Osoby borykające się z długiem wynikającym z niepłacenia czynszu mogą złożyć wniosek o umorzenie długu czynszowego. W życiu różnie się układa, a nawet tymczasowe pogorszenie się kondycji finansowej może nieść za sobą poważne konsekwencje. Osoby, które zadłużyły się z tytułu długotrwałego zalegania ze spłatą czynszu, nie są zupełnie bezbronne. Z artykułu dowiesz się, kto i kiedy może ubiegać się o umorzenie długu oraz jak sporządzić wniosek o umorzenie długu. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Jak pozbyć się długu czynszowego?

Dług powstały na skutek zalegania ze spłatą czynszu może powstać w wyniku zaniedbania lub ze względu na przyczyny niezależne od dłużnika. Los bywa przewrotny i czasem niestety stawia nas w podbramkowej sytuacji. Najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić, to poddać się bez walki. Dłużnicy mają swoje prawa, o których często zdarza im się zapominać lub po prostu o nich nie wiedzą. Oczywiście nie można liczyć na umorzenie długu powstałego z powodu zaniedbania swoich obowiązków. Natomiast osoby dotknięte przez los, które z pewnych względów nie są w stanie zarabiać na czynsz, jak najbardziej mogą starać się o anulowanie zadłużenia. 

Przed złożeniem wniosku o umorzenie długu, warto  spróbować negocjować z właścicielem mieszkania. Szansa na sporządzenie możliwego do zrealizowania planu spłaty jest tym większa, jeśli dotychczas dłużnik konsekwentnie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Nie znaczy to, że jeżeli mieszkanie jest wynajmowane od niedawna, szanse na wynegocjowanie nowych warunków są bliskie zeru. Kluczem w tej sytuacji jest dobre nastawienie i chęć współpracy. 

Kolejnym rozwiązaniem, jakie warto wziąć pod uwagę przed złożeniem wniosku o umorzenie długu, są programy pomocowe. Warto zorientować się, czy w Twoim mieście taki program ruszył. Przykładowo w 2019 roku program pomocy dla dłużników powstał w Warszawie. Uczestnicy programu mogli liczyć na umorzenie nawet 60% długu czynszowego. 

Umorzenie długu wynika z dobrej woli wierzyciela, który świadomie zrzeka się dochodzenia roszczenia. Za umorzeniem długu czynszowego przemawiają na ogół dwie przesłanki: 

  • wysokość zadłużenia jest niewielka; 
  • dłużnik udowodni, że jego sytuacja jest trudna i prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. 

Wniosek o umorzenie długu czynszowego-czy istnieje wzór?

Wiele już powiedzieliśmy na temat tzw. „gotowców” z Internetu. Owszem, istnieją pewne uniwersalne wzory, które wystarczy wypełnić zgodnie z formularzem. Nie dotyczy to jednak pism, w których należy szczegółowo opisać swoją sytuację. W przypadku umorzenia długu to właśnie odpowiednia argumentacja stanowi o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Dostępne w Internecie wzory wniosku o umorzenie długu należy traktować poglądowo. 

Z uwagi na to, że najważniejszym elementem takiego wniosku jest jak najdokładniejszy opis sytuacji dłużnika, konsultacja ze specjalistą jest praktycznie niezbędna. Oczywiście można spróbować sporządzić wniosek samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że umorzenie długu to sytuacja wyjątkowa, dlatego uzasadnienie musi być przekonujące i nie powinno wzbudzać wątpliwości. Co więcej, nieprawidłowo sporządzony wniosek może przyczynić się do wznowienia dochodzenia długu przez wierzyciela.

Kiedy można umorzyć dług za mieszkanie?

Dochodzenie roszczenia przez wierzyciela składa się z trzech etapów: 

  • postępowanie przedsądowe (polubowne); 
  • postępowanie sądowe; 
  • postępowanie egzekucyjne. 

Na każdym z tych etapów dłużnik ma prawo złożyć wniosek o umorzenie długu. W przypadku najmu mieszkania należy wziąć pod uwagę, że właściciel najprawdopodobniej wypowie umowę najmu i złoży wniosek o eksmisję lokatora, jeśli ten nie płaci czynszu przez dłuższy okres. Eksmisja to część procedury sądowej i odbywa się pod nadzorem komornika. Jest to ostateczność, której jednak każdy z nas wolałby uniknąć. Tym samym podkreślamy fakt, że jeśli dłużnik stał się niewypłacalny na skutek zdarzeń losowych, w żadnym wypadku nie powinien przybierać biernej postawy. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakomunikowanie właścicielowi mieszkania o trudnej sytuacji finansowej najszybciej jak to możliwe. Szczerość w takich sytuacjach jak najbardziej popłaca. Wierzyciel to też człowiek i nie leży w jego interesie, by komukolwiek zaszkodzić. Możliwe, że właściciel mieszkania zgodzi się na tymczasowe obniżenie czynszu lub rozłoży dług na dogodne raty. Nawet, jeśli rozmowa w tym wypadku nie rozwiąże problemu, to wierzyciel musi przystać na wniosek o umorzenie długu czynszowego. Choćby z uwagi na to warto pozostać z nim w dobrych stosunkach. 

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia:

  • Gawroński H., Egzekucja i restrukturyzacja długów czynszowych, [w:] „Przegląd komunalny”, Poznań, 2021