się m.in. jak uniknąć eksmisji z mieszkania komunalnego oraz jak długo jest ważny nakaz eksmisji. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu postępowania. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Kiedy może dojść do eksmisji z mieszkania?

Wbrew przypuszczeniom eksmisja z mieszkania nie dotyczy tylko i wyłącznie najemców. W szczególnych sytuacjach właściciel mieszkania również może zostać eksmitowany, choć zdarza się to rzadziej i odbywa się na innych zasadach.

Krótko mówiąc, eksmisja z mieszkania dotyczy następujących sytuacji:

  • Wynajmujący nie otrzymuje czynszu od najemcy od co najmniej 3 miesięcy; 
  • Osoba przebywająca w lokalu nie jest jego właścicielem ani nie ma z nim podpisanej umowy najmu lub ta umowa wygasła; 
  • Spółdzielnia zakończyła spółdzielcze prawo do mieszkania, np. z powodu niepłacenia czynszu; 
  • Lokator chronicznie dopuszcza się łamania ustalonego porządku w mieszkaniu; 
  • W przypadku, gdy lokator ma poważne długi, których nie sposób spłacić w inny sposób; 
  • Jeden z lokatorów używa przemocy wobec współlokatorów. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego właściciel nie może wyrzucić najemcy z mieszkania „ot tak”. Prawo chroni lokatora przez tzw. eksmisją na bruk. 

Wniosek o cofnięcie eksmisji

Do eksmisji nie może dojść tylko na życzenie wynajmującego. Jest to drastyczne działanie i wymaga przestrzegania procedury prawnej. Przede wszystkim lokator musi zostać najpierw pozwany w sądzie, który po analizie sytuacji wyda nakaz eksmisji lub oddali pozew. 

Zgodnie z przepisami dłużnik ma szansę bronić się przed eksmisją, pisząc odwołanie. Wniosek o wstrzymanie eksmisji wzór można spisać z pomocą prawnika lub samodzielnie. W dokumencie poza podstawowymi danymi musi znaleźć się propozycja uregulowania zadłużenia wobec wynajmującego np. rozłożenie zaległej płatności na raty, których spłata będzie łatwiejsza dla najmującego. 

Cofnięcie eksmisji z mieszkania komunalnego odbywa się na zasadach podobnych co w przypadku mieszkania własnościowego. Niezbędne jest ustalenie, kim jest zarządca mieszkania. Żeby się tego dowiedzieć, najmujący powinien skontaktować się z gminą. 

Uwaga! Eksmisja lokatora bez tytułu prawnego jest możliwa tylko, jeśli najmujący nie posiada żadnego tytułu prawnego do mieszkania tj. nie posiada ważnej umowy najmu. 

Dobrowolne opuszczenie lokalu a eksmisja

Może być tak, że wynajmujący i lokator dojdą do porozumienia, wynikiem czego dojdzie do dobrowolnego opuszczenia mieszkania. Wówczas nie ma potrzeby, by starać się o nakaz eksmisji z sądu. Wynajmujący nie poniesie żadnych konsekwencji pod warunkiem, że lokator zgodzi się na wyprowadzkę. Prawo ma to do siebie, że wszelkie decyzje najlepiej jest potwierdzić na piśmie. Wobec tego istotne jest, by lokator wyraził pisemną zgodę na dobrowolne opuszczenie mieszkania. 

Wstrzymanie eksmisji

Eksmisja ugoda polega na zawarciu porozumienia między stronami w postępowaniu sądowym. Przykładowo lokator uzgodni z drugą stroną, że ureguluje dług powstały w wyniku zalegania ze spłatą czynszu w ustalonym terminie. W takiej sytuacji sędzia zatwierdza ugodę, a dalsze postępowania zostanie umorzone. 

Czy można odzyskać mieszkanie po eksmisji?

Niestety istnieją niewielkie szanse na odzyskanie mieszkania w takiej sytuacji. Żeby lepiej zobrazować temat, rozważmy kilka scenariuszy: 

  1. Właściciel mieszkania pozwie lokatora w wyniku czego ten dostanie nakaz eksmisji. 

Zakładamy, że wynajmującemu zależy na wynajmie mieszkania i musi mieć jasny powód, by eksmitować lokatora. Z oczywistych powód najemca raczej nie może liczyć na ponowne zawiązanie umowy. 

  1. Lokator został eksmitowany z mieszkania komunalnego należącego do spółdzielni.

Lokale komunalne przydzielane są osobom w trudnej sytuacji, dlatego często sama rozmowa z zarządcą jest w stanie wiele zdziałać, dając nadzieję na odzyskanie mieszkania. 

  1. Dłużnik konsekwentnie nie spłacał długów, czym doprowadził do egzekucji komorniczej. 

Jest to sytuacja bezkompromisowa, w której wyjściem jest zawarcie z komornikiem porozumienia, czyli ustalenia spłaty długu, by uniknąć przejęcia nieruchomości. 

Jak długo trwa eksmisja z mieszkania?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest mocnym uogólnieniem. Czas przebiegu procedury może być różny w zależności od okoliczności. 

Postępowanie sądowe może trwać kilka lat, ale sama eksmisja lokatora powinna zająć nie więcej niż 2 tygodnie. Po upływie terminu przeznaczonego na opuszczenie lokalu do działania wkracza komornik w towarzystwie policji. Sam nakaz eksmisji jest bezterminowy, czyli jest ważny tak długo, aż nie zostanie spełniony. 

Jak wstrzymać eksmisję z mieszkania?

Warto porozmawiać z właścicielem mieszkania lub spółdzielnią i poprosić o pomoc w opracowaniu planu spłaty, aby uniknąć eksmisji. W niektórych przypadkach wniesienie odwołania może okazać się bardziej skuteczne. 

Czy eksmisje są nadal wstrzymane?

W trakcie pandemii uchwalono tzw. ustawę covidową, zgodnie z którą 2 marca 2020 roku zarządzono tymczasowe wstrzymanie eksmisji z mieszkania. Zakaz eksmisji uchylono w kwietniu 2022 roku. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!