Każdy dłużnik zastanawia się, jak wyjść z długu. Nie zawsze mamy wpływ na to, jak nasz los się potoczy. Pozbycie się długów nie jest prostym zadaniem, tym bardziej, gdy dłużnik nie posiada środków na pokrycie roszczenia. Czy można wyjść z zadłużenia, nie mając pieniędzy? Tak, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to szybki proces i wymaga konsekwentnego podejścia.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Mam 100 tys. długu-co robić?”

Pierwszym sygnałem do działania jest moment, w którym osoba posiadająca zobowiązanie traci możliwość regulowania go na bieżąco. Czekanie do ostatniej chwili, bo „to na pewno przejściowy problem i za chwilę wszystko się ułoży” bywa zgubne i zwykle skutkuje narastającymi odsetkami. Kiedy dłużnik wie, że nie jest w stanie sam samemu poradzić sobie ze spłatą długu, powinien jak najszybciej skorzystać z usługi oddłużania. Każdy dzień zwłoki to większy dług do spłaty.

Oczywiście, że każdy posiada dług o dużej wartości. W pewnych sytuacjach dłużnik jest w stanie samodzielnie wyjść na prostą, pod warunkiem, że konsekwentnie trzyma się swojego planu. Jak uregulować swój dług na własną rękę? Przede wszystkim trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych krokach:

  • ograniczeniu swoich wydatków do tych najpotrzebniejszych;
  • sporządzeniu harmonogramu spłaty wierzyciela.

Pomocne może być także założenie oddzielnego konta, na które będą odkładane zaoszczędzone pieniądze. Niestety chcąc pozbyć się zadłużenia, konieczne jest chwilowe „zaciśnięcie pasa”. Wychodzenie z zadłużenia, czy samodzielne, czy z pomocą specjalisty, nie jest procesem, który należy przeprowadzać w pośpiechu. Kategorycznie odradzamy zaciągnięcia kolejnej pożyczki na spłatę długu, gdyż jest to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Jest to sytuacja, w której dłużnik  całkowicie traci kontrolę nad swoimi długami, a ustabilizowanie jej może trwać nawet kilka lat.

Firmy pomagające wyjść z długów

W pomocy osobom zadłużonym specjalizują się fundacje non profit, jak i profesjonalne firmy. Które z nich wybrać? To zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że fundacje pomagające wyjść z długów są oblegane. Zostały one stworzone z myślą o osobach znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, które nie mają możliwości opłacić radcy prawnego. Jeśli dłużnikowi zależy na czasie i jest w stanie opłacić usługę fachowca, lepszą opcją jest kancelaria specjalizująca się w oddłużaniu konsumentów.

Jakie są sposoby na wyjście z długów? Pierwsze, co nasuwa się na myśl to upadłość konsumencka, czyli rządowa pomoc dla zadłużonych. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Upadły traci bowiem prawo do zarządzania swoim majątkiem. Jest to rozwiązanie radykalne i często da się go uniknąć. Kolejnym sposobem są negocjacje z wierzycielem. W tym wypadku sugerujemy powołanie się na pomoc specjalisty w roli mediatora. Skuteczne negocjacje mogą przyczynić się do odroczenia terminu spłaty lub stworzenia nowego planu spłaty.

Jeśli sytuacja zaszła dalej i wierzyciel uruchomił maszynę windykacyjną, dłużnik wciąż ma szansę na zawarcie ugody i wypracowanie dogodnych warunków spłaty zadłużenia. Dobór odpowiedniej metody zależy od okoliczności, dlatego tak ważne jest, by sytuację ocenił doświadczony fachowiec.

Mam 7 pożyczek jak wyjść z długów?”

Wychodzenie ze spirali zadłużenia to mozolny proces. Dłużnik, chcąc spłacić pierwotny dług, zaciągnął pożyczkę, na spłatę której zaciągnął kolejną pożyczkę i tak dalej. Jest to sytuacja złożona, wymagająca kompleksowego podejścia. Samodzielne wyjście z tego jest niezwykle trudne i kosztuje wiele nerwów. Specjalista zajmujący się oddłużaniem dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć, aby wydostać się ze spirali zadłużenia.

Oczywiście w pierwszej kolejności należy zatrzymać proces zapożyczania się. Warto rozważyć pożyczkę konsolidacyjną, która w przeciwieństwie do zwykłej pożyczki, pozwala zaspokoić na raz wszystkich wierzycieli. W konsekwencji dłużnik posiada jeden dług u jednego podmiotu. Pożyczka konsolidacyjna nie jest rozwiązaniem dla osób posiadających długi komornicze. Po wyborze doświadczonej firmy lub kancelarii, warto kierować się radami fachowców. Być może ogłoszenie upadłości będzie najlepszym wyjściem.

Czy bogaty pomoże wyjść z długów?

W ostatnich latach na rynku pojawiły się firmy, które reklamują się hasłami „pożyczki dla zadłużonych”. W rzeczywistości pożyczka to pożyczka. Status finansowy pożyczkobiorcy nie ma znaczenia, bo każdy dług i tak trzeba spłacić. Firmy zachęcające w ten sposób do skorzystania ze swoich usług, żerują na desperacji osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Odradzamy korzystania z usług tego typu firm. Ponownie, pożyczka zaciągnięta na poczet długu prowadzi do spirali zadłużenia.

Jak żyć z długami nie do spłacenia?

Dług można albo spłacić, albo czekać na jego przedawnienie. Rzadko się jednak zdarza, by wierzyciel nie dopilnował swojego interesu, skutkiem czego dług został umorzony.

Sytuacja nigdy nie jest tak beznadziejna, żeby nie dało się nic zrobić. Nawet z największego  długu można wyjść małymi krokami z pomocą specjalistów.

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Jednym ze sposobów jest kredyt konsolidacyjny. Rata kredytu konsolidacyjnego zaspokaja jednocześnie wszystkich wierzycieli. Dzięki temu roszczenie wobec dłużnika posiada tylko jeden wierzyciel.

Jak zapłacić 50 tys. długu?

Dobór odpowiedniego sposobu na wyjście z długu zależy od okoliczności. Dla jednego sprawdzą się negocjacje z wierzycielem, dla drugiego konsekwentne trzymanie się własnego planu spłaty i ograniczenie wydatków.

Kto pomoże w spłacie długów?

Dłużnicy szukający sposobów na wyjście z długu powinny skorzystać z pomocy fundacji, firm lub kancelarii specjalizujących się w oddłużaniu. Zamiast szukać własnego sposobu jak wyjść z długu, warto skorzystać ze wsparcia.

Otrzymaj bezpłatną analizę Twojego przypadku
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Bibliografia: